Neke vakcine imaju slabiju efikasnost kod pojedinih osoba u odnosu na druge.
Foto: 021.rs (AbelaPharm)
Na pitanja - zbog čega vakcina ima slabiju efikasnost kod pojedinih osoba i da li je ovaj problem moguće rešiti, odgovara specijalista kliničke farmakologije i profesor na Medicinskom fakultetu u Beogradu - dr Janko Samardžić.
Svake godine kako se približavamo zimi vakcinacija protiv gripa postaje aktuelna tema. Koliko su sezonske vakcine protiv gripa korisne i ko su pacijenti kojima se savetuje vakcinacija u ovom periodu?
Prve vakcine protiv gripa razvijene su četrdesetih godina 20. veka i od tada se redovno primenjuju, uz stalna unapređenja. Svake godine vakcina se prilagođava aktuelnim sojevima virusa gripa kako bi bila što efikasnija. Danas se preporučuje u gotovo svim zemljama kao osnovna mera prevencije u borbi protiv sezonskog gripa.
Vakcinacija se posebno preporučuje starijim osobama, pacijentima sa hroničnim bolestima, kao što su dijabetes i srčana oboljenja, kao i gojaznim osobama. Takođe, vakcinu bi trebalo da prime zdravstveni radnici i svi koji rade sa rizičnim grupama, poput zaposlenih u staračkim domovima. Kod ovih osoba postoji povećan rizik od komplikacija izazvanih gripom, pa im imunizacija može spasiti život.
Vakcinacija se posebno preporučuje starijim osobama, međutim istraživanja kažu da je kod osoba starijih od 65 godina efikasnost smanjena. Zbog čega onda ova preporuka?
Vakcinacija predstavlja najsigurniji način zaštite od virusa, čime se sprečavaju milioni slučajeva bolesti i komplikacija. Međutim, istina je da efikasnost vakcine može varirati u zavisnosti od starosti, genetike i opšteg zdravstvenog stanja pojedinca.
Kod starijih osoba, imunski sistem slabi sa godinama, a nedostatak vitamina i minerala dodatno otežava njegovo funkcionisanje. Takođe, hronična upala koja je prisutna kod starije populacije, gojaznih i pacijenata sa hroničnim bolestima, može značajno umanjiti efikasnost vakcina. Stoga je važno prepoznati i sprečiti faktore rizika koji mogu da utiču na smanjen odgovor na primenjenu vakcinu.
Tačno je da studije pokazuju da je efikasnost vakcine protiv gripa smanjena kod osoba starijih od 65 godina u poređenju sa mladim zdravim osobama. Smatra se da je vakcinacija protiv gripa efikasna kod manje od 50% starijih osoba, dok je stepen efikasnosti značajno veći kod mlađih vakcinisanih osoba i iznosi 70-90 %. Osim toga, trajanje zaštite nakon vakcinacije kod starijih osoba može biti smanjeno.
Postoje, međutim, razlozi zbog čega kod starijih osoba dolazi do slabije reakcije. Razlog je promena imunskog sistema tokom starenja, ali i prisustvo pridruženih bolesti. Takođe, jedan od značajnih faktora smanjene efikasnosti primenjene vakcine može biti deficit (nedostatak) pojedinih mikronutrijenata – vitamina i minerala.
Naime, dugotrajan nedostatak ovih malih, ali izuzento važnih molekula može biti povezan sa oslabljenim imunskim odgovorom, povećanom sklonošću ka infekcijama i smanjenim odgovorom organizma nakon primenjene vakcine protiv gripa.
U kakvoj su vezi vitamini i vakcinacija?
Veza između mikronutrijenata i imunskog sistema je dobro ispitana. Brojni vitamini, poput vitamina D, C i B kompleksa, kao i minerali, poput gvožđa, cinka, selena, bakra i mangana doprinose jačanju imuniteta i podrška prirodnom i stečenom imunitetu.
Da li postoji mogućnost da se poveća efikasnost vakcine protiv sezonskog gripa?
