Sedam zanimljivih činjenica o slanini

Neočekivane i malo poznate činjenice o ovim slasnim zalogajima

Ukoliko mislite da znate sve o ovom slasnom suhomesnatom proizvodu, razmislite malo bolje. Donosimo vam sedam činjenica koje bi vas mogle iznenaditi.

1. Leči mamurluk

Britanski istraživači sa univerziteta u Njukaslu povezali su konzumaciju slanine sa smanjivanjem posledica mamurluka. Isti su, naime, otkrili da ona sadrži neke aminokiseline koje pomažu da se nadoknade neurotransmiteri čiji broj brzo opadne tokom intenzivnijeg ispijanja alkohola.

2. "Zavodi" mirisom

Miris dimljene slanine nadahnuo je čitav niz zapanjujućih proizvoda uključujući i kolonjsku vodicu kreiranu još 1920. godine od strane jednog pariškog mesara. Proizvod se sastojao od 11 esencijalnih ulja, od čega je jedno poticalo od omiljene sušene svinjske poslastice.

3. Osvežava dah

Zaboravite na pastu za zube s eteričnim uljima hibiskusa, mente i drugog osvežavajućeg bilja – potražite onu s mirisom slanine. Pasta s ovim dimljenim sastojkom čisti zube na tradicionalan način, ali vam osigurava svež dah.

4. Najbolje se prži u rerni

Suprotno uopštenom mišljenju – najhrskavije parče slanine ispeći ćete u rerni. Umesto u tiganju, komad slanine položite na papir za pečenje kolača, pa ga stavite u rernu. Ne samo da ćete postići uravnoteženiju termičku obradu svakog parčeta, već će i čišćenje biti lakše.

5. Izaziva zavisnost

Novija istraživanja pokazuju da ishrana bogata kalorijama i masnoćama, uključujući i čestu konzumaciju slanine – stimuliše centar u mozgu zadužen za užitak. Na taj način izaziva telesnu potrebu koja se graniči sa zavisnošću.

6. Slavi se na nivou države

Neke nacije su toliko opsednute slaninom da im posvećuju posebnu pažnju i manifestacije. Subota pre Praznika rada u Sjedinjenim Američkim Državama, na primer, smatra se neslužbenim danom slanine. Ljubitelji tog dana uživaju u hrani, piću i aktivnostima nadahnutim masnim svinjskim zalogajčićima.

7. Pomaže pamćenju

Slanina sadrži mikronutrijent po imenu kolin, koji je važan za razvoj hipokampusa u mozgu, dela rezervisanog za pamćenje. Studija sa univerziteta u Severnoj Karolini sugeriše da isti sastojak može doprineti boljem razvoju mozga kod nerođenog deteta ako trudnica konzumira hranu bogatu tim elementom.

  • ana

    02.02.2017 07:27
    Pravi Lala samo slaninu, sunku i čvarke priznaje za parvu hranu i voli je vise od syega jer je na njoj odrastao.Druog cega bilo ne bilo.Parajz i slanina i luk :P
  • Veganka

    30.01.2017 09:33
    https://youtu.be/t0FRfwF9G5A
    8. Izaziva rak debelog creva
  • dobrotvorka

    29.01.2017 22:14
    IZBOR
    Kod slanine nema greške, tu se zna šta je lepo, slasno i zdravo masno.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Hrana i piće

VIDEO: Spljošteni kroasani novi hit

Kroasani su, zbog svoje hrskavosti i prozračne teksture mnogima omiljena peciva. Zato se ljubiteljima kroasana možda neće svideti to da su najnoviji hit kroasani koji se pre pečenja - spljošte.