
Vreme je alergija: Doktorka o tome šta treba da znate
Da li vi pripadate polovini Evropljana koji boluju od nekog vida alergije? Da li ste vi jedan od 100 miliona u Evropi koji već ima dijagnozu alergijske kijavice?

Foto: Pixabay
Ili ste još jedan u neprekidnom lancu porasta broja obolelih od alergijske kijavice u Evropi? Bilo da ste dete ili odrastao čovek…
Proleće je vreme kada se neki od nas često susreću sa tegobama, kao što su zapušen nos, kijanje, suzne i crvene oči. Ukoliko se te tegobe jave po prvi put, većina razmišlja o prehladi ili virusnoj infekciji. Ako tegobe potraju više dana i to bez povišene telesne temperature, treba razmisliti o alergijskoj kijavici, objašnjava prof. dr Maja Buljčik Čupić sa Klinike za otorinolaringologiju i hirurgiju glave i vrata Univerzitetskog kliničkog centra Vojvodine u Novom Sadu.
Svakako, veliki broj ljudi u ovom periodu ima već dobro poznate tegobe od ranijih godina i svesni su svoje polenske alergije. Sve te tegobe dodatno otežavaju kvalitet života, remeteći dnevne aktivnosti i spavanje noću.
Smanjuju i dovode do značajnog pada koncentracije tokom rada ili učenja, dovode do nervoze, neispavanosti i često do potištenosti, nervoze, umora i agresivnog ponašanja. I odrasli i deca su suočeni sa istim tegobama, kao i njihovim posledicama po kvalitet života.
Upravo nasuprot njihovom objektivnom pogoršanju zdravstvenog i psihičkog stanja, prolepšanje vremena, visoke spoljne temperature tj "lepo vreme", vetar, izlazak u prirodu dodatno pogoršava stanje alergičara.
Komplikacije nastaju kada se nelečenjem polenske kijavice, razvijaju oslabljen sluh ili osećaj sekreta u ušima kao posledica tzv. sekretorne upale srednjeg uva, koja često prelazi u akutnu upalu. Čest osećaj sekreta u sinusima tj osećaj pritiska u glavi, punoće, pogotovo ujutru nakon ustajanja iz kreveta, ukazuje na razvoj sinuzitisa tj upale sinusa. Osećaj umora, slabosti, pojava intenzivnog kašlja, periodi promuklosti, teškoće u komunikaciji kao posledica razvijenog alergijskog laringitisa.
Svrab, crvenilo grla, nosa, ušiju, očiju koje često vodi nenamernom, nesvesnom, neprekidnom "češkanju prstima" tih regija i stvaranju mikro i makro traume sa brojnim posledicama. Veće komplikacije kao stezanje i sviranje u grudima, vode jednoj od najčešćih udruženih bolesti sa alergijskom kijavicom, bronhijalnoj astmi.

Foto: Maja Buljčik Čupić/Privatna arhiva
Rešenje tegoba je pripremiti se za polensku alergiju na vreme, i na što lakši i bezbolniji način sprečiti dalje komplikacije alergijske kijavice.
Kao adekvatnu pripremu ili dopunu već postojećoj terapiji alergija predlažemo upotrebu BiVits ACTIVA Quercetin phospholipid.
Kvercetin (Quercetin) pripada grupi biljnih pigmenata zvanih flavonoidi, koji su poznati po tome što voću, povrću i cveću daju boju. Pored toga, flavonoidi, uključujući i kvercetin su moćni antioksidansi, koji štite organizam od oštećenja uzrokovanih oksidativnim stresom i nakupljanjem slobodnih radikala.
BiVits ACTIVA Quercetin phospholipid, sadrži kvercetin u fitozomalnom obliku, i predstavlja prirodni flavonoidni spoj, ekstrakt iz pupoljka cveta japanskog drveta (Sophora japonica) kombinovanog sa fosfolipidima iz lecitina repice. Kliničke studije su pokazale da je bioraspoloživost proizvoda u fitozomalnom obliku i do 20 puta veća. Takođe, na ćelijskom nivou, superiorna formulacija ovog preparata pored antioksidativnog dejstva, pokazuje i imunomodulatornu aktivnost, antiupalnu aktivnost.