Već smo rekli da se svake godine vakcina prilagođava aktuelnim sojevima virusa protiv gripa kako bi bila efikasnija. Dodatno, najnovija istraživanja upućuju na značaj suplementacije vitaminima i mineralima. U nedavno objavljenoj studiji pokazano je da odgovarajuća suplementacija vitaminima D i C i oligoelementima cinkom, selenom, manganom i aminokiselinom N-acetil cistein (NAC), poboljšava vakcinalni imunski odgovor, povećavajući efikasnost IgG antitela, kao i bolji ćelijski odgovor T limfocita, koji je ključan u borbi protiv virusa.
Uzimajući u obzir literaturne podatke i rezultate studija, možemo zaključiti da je primena odgovarajućih vitamina i minerala od velikog značaja kako bi se obezbedila optimalna podrška imunskom sistemu i optimizovala efikasnost vakcine protiv gripa. U tom smislu, preporučuje se primena 1 tablete dnevno BiVits ACTIVA Recovery za prevenciju virusih infekcija i podsticanje oporavka organizma nakon infekcije.
Kombinacija aktivnih sastojaka za koju se pokazalo da poboljšava vakcinalni imunski odgovor nalazi se u odgovarajućem odnosu u preparatu Bivits® ACTIVA Recovery i može biti efikasna nutritivna strategija ne samo za jačanje imunog sistema, već i za optimizaciju vakcinalnog odgovora, što je od posebne važnosti u grupi starijih osoba i pacijenata sa hroničnim oboljenjima.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Istraživači na Katoličkom univerzitetu Leven u Belgiji razvili su metod koji bi virus HIV mogao da učini trajno bezopasnim, javila je briselska novinska agencija Belga.
Upotreba duvana i duvanskih proizvoda predstavlja veliki zdravstveni problem. Veliki broj stanovnika u Srbiji, kako odraslih, tako i maloletnih osoba, koristi cigarete, elektronske cigarete ili snus.
Srbija se, prema istraživanju Evropske federacije farmaceutske industrije i nacionalnih asocijacija (EFPIA), ponovo našla među zemljama sa najlošijom dostupnošću inovativnih lekova u Evropi.
Više od 11 odsto građana Srbije, odnosno oko 700.000, nema nijedan zub, što je stanje koje ima aspekt invaliditeta, dok svega 8,3 odsto građana ima sve zube.
Evropska komisija pojačaće kontrolu Tiktoka zbog zabrinutosti koju izaziva "SkinnyTok", algoritmički vođen strim sadržaja koji cilja maloletnike i promoviše ekstremnu mršavost i poremećaje u ishrani.
U Srbiji je od pоčеtка 2025. zакljučnо sа 30. aprilom, rеgistrоvаno 176 slučаjevа morbila, odnosno, malih boginja, objavio je Institut za javno zdravlje "Dr Milan Jovanović Batut".
Mnogi ljudi imaju tegobe i bolove, najčešće u vratu, ramenima i leđima, koje su posledica današnjeg načina života, posebno poslova koji zahtevaju dugotrajno sedenje.
Svi smo svesni psihološkog bola slomljenog srca - bezbroj knjiga, pesama i filmova je napisano i snimljeno na tu temu, ali postoje i naučni dokazi da slomljeno srce može biti i fatalno.
Pistaći nisu samo ukusna grickalica, oni su prepuni vrednih hranjivih materija. Sadrže zdrave masnoće, proteine, vlakna i antioksidanse, a u njima se uživa već hiljadama godina.
Hemijske supstance u plastici koju koristimo svakodnevno mogu poremetiti prirodni 24-časovni ciklus spavanja i buđenja, kao i cirkadijalni ritam na način na koji to radi kafa.
Kako starimo, mnogi od nas brinu o zdravlju svog mozga. Možete uraditi jednostavan jednominutni test koji vam može reći u kakvom je stanju vaš mozak, a za to će vam biti potrebna samo olovka i papir.