Studija: Ovo je najgora hrana za dečji mozak
Ishrana ima važnu ulogu u fizičkom, ali i u mentalnom razvoju deteta, kao i u ponašanju.
Foto: Pixabay
Prema izveštaju za 2020. objavljenom u "The Lancet: Child & Adolescent Health", apsolutno najgora vrsta hrane za mozak vašeg deteta je brza hrana.
Istraživači sa Univerziteta "Western" pregledali su više od 100 različitih studija da bi doneli zaključak. Studije koje su proučavali istraživale su kako loš izbor hrane može uticati na decu i mozak adolescenata, piše Eat This.
Izveštaj je pokazao da deca i tinejdžeri konzumiraju veoma velike količine kalorične nezdrave hrane, što negativno utiče na razvoj njihovog mozga. To je uglavnom zato što mozak adolescenata još uvek razvija svoj frontalni režanj, deo mozga koji je odgovoran za pamćenje, pažnju i kontrolu impulsa.
Prema studiji, dejstvo brze hrane na razvoj frontalnog režnja može negativno uticati na sposobnost deteta da samoreguliše svoj izbor hrane.
Ovaj izveštaj takođe naglašava da veća konzumacija brze hrane dovodi do nezdravih izbora ishrane kasnije u životu, što može doprineti gojaznosti.
Studija iz socijalne psihijatrije i psihijatrijske epidemiologije otkrila je da je loš kvalitet ishrane adolescenata takođe povezan s većim slučajevima depresije. A nova studija sa Univerziteta "Džordžija" pokazala je da povećana konzumacija dodatog šećera u detinjstvu može dovesti do oštećenja pamćenja u odraslom dobu. Međutim, ova studija je sprovedena na miševima, tako da je potrebno još istraživanja.
Recenzija iz 2017. godine navodi da zdrava ishrana za razvoj deteta uključuje obilje proteina, ugljeno-hidrata (ne rafiniranih), zdravih masti, gvožđa, vitamina A, C i D i vitamina B.
"Medical News Today" predlaže da detetu nudite hranu poput lisnatog povrća, grčkog jogurta, masne ribe i jaja. Navedene namirnice smatraju se delom zdrave ishrane za mozak deteta.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje
Ministarstvo zdravlja: Pilot testiranje e-bolovanja početkom iduće godine
06.12.2024.•
1
Savetnik za digitalizaciju u Ministarstvu zdravlja Nikola Radoman izjavio je da bi pilot testiranje sistema elektronskog bolovanja trebalo da počne početkom 2025. godine.
Ovo su četiri namirnice koje su dobre za naš probavni sistem: Jedna od njih je i brokoli
06.12.2024.•
1
Zdrava ishrana bogata vlaknima je provereno jedan od najboljih načina da poboljšamo i održimo zdravlje probavnog trakta i naših creva.
Lečenje dece sa invaliditetom: Nerazumevanje i konstantna borba
05.12.2024.•
3
Nerazumevanje zdravstvenih radnika i nespremnost države da pomogne u rešavanju problema lečenja dece sa invaliditetom u Srbiji neki su od najvećih problema sa kojima se suočavaju.
SmartSight - revolucija u laserskom skidanju dioptrije od sad i u Srbiji
04.12.2024.•
0
SmartSight procedura je najnovija treća generacija laserskog skidanja dioptrije, koja je od nedavno dostupna i u Srbiji, isključivo u očnoj bolnici Profesional.
Pola veka od otkrića: Naučnici (re)konstruisali antibiotik koji je pronađen u vulkanu
04.12.2024.•
0
Antibiotike otkrivene u vulkanu u Kamerunu pre pola veka naučnici su sada konstruisali obrnutim inženjeringom, dajući medicinskim naučnicima novi potencijalni lek u borbi protiv infekcija.
Visok puls i niski krvni pritisak: Ovo su mogući uzroci, svaki se drugačije leči
03.12.2024.•
0
Visok puls i nizak krvni pritisak mogu da se jave nakon ustajanja ili kao posledica određenih medicinskih stanja.
Tumorski markeri: Indikatori i pratioci tumorske promene u organizmu
03.12.2024.•
1
Tumorski markeri su biomarkeri koji se mogu naći u telesnim tečnostima ili tkivima osoba koje imaju malignu promenu ili bolest.