Kvercetin utiče na stabilizaciju membrane mastocita, ćelija koji su glavni krivci u lančanoj alergijskoj reakciji, na taj način što sto smanjuju oslobađanje histamina, glavnog krivca svih neprijatnih simptoma polenske alergije.
Studije su pokazale da se primena BiVits ACTIVA Quercetin phospholipida u dozi od 250 mg, 2 puta dnevno, tokom 4 nedelje pokazala efikasnom upravo u smanjenju simptoma polenske alergije, poput svraba očiju, kijanja, curenja nosa i poremećenog sna uz istovremeno poboljašnje kvaliteta života.
Glavna prednost upotrebe kvercetina, je ta što ne dovodi do neželjene uspavanosti, usporenosti pri obavljanju dnevnih aktivnosti, pogotovo pri vožnji kolima ili drugim motornim aktivnostima, za razliku od antihistaminika koji imaju taj čest neželjeni efekat u primeni. Takođe, kod osoba koji su sklonije i voljnije da pre uzmu prirodni preparat nego hemijski sintetisan antihistaminik u obliku leka, BiVits ACTIVA Quercetin phospholipid je odličan izbor.
Treba napomenuti da kvercetin, može da stupi u interakciju sa nekim lekovima, te je zato pre svakog započinjanja suplementacije kvercetinom neophodna konsultacija vašeg lekara ili farmaceuta.

Mislite o vašoj polenskoj alergiji na vreme i uzmite zdravlje u svoje ruke, a neka vam pravi saveznik u prevenciji i ublažavanju simptoma alergije bude BiVits ACTIVA Quercetin phospholipid.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje
Hlor u bazenu može oštetiti oči: Evo kako utiče i koji su saveti stručnjaka
12.06.2025.•
0
Bazeni su odličan način za osveženje tokom toplih dana, ali upotreba hlora u njima može imati neželjene posledice, naročito po zdravlje očiju.
U Toskani izvršena prva eutanazija obolele osobe
11.06.2025.•
0
Neimenovana osoba koja je patila od Parkinsonove bolesti postala je prva osoba koja je umrla putem potpomognutog samoubistva u okviru novog zakona o eutanaziji u Toskani.
Najbolje metode za lečenje rozacee i poboljšanje teksture kože - zbogom crvenilu i flekama
11.06.2025.•
0
Leto je pred vratima, radujemo se lepom i sunčanom vremenu i maštamo o moru, plaži i sunčanju.
Regulator EU upozorio: Tri leka mogu uzrokovati gubitak vida
08.06.2025.•
1
Kontrolom lekova koji sadrže semaglutid, aktivni sastojak u lekovima "ozempik", "vegovi" i "ribelsus", utvrđeno je da imaju "veoma retku" nuspojavu gubitka vida.
Studija pokazala: Žene koje ujutru piju kafu su zdravije i u sedamdesetim godinama
08.06.2025.•
0
Žene koje ujutru piju kafu su zdravije i u svojim kasnim sedamdesetim godinama i kasnije, pokazuju rezultati američke studije koja je sprovedena tokom 30 godina.
Kako ublažiti valunge u perimenopauzi: Važna ishrana i način života
07.06.2025.•
0
Valunzi su jedan od najneprijatnijih simptoma perimenopauze, ali uz nekoliko pametnih prilagođavanja ishrane i načina života, moguće ih je ublažiti i vratiti osećaj ravnoteže u sopstvenom telu.
Kako da znate da li privlačite komarce: Miris kokosa može da pomogne u odbrani
07.06.2025.•
0
Komarci su insekti koji, osim što su dosadni, mogu biti prenosnici raznih bolesnih, a utvrđeno je i šta može da pomogne u odbrani od ovih napasti.
