
Zašto je koenzim Q10 važan za pravilan rad srca - objašnjava kardiolog
Da li ste znali da srce dnevno napravi oko 100.000 otkucaja?

Foto: 021.rs (AI)
Ovaj neumorni motor u organizmu zahteva zbog toga i veliku količinu energije, a jedan od ključnih faktora za njegovu optimalnu funkciju je koenzim Q10. O tome šta je koenzim Q 10 i zašto je važan, objašnjava specijalista kardiologije dr Stevan Keča.
Koenzim Q10, poznat i kao ubikinon, je supstanca slična vitaminima, sa enzimskom strukturom. Smanjenjem sinteze, ovog za organizam značajnog koenzima, počinju da se javljaju prvi simptomi kardiovaskularnih oboljenja, posebno nakon 30. godine.
Kako je istaknuto, njegova prirodna sinteza u organizmu opada s godinama, a posledice toga se mogu osetiti upravo tamo gde je najvažnije – u zdravlju srca i krvnih sudova.
Ne samo kod ljudi, već i kod drugih organizama postoji sposobnost sinteze koenzima Q10. Prisutan je u namirnicama životinjskog porekla, poput govedine (posebno iznutrica) i morske ribe. Međutim, njihova svakodnevna konzumacija nije uvek preporučljiva iz zdravstvenih razloga ili zbog visoke cene, koja nije prihvatljiva za veći deo stanovništva. Sve navedeno ukazuje upravo na povećanu potrebu za suplementacijom.
Koenzim Q10 ima ključnu ulogu u očuvanju zdravlja, jer je esencijalan za brojne biološke procese. Daje ćelijama potrebnu energiju i štiti ih od oštećenja. Kao moćan antioksidans, pomaže telu da ostane snažno, puno energije i otpornije na svakodnevni stres.

Foto: Privatna arhiva/Dr Stevan Keča
Smanjenje sinteze Koenzima Q10 može dovesti do smanjenja ukupnog energetskog balansa u organizmu, što negativno utiče na funkciju više organskih sistema, progresijom i pogoršanjem srčane slabosti.
Kardiovaskularna oboljenja (KVO) su, prema definiciji Svetske zdravstvene organizacije, najčešći uzrok smrtnosti i obolevanja, zbog čega je važno istaknuti značaj Koenzima Q10 za zdravlje srca i krvnih sudova.
Sprovedene studije, sa velikim brojem ispitanika, pokazale su štetne efekte slobodnih radikala koji, u nedostatku Koenzima Q10, rastu i povećavaju svoj toksični efekat, a na taj način podstiču oksidativni stres.
Srce je mišićni organ koji neprestano radi i ima velike energetske potrebe. Pacijenti sa oboljenjem srčanog mišića često imaju nedostatak energije, što može dovesti do širenja oštećenih područja.
Ovi pacijenti obično su pretrpeli kardiovaskularni događaj, pate od aritmija ili angine pectoris – ukratko, to su pacijenti čije srce traži dodatnu energiju. Preporučuje se kao dodatak standardnoj terapiji nakon akutnog infarkta miokarda, jer poboljšava snabdevanje energijom preostalog zdravog srčanog mišića i odlaže razvoj srčanog zatajenja.
Svi kardiovaskularni bolesnici koji koriste standardnu terapiju uključuju statine, kako u primarnoj, tako i u sekundarnoj prevenciji. Hronična upotreba statina dovodi do smanjenja nivoa koenzima Q10, što indirektno smanjuje njegovu sintezu, pa je suplementacija poželjna.
U nekim studijama primećeno je da kod bolesnika koji imaju nuspojave od statinske terapije (statinom indukovana miopatija), tegobe su značajno manje izražene uz suplementaciju.
Takođe, dokazi ukazuju na to da suplementacija Koenzimom Q10 može smanjiti broj bolničkih lečenja i ukupan mortalitet kod pacijenata sa kardiovaskularnim oboljenjima, iako to svakako nije prva linija lečenja.
Osim toga, koenzim Q10 se preporučuje i osobama sa dijabetesom, jer je primećeno da, pored prethodno navedenih efekata, pozitivno utiče i na smanjenje nivoa šećera u krvi, što može doprineti boljoj kontroli bolesti.