Podmlađivanje lica za 21. vek: Šta nude laseri, hijaluronski fileri i skinboosteri?
03.12.2024.•
0
Moderne estetske procedure donose efikasna rešenja za podmlađivanje lica bez hirurških intervencija.
Vakcina protiv side uskoro dostupna i siromašnima
03.12.2024.•
3
Proizvođač lekova Gilead rekao je da će omogućiti prodaju jeftinih verzija vakcine protiv side u 120 siromašnih zemalja sa visokom stopom HIV-a, uglavnom u Africi, jugoistočnoj Aziji i na Karibima.
Zašto trudnice vole kisele krastavce: Hormonalne promene usmeravaju želju ka određenoj hrani
02.12.2024.•
0
Hormonalne promene su jedan od ključnih faktora koji utiče na čula ukusa i mirisa tokom trudnoće pa je tako i želja za kiselim krastavcima u trudnoći sasvim normalna, kažu stručnjaci.
Brend Macrovita preporučuje: Pet prirodnih proizvoda koje morate da imate
02.12.2024.•
0
U današnje vreme kada se sve više udaljavamo od prirode, važno je vratiti joj se, bar kada je u pitanju nega našeg tela, lica i kose.
Jedan od mogućih znakova demencije: Primeti se samo kad koristite stepenice
02.12.2024.•
0
Stručnjaci tvrde da bi poteškoće pri podizanju noge tokom korišćenja stepenica mogle da budu jedan od mogućih simptoma demencije jer često rezultira padom.
Imunološke analize: Dijagnostički štit našeg organizma u borbi protiv autoimunih bolesti
02.12.2024.•
0
Imunološke laboratorijske analize primenjuju se kada je naš organizam manje otporan na različite infekcije i alergije i kada postoje neželjene reakcije posle transplantacije tkiva ili organa.
Bol ne treba da se trpi: Može da se smanji i kod migrene
02.12.2024.•
0
Bol je uvek znak da se nešto dešava u organizmu, a može biti akutan i kratkotrajan ili hroničan i dugotrajan.
U Srbiji od početka godine 109 inficiranih HIV-om
01.12.2024.•
1
Od početka godine do novembra, u Srbiji je dijagnostikovano 109 osoba inficiranih HIV-om, što je za 12 odsto manje nego u istom preriodu prošle godine, kada ih je bilo 124.
Ako ste se prejeli: Evo šta je važno da uradite kako biste smanjili nadutost i podstakli varenje
01.12.2024.•
2
Svakom od nas se događa da pojedemo više hrane nego što bi trebalo. Zbog prejedanja moguće je da kasnije imate problema sa osećajem nadutosti i bolovima.
Može biti opasno po zdravlje: Šest znakova da jedete previše proteina
01.12.2024.•
0
Proteini su esencijalni deo zdrave ishrane, pomažu u izgradnji i popravljanju tkiva, podržavaju rast mišića i održavaju jak imuni sistem.
Istraživanje pokazalo: Zdravlje nepušača ugroženije dimom cigareta
01.12.2024.•
1
Istraživanje koje su sproveli stručnjaci Univerziteta u Splitu pokazuje značajno povećanje nivoa nikotina u krvi kod nepušača koji su u noćnim klubovima izloženi duvanskom dimu.
Stučnjaci ističu: Raste otpornost bakterija na antibiotike
29.11.2024.•
1
U petak, 29. novembra, u hotelu Hilton u Beogradu, održan je šesti Pedijatrijski naučni simpozijum sa međunarodnim učešćem, u organizaciji Probiotic Excellence Centra AbelaPharm.
Nova injekcija za astmu: Proglašena revolucionarnim lekom i daleko efikasnijim od tableta
28.11.2024.•
0
Lekari i pacijenti proglasili su novi lek za astmu Benralizumab revolucionarnim, nakon što je kliničko ispitivanje pokazalo da je on daleko efikasniji od tableta u lečenju teškog oblika astme.
Rak dojke je izlečiv - važno je da se otkrije na vreme
27.11.2024.•
3
Cilj lekara koji rade sa onkološkim pacijentima je da otkriju bolest u najranijoj fazi jer u 90 odsto slučajeva to znači izlečenje, kaže za 021.rs doktorka Tanja Ivković Kapicl.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar