
Imate krpelja na koži? Evo šta nikako ne smete da radite...
Sezona je krpelja, koji nastanjuju travnate, žbunovite i šumske vegetacije i prenose zarazne bolesti, pa je potreban poseban oprez.

Foto: Pixabay
U nastavku otkrijte šta ne bi trebalo da radite ako ga uočite na svojoj koži.
Krpelj ume da bude prenosnik uzročnika više različitih bolesti, a za čoveka je najvažnije to što može da prenese lajmsku boreliozu.
Ovo oboljenje izaziva bakterija Borrelia burgdorferi, čiji je prenosnik krpelj Ixodes ricinus. Od 30 vrsta krpelja koji mogu da se zakače na čoveka, samo ova vrsta krpelja je potencijalni prenosilac oboljenja.
Ukoliko ga primetite na svojoj koži uzmite špicastu pincetu, obuhvatite glavu krpelja što bliže koži (izbegavajte mekani deo krpelja) i čvrstim laganim pokretom samo ga izvucite iz kože.
Možete sa strane pogledom da kontrolišete da li je blizu kože i da li ste dobro obuhvatili deo krpelja blizu kože.
Kada izvučete krpelja, proverite da li je u koži ostalo ikakvih ostataka. Ako je ostala "nožica" sve što treba da uradite jeste da to mesto očistite alkoholom. Takav ostatak će organizam sam "odbaciti".
Pratite mesto gde je krpelj bio, ali i svu ostalu kožu, narednih mesec dana. U slučaju da se pojavi osip, javite se svom lekaru radi propisivanja antibiotske terapije.
Šta ne smete da radite?
Potpuno je pogrešno da na krpelja nanosite bilo kakva sredstva kao što su vazelin, benzin, sapun, bilo kakva ulja, alkohol, lak za nokte i slično.
Ova sredstva će možda naterati krpelja da napusti kožu, ali takođe će mu zatvoriti dotok vazduha, što će ga nadražiti i naterati da ispusti sadržaj tankog creva u krv i time vam prenese eventualnog uzročnika bolesti.
Nemojte da stiskate krpelja, nemojte ga otkidati prstima, čupati, češati se po tom mestu, paliti ga ili omamljivati dimom cigarete, niti na bilo koji drugi način dozvoliti da ga traumatizujete.
Sve to ga tera da ispusti sadržaj creva u vašu krv, a to je ono što želite da izbegnete kako bi sprečili potencijalno oboljenje kao posledicu ugriza krpelja.
Prilikom odstranjivanja krpelja, nemojte da ga uvrćete, samo ga izvucite kako je prethodno navedeno.
Prilikom izvlačenja krpelja pincetom ga uhvatite što bliže koži. Izbegavajte da dirate mekani deo krpelja iz gore navedenih razloga.
Ako uočite krpelja i želite da vam ga izvadi stručna osoba ili sumnjate na bilo koji problem vezan za ovo, javite se svom lekaru.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje
Hlor u bazenu može oštetiti oči: Evo kako utiče i koji su saveti stručnjaka
12.06.2025.•
0
Bazeni su odličan način za osveženje tokom toplih dana, ali upotreba hlora u njima može imati neželjene posledice, naročito po zdravlje očiju.
U Toskani izvršena prva eutanazija obolele osobe
11.06.2025.•
0
Neimenovana osoba koja je patila od Parkinsonove bolesti postala je prva osoba koja je umrla putem potpomognutog samoubistva u okviru novog zakona o eutanaziji u Toskani.
Najbolje metode za lečenje rozacee i poboljšanje teksture kože - zbogom crvenilu i flekama
11.06.2025.•
0
Leto je pred vratima, radujemo se lepom i sunčanom vremenu i maštamo o moru, plaži i sunčanju.
Regulator EU upozorio: Tri leka mogu uzrokovati gubitak vida
08.06.2025.•
1
Kontrolom lekova koji sadrže semaglutid, aktivni sastojak u lekovima "ozempik", "vegovi" i "ribelsus", utvrđeno je da imaju "veoma retku" nuspojavu gubitka vida.
Studija pokazala: Žene koje ujutru piju kafu su zdravije i u sedamdesetim godinama
08.06.2025.•
0
Žene koje ujutru piju kafu su zdravije i u svojim kasnim sedamdesetim godinama i kasnije, pokazuju rezultati američke studije koja je sprovedena tokom 30 godina.
Kako ublažiti valunge u perimenopauzi: Važna ishrana i način života
07.06.2025.•
0
Valunzi su jedan od najneprijatnijih simptoma perimenopauze, ali uz nekoliko pametnih prilagođavanja ishrane i načina života, moguće ih je ublažiti i vratiti osećaj ravnoteže u sopstvenom telu.
Kako da znate da li privlačite komarce: Miris kokosa može da pomogne u odbrani
07.06.2025.•
0
Komarci su insekti koji, osim što su dosadni, mogu biti prenosnici raznih bolesnih, a utvrđeno je i šta može da pomogne u odbrani od ovih napasti.
Naučnici testirali uticaj kreatina kod Alchajmerove bolesti: Zabeleženi bolja pažnja i čitanje
07.06.2025.•
0
Iako se kreatin najčešće povezuje sa sportom i razvojem mišićne mase, sve više naučnih istraživanja ukazuje na to da bi ovaj suplement mogao imati i druge korisne efekte.
Dete u Holandiji završilo u komi nakon što je jelo "Haribo" bombone sa kanabisom
04.06.2025.•
4
Jedno dete je palo u komu nakon što je jelo "Haribo" bombone koje su, kako se ispostavilo, sadržale kanabis, potvrdila je bolnica "Ziekenhuisgroep Twente" u Holandiji.