Kako nisu primećene značajnije nuspojave nakon dugotrajne primene, koenzim Q10 se preporučuje kao siguran suplement sa malim rizikom od interakcija sa drugim lekovima. Kako bi se svi benefiti koenzima Q10 ispoljili, važno je izabrati i oblik koji vaše telo zaista može da iskoristi.
BiVits ACTIVA Koenzim Q10 150 phospholipid sadrži koenzim Q10 u superiornoj formi – vezan za fosfolipide – što omogućava znatno bolju apsorpciju u odnosu na standardne oblike. Doza od 150 mg odabrana je u skladu sa preporukama studija koje su pokazale povoljan efekat na energiju srčanog mišića kod pacijenata sa povećanim potrebama.
Za one koji žele da svom srcu obezbede energiju koja mu je svakog dana potrebna – ovo je izbor koji pravi razliku.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje
Prekomerno korišćenje veštačke inteligencije nas zaglupljuje
19.06.2025.•
1
Istraživanje je pokazalo da upotrebom četbotova rizikujemo da postanemo manje inteligentni i ugrozimo razvoj kritičkog mišljenja, pamćenja i jezičkih veština.
Jod je tu da pomogne u zaštiti od letnjih infekcija
19.06.2025.•
0
Letnji meseci često sa sobom donose i neželjene goste – virusne i bakterijske infekcije.
Akcija besplatnog testiranja muškaraca markerom specifičnim za prostatu do kraja juna
18.06.2025.•
5
Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" najavio je akciju besplatnog testiranja muškaraca markerom specifičnim za prostatu PSA.
Sada možete prepoznati i prijaviti prisustvo ambrozije preko aplikacije
18.06.2025.•
0
Pokrenuta je mobilna aplikacija AmbTrack koja građanima omogućava da prepoznaju i prijave prisustvo ambrozije.
Australija će dozvoliti gej muškarcima da doniraju krv i plazmu
18.06.2025.•
0
Australija će ukinuti dugo primenjivana pravila koja su zabranjivala homoseksualnim i biseksualnim muškarcima da doniraju krv i plazmu.
Biciklista koji je povređen kad ga je oborio pijani vozač prvi koji je dobio 3D štampano lice
17.06.2025.•
1
Biciklista koji je zadobio teške povrede lica nakon što ga je pijani vozač oborio sa bicikla, jedan je od prvih pacijenata koji su dobili 3D štampano lice.
Mapirane mutacije koje pokreću Alchajmerovu bolest
16.06.2025.•
0
Naučnici sa Instituta za bioinženjering Katalonije prvi put su detaljno opisali kako se tačno pokreće formiranje amiloidnih plakova u mozgu, što je ključna karakteristika Alchajmerove bolesti.
EU ima plan da drastično podigne cenu cigareta
15.06.2025.•
5
Pušačima u Evropskoj uniji preti značajan udar. Kako piše nemački Bild, Evropska komisija pod vođstvom Ursule fon der Lajen poziva zemlje članice da znatno povećaju poreze na duvan.
Klima uređaji: Spas od vrućina ili rizik za zdravlje?
14.06.2025.•
4
Na vrhuncu epidemije tuberkuloze u 19. veku, lekari su počeli da savetuju ljude da izlaze napolje kako bi pobegli od "lošeg vazduha" u svojim domovima.
Zabrinjavajuća statistika: U Srbiji od raka pluća svaki dan umre 13 osoba
14.06.2025.•
8
Svaka treća punoletna osoba u Srbiji puši, a svaki deseti osnovac je aktivni pušač, a to su podaci Instituta za javno zdravlje "Dr Milan Jovanović Batut".
U Srbiji oko 400 obolelih od cistične fibroze: Novi inovativni lek stiže u avgustu
14.06.2025.•
0
U Srbiji trenutno ima oko 400 pacijenata obolelih od cistične fibroze, u avgustu bi trebalo da bude dostupan novi lek koji će, samo jednom tabletom dnevno, svesti simptome bolesti na minimum.
Pogledajte koje su razlike između netolerancije na gluten i celijakije
13.06.2025.•
0
Iako netolerancija na gluten i celijakija dele mnoge slične simptome, jedna može izazvati oštećenje creva i neuhranjenost. Dakle, koja je razlika?
Najgora jutarnja navika prema rečima kardiologa
13.06.2025.•
2
Kako započnemo dan često određuje kako će izgledati ono što sledi – posebno kada je u pitanju zdravlje našeg srca.
Trendovi nege kože koji su popularni na TikToku mogu da budu štetni
13.06.2025.•
0
Autori studije sa Nortvesten univerziteta ukazuju da trendovi nege kože popularni na TikToku, koji podrazumevaju korišćenje velikog broja proizvoda mogu da naštete koži mladih devojaka i tinejdžerki.
Kako crna čokolada pomaže u prevenciji demencije?
13.06.2025.•
2
Kako populacija stari, borba protiv neurodegenerativnih bolesti postaje prioritet savremene medicine.
Hlor u bazenu može oštetiti oči: Evo kako utiče i koji su saveti stručnjaka
12.06.2025.•
0
Bazeni su odličan način za osveženje tokom toplih dana, ali upotreba hlora u njima može imati neželjene posledice, naročito po zdravlje očiju.
U Toskani izvršena prva eutanazija obolele osobe
11.06.2025.•
0
Neimenovana osoba koja je patila od Parkinsonove bolesti postala je prva osoba koja je umrla putem potpomognutog samoubistva u okviru novog zakona o eutanaziji u Toskani.
Najbolje metode za lečenje rozacee i poboljšanje teksture kože - zbogom crvenilu i flekama
11.06.2025.•
0
Leto je pred vratima, radujemo se lepom i sunčanom vremenu i maštamo o moru, plaži i sunčanju.
Regulator EU upozorio: Tri leka mogu uzrokovati gubitak vida
08.06.2025.•
1
Kontrolom lekova koji sadrže semaglutid, aktivni sastojak u lekovima "ozempik", "vegovi" i "ribelsus", utvrđeno je da imaju "veoma retku" nuspojavu gubitka vida.
Studija pokazala: Žene koje ujutru piju kafu su zdravije i u sedamdesetim godinama
08.06.2025.•
0
Žene koje ujutru piju kafu su zdravije i u svojim kasnim sedamdesetim godinama i kasnije, pokazuju rezultati američke studije koja je sprovedena tokom 30 godina.
Kako ublažiti valunge u perimenopauzi: Važna ishrana i način života
07.06.2025.•
0
Valunzi su jedan od najneprijatnijih simptoma perimenopauze, ali uz nekoliko pametnih prilagođavanja ishrane i načina života, moguće ih je ublažiti i vratiti osećaj ravnoteže u sopstvenom telu.