Kako ublažiti štetnost pržene hrane

Prženi i pečeni krompir i ostalo krtolasto povrće, kao i čips, grickalice, tost, kolači, keksi, žitarice za doručak i kafa, je hrana koja sadrži najveću količinu akrilamida, hemijskog sastava za koji kažu da može da poveća rizik od razvoja raka.
Kako ublažiti štetnost pržene hrane
Foto: Pixabay
O potencijalno karcinogenom delovanju akrilamida na ljudsko zdravlje počelo je da se priča 2002. godine, kada je jedno istraživanje sprovedeno u Švedskoj pokazalo da se prženjem i pečenjem krompira i proizvoda od žitarice on stvara u hrani.
 
Budući da je za akrilamid bilo poznato da povećava rizik od razvoja raka kod životinja, te se utvrdilo da se taj isti spoj nalazi u širokom spektru prehrambenih proizvoda koje svakodnevno koristimo, porast zabrinutosti zbog njegovog prisustva u ishrani nije neobična. Ali, rezultati dosadašnjih istraživanja pokazali su ograničene i nekonzistentne rezultate kada se govori o povećanju rizika od razvoja raka kod ljudi.
 
Evropska agencija za hranu (EFSA) zaključila je da trenutna izloženost akrilamidu u ishrani čoveka nije razlog za zabrinutost, objašnjava nutricionistkinja Sara Sila.
 
Kod odraslih najveći izvori akrilamida su prženi krompirići i kafa, hleb, keks, grickalice i slično.
 
Kod dece najveći izvor akrilamida u ishrani su proizvodi od prženog krompira, hleb i žitarice za doručak, ističe nutricionistkinja i dodaje da je izloženost akrilamidu u ishrani moguće smanjiti.
 
Pri termičkoj obradi hrane preporučuje se izbegavati preterano prženje i pečenje hrane, odnosno s termičkom obradom završiti kada hrana postigne zlatnosmeđu boju, a izbegavati postizanje 'reš pečene' boje.
  • Pera Zdera

    23.04.2018 13:17
    Idi begaj, nemojte prziti na ulju nego na svinjskoj masti i bice sve u redu.
    Uz to dobro gibajte i pijte dovoljnu kolicinu vode.
  • Shimmy

    20.04.2018 11:21
    @Orwell i Vlada
    Nije stvar sta gutas i stavljas u telo, nego da se ne skrivate iza "zdravlja". Evolutivno najoptimalniji i najzdraviji vid ishrane podrazumeva svastojedstvo gde ce barem 20% namirnica biti zivotinjskog porekla. Iako nije zdravo, istorijski postoji zabelezen narod/zajednica koja se hranila iskljucivo namirnicama zivotinjskog porekla (eskimi), dok nigde nikad na svetu za vreme citave civilizacije se nije postavila drustvena struktura bazirana na veganskoj ishrani koja je uspela da opstane. 85% onih koji pokusaju da predju na vegansku ishranu nakon uvazavanja realnosti se vrati na ishranu svastojeda, onih 15% ostane zakrzljalo i suplementise B12 i jos brdo drugih stvari.

    Ako zelite drugima zdravlje, prvo se borite protiv upotrebe belog secera i higrogenizovanih biljnih ulja.

    Nije kancerogeno meso, vec mafijasko-tajkunska obrada istog. Nema povezanosti izmedju kuvanog mesa i kancera, ili ribe i kancera, ili bilo kog prirodnog "organskog" zivotinjskog proizvoda i kancera.
  • Biohemija

    19.04.2018 19:45
    je majka
    Vegani, ne smarajte - bolje saznajte sta je metabolizam i kako funkcionise umesto sto pratite trendove koji odgovaraju npr. Whole Foods-u i slicnim firmama.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Hrana i piće

VIDEO: Spljošteni kroasani novi hit

Kroasani su, zbog svoje hrskavosti i prozračne teksture mnogima omiljena peciva. Zato se ljubiteljima kroasana možda neće svideti to da su najnoviji hit kroasani koji se pre pečenja - spljošte.