Uživajte u letu bez naočara i sočiva uz pomoć SmartSight procedure
02.06.2025.•
0
Zamislite leto bez zamagljenih naočara. Bez brige da li će vam voda ući u oči ili sočiva ispasti u talasima.
Kako da prestanete da budete tako strogi prema sebi
01.06.2025.•
0
Ako se prijatelj bori sa velikim izazovom ili se oseća poraženo, obično je naš prvi instinkt da ponudimo reči utehe i razumevanja.
Predugo sedenje na wc šolji može biti opasno po zdravlje
01.06.2025.•
1
Lekari upozoravaju da postoji granica koliko dugo možemo da sedimo na wc šolji pre nego što to postane štetno za naše zdravlje.
"Pomorandže pod tušem za smanjenje anksioznosti": Tiktok pun dezinformacija o mentalnom zdravlju
01.06.2025.•
0
Više od polovine najpopularnijih video-snimaka koji nude savete o mentalnom zdravlju na Tiktoku sadrže dezinformacije, pokazalo je istraživanje lista "Gardijan".
Svetski dan bez duvana: U porastu upotreba elektronskih cigareta
31.05.2025.•
2
Podaci iz 2022. godine, prikupljeni u Evropskom regionu SZO, ukazuju na ozbiljne nedostatke u zaštiti mladih od elektronskih cigareta.
Finski naučnici: Ovo je ključna životna dob kada loše navike dolaze "na naplatu"
30.05.2025.•
2
Loše navike poput pušenja, konzumacije alkohola i fizičke neaktivnosti počinju ozbiljno da narušavaju zdravlje već od 36. godine života, pokazuje studija finskih istraživača sa Univerziteta Laurea.
Jod neophodan i u trudnoći
30.05.2025.•
0
Najvažniji period za neurološki razvoj deteta je period trudnoće i prvih nekoliko godina života.
Potvrđen prvi slučaj leptospiroze u Bijelom Polju
30.05.2025.•
0
U Bijelom Polju u Crnoj Gori potvrđen je prvi slučaj leptospiroze, bolesti koja se prenosi sa zaraženih životinja na ljude, potvrdio je danas crnogorski Institut za javno zdravlje.
U Francuskoj zabrana pušenje od 1. jula na plažama, u parkovima i oko škola
30.05.2025.•
12
Vlada Francuske je najavila da će od 1. jula biti zabranjeno pušenje na otvorenim javnim mestima gde mogu biti deca, kao što su plaže, parkovi, okolina škola, autobuska stajališta i sportski objekti.
"Bolest poljupca" može biti indikator za razvoj multiple skleroze
29.05.2025.•
1
Infektivna mononukleoza, virusna bolest poznata pod romantičnim, ali obmanjujućim nadimkom "bolest poljupca", uglavnom je benigna i prolazna.
Uskoro počinje testiranje na ljudima antibiotika protiv infekcija opasnih po život
29.05.2025.•
0
Uskoro će na ljudima početi finalna ispitivanja antibiotika zosurabalpin, koji je namenjen lečenju infekcija opasnih po život, saopštila je švajcarska farmaceutska kompanija "Roš".
Dan borbe protiv hematoloških maligniteta: Nedostaju inovativne terapije
28.05.2025.•
0
Koalicija udruženja pacijenata sa hematološkim malignitetima danas je ukazala da u Srbiji nedostaju inovativne terapije za lečenje tih oboljenja.
Komentari 3
pitanje
Proveo sam detinjstvo i mladost na fruškoj gori, na obali Dunava, kanala DTD i nikad ni mene ni nikog koga znam nije zakačio krpelj.
Šta se to desilo u prirodi i sa prirodom u zadnjiih 20-30 godina? Da nije poklon sa neba iz 1999?
/
I skidate ga sto pre, bez uvrtanja, gnjecenja ili hemije.
Zaostala rilica moze da uzrokuje lokalnu infekciju (stafilokoknu, posto je vec na kozi razmnozice se na mestu traume), ali se smanjuje rizik zarazavanja Lajmskom bolescu ako krpelja skinete sto pre.
Americka agencija za kontrolu bolesti (cdc) ima kratak i jasan opis...
Rodoljub Tanasić
Kao prvo, krpelj ne grize, on ima rilicu kojom se implementira u kožu. Rilica nije samo cevasta kao kod komarca, nego je sa cele spoljne strane „nazubljena“, kao zubima testere. Kada se implementira, ta nazubljenja su kao zatvoreni kišobran. Ali kada čupate rilici kišobran se otvara! Zbog toga se i ne može samo jednostavnim čupanjem iz kože odstraniti (iščupati) jer najčešće puca. Ta rilica nije „nožica“, a njen ostanak u telu izaziva infekciju kao i svako strano telo - trn npr.
Nekada ste duže u prirodi, pa i sami i obično nemate pincetu adekvatnog oblika za odstranjivanje krpelja, a bilo koja ne ide! Istovremeno sami sebi sa specijalnom pincetom vrlo teško da ćete odstraniti krpelja jer NE „Možete sa strane pogledom da kontrolišete da li je blizu kože i da li ste dobro obuhvatili deo krpelja blizu kože.“. Pogotovo ne ako imate krpelja na leđima, članku noge ili duboko u preponama.
Improvizacije su konac ili parče odsečeno od PVC boce.
I NE ČUPATI, ali LAGANIM UVRTANJEM koncem ili plastikom, uz veoma blago povlačenje na gore, dolazi do rotacije i uz rilicu spajanje „zuba testere“ u relativno ovalan oblik, rilica lagano i bez pucanja izlazi.
Svaki puta se oduševim neznanjem onih koji dele savete o krpeljima! Molim Vas, nije teško doći do mene, da bi napisali adekvatan tekst uz prigodne ilustracije. Za optše dobro...
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar