U istraživanju "Zdravlje mladih - Položaj i potrebe mladih u Republici Srbiji" učestvovala je 1.021 osoba.
"Više od dve trećine ispitanika - 68,5 odsto ima anksioznost i 51,9 odsto ima simptome umerene ili teške depresije", navedeno je u rezultatima istraživanja.
Dodaje se da je manje od polovine ispitanika, 34,2 odsto, navelo da su im bile potrebne usluge psihologa tokom poslednjih šest meseci, ali da nisu razgovarali sa njima.
Kada je reč o vakcinaciji, manje od polovine punoletnih mladih je vakcinisano - 48 odsto, dok druga polovina - 52 odsto nije.
Jedna polovina mladih smatra da su vakcine protiv korone korisne, dok 51 odsto ispitanika ima negativan ili neopredeljen stav prema vakcinaciji.
Razlozi za negativan ili neopredenjen stav prema vakcinaciji su, kako navode, nepoverenje u delotvornost vakcina, nepouzdanost ili nedostupnost informacija i strah od neželjenih reakcija posle vakcinacije.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 15
Miša
Liman 3
Ponavljam: depresivna stanja, jer postoji čitav niz prelaza od depresivnog raspoloženja (o kojem vi govorite) do "prave depresije".
Osim faktora okruženja koje drugi čitaoci pominju, utiče i pandemija - globalna prevalenca depresivnih i anksioznih poremećaja se bukvalno utrostručila (Lancet, 2020.). Kako je sada, možete zamisliti.
Pitajte nekog psihijatra - ja ih znam nekoliko, ginu od posla i zakazuju mesecima unapred. Pazite, ne govorim o psiholozima, nego o lekarima koji tretiraju oboljenja za koja su potrebni lekovi.
Za botove, koji izgleda em žive u CH, em su tamo i decu podigli, imam samo jedno da kažem: u uređenoj državi biste bili kubikaši, nije čudo da ovoliko... "svirate".
Deda
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar