Četiri problema sa zdravljem koje otkriva vosak iz ušiju

Miris, boja i struktura voska iz ušiju, čija je uloga da spreči da prljavština i bakterije uđu preduboko u ušni kanal, mogu vam otkriti važne informacije o zdravlju.

Saznajte na kojih to četiri problema vosak iz ušiju može da upućuje.

1. Vosak je vodenast i zelenkaste je boje

Ako ste se oznojili, vodenasto curenje iz uha verovatno je rezultat znoja koji je ušao u uho i pomešao se s voskom. Međutim ako se niste oznojili, a vosak je vodenast i zelenkaste ili tamno žute boje, to može upućivati na infekciju u uhu.

2. Vosak ima jak miris

Može biti reč o infekciji ili oštećenju srednjeg uha. To može uzrokovati brojne simptome koje lekari nazivaju hronični otitis media. Jedan od simptoma može biti iscedak iz uha neprijatnog mirisa, a ukoliko se radi o upali srednjeg uha možete primetiti probleme s ravnotežom, zvonjavu s ušima ili imati osećaj da vam je uho puno ili začepljeno. Primetite li te simptome, posetite lekara.

3. Primetite kada vosak iscuri iz uha

Infekcije ili ranice u bubnoj opni mogu uzrokovati stvaranje abnormalnog rasta kože zvane kolesteatom. U uhu nastaje izraslina nalik cisti što rezultuje time da komadići voska iz uha popune ušni kanal. U ovom slučaju umesto neprimetnog iscetka na kakav ste navikli, iscedak iz uha može izaći u obliku curenja ili grudvica. Pritisak i bol u uhu takođe su simptomi kolesteatome.

4. Nemate voska u ušima

Nepostojanje voska u ušima može biti znak retkog i nedovoljno istraženog stanja zvanog keratitis obturans. Kod ovog se stanja vosak u ušima, umesto da postepeno izlazi sam od sebe, gomila unutar uha sve dok se ne stvori tvrdi čep. Simptomi su bol i osećaj da su vam uši pune.

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Na listi RFZO 245 novih generičkih lekova

RFZO je usvojio novu listu lekova na koju je stavljeno 245 novih generičkih lekova, odnosno zamena za lekove koji se već izdaju o trošku RFZO, ali od različitih proizvođača.

Da li postoji idealno vreme za večeru?

Zaboravite na univerzalno "pravilno" vreme za večeru. Iako smo često čuli da je idealno večerati između 17 i 19 časova, nutricionisti poručuju - to ne važi za sve.