Naučnici testirali uticaj kreatina kod Alchajmerove bolesti: Zabeleženi bolja pažnja i čitanje
07.06.2025.•
0
Iako se kreatin najčešće povezuje sa sportom i razvojem mišićne mase, sve više naučnih istraživanja ukazuje na to da bi ovaj suplement mogao imati i druge korisne efekte.
Dete u Holandiji završilo u komi nakon što je jelo "Haribo" bombone sa kanabisom
04.06.2025.•
4
Jedno dete je palo u komu nakon što je jelo "Haribo" bombone koje su, kako se ispostavilo, sadržale kanabis, potvrdila je bolnica "Ziekenhuisgroep Twente" u Holandiji.
Uživajte u letu bez naočara i sočiva uz pomoć SmartSight procedure
02.06.2025.•
0
Zamislite leto bez zamagljenih naočara. Bez brige da li će vam voda ući u oči ili sočiva ispasti u talasima.
Kako da prestanete da budete tako strogi prema sebi
01.06.2025.•
0
Ako se prijatelj bori sa velikim izazovom ili se oseća poraženo, obično je naš prvi instinkt da ponudimo reči utehe i razumevanja.
Predugo sedenje na wc šolji može biti opasno po zdravlje
01.06.2025.•
1
Lekari upozoravaju da postoji granica koliko dugo možemo da sedimo na wc šolji pre nego što to postane štetno za naše zdravlje.
"Pomorandže pod tušem za smanjenje anksioznosti": Tiktok pun dezinformacija o mentalnom zdravlju
01.06.2025.•
0
Više od polovine najpopularnijih video-snimaka koji nude savete o mentalnom zdravlju na Tiktoku sadrže dezinformacije, pokazalo je istraživanje lista "Gardijan".
Svetski dan bez duvana: U porastu upotreba elektronskih cigareta
31.05.2025.•
2
Podaci iz 2022. godine, prikupljeni u Evropskom regionu SZO, ukazuju na ozbiljne nedostatke u zaštiti mladih od elektronskih cigareta.
Finski naučnici: Ovo je ključna životna dob kada loše navike dolaze "na naplatu"
30.05.2025.•
2
Loše navike poput pušenja, konzumacije alkohola i fizičke neaktivnosti počinju ozbiljno da narušavaju zdravlje već od 36. godine života, pokazuje studija finskih istraživača sa Univerziteta Laurea.
Jod neophodan i u trudnoći
30.05.2025.•
0
Najvažniji period za neurološki razvoj deteta je period trudnoće i prvih nekoliko godina života.
Potvrđen prvi slučaj leptospiroze u Bijelom Polju
30.05.2025.•
0
U Bijelom Polju u Crnoj Gori potvrđen je prvi slučaj leptospiroze, bolesti koja se prenosi sa zaraženih životinja na ljude, potvrdio je danas crnogorski Institut za javno zdravlje.
U Francuskoj zabrana pušenje od 1. jula na plažama, u parkovima i oko škola
30.05.2025.•
12
Vlada Francuske je najavila da će od 1. jula biti zabranjeno pušenje na otvorenim javnim mestima gde mogu biti deca, kao što su plaže, parkovi, okolina škola, autobuska stajališta i sportski objekti.
"Bolest poljupca" može biti indikator za razvoj multiple skleroze
29.05.2025.•
1
Infektivna mononukleoza, virusna bolest poznata pod romantičnim, ali obmanjujućim nadimkom "bolest poljupca", uglavnom je benigna i prolazna.
Uskoro počinje testiranje na ljudima antibiotika protiv infekcija opasnih po život
29.05.2025.•
0
Uskoro će na ljudima početi finalna ispitivanja antibiotika zosurabalpin, koji je namenjen lečenju infekcija opasnih po život, saopštila je švajcarska farmaceutska kompanija "Roš".
Dan borbe protiv hematoloških maligniteta: Nedostaju inovativne terapije
28.05.2025.•
0
Koalicija udruženja pacijenata sa hematološkim malignitetima danas je ukazala da u Srbiji nedostaju inovativne terapije za lečenje tih oboljenja.