Šta se dešava u telu kada kafu popijete na prazan stomak?

Prva stvar koju mnogi urade čim otvore oči je kuvanje kafe i ispijanje tog napitka na prazan želudac.

Iako se zna da je ova loša navika štetna, retko ko zna zbog čega. Ovo su posledice koje prva jutarnja kafa pre doručka ostavlja po naše telo.

Kafu na prazan želudac ne bi trebalo piti ni ujutru, ali ni tokom dana kada želite da se privremeno zasitite šolicom kafe. Ovo su reakcije koje ovakvo ispijanje kafe ostavlja po naše telo:

1. Povećava se količina želudačne kiseline

Povećana količina želudačne kiseline izaziva gorušicu i probleme s varenjem koje možete osećati tokom celog dana. Visoki nivo kiselosti vremenom može dovesti do ozbiljnijih problema u predelu abdomena, poput čira na želucu, sindroma iritabilnog creva i refluksa. Jeftinija kafa, odnosno ona manje kvalitetna, obično ima veću kiselost što može dodatno povećati štetnost.

2. Povećava se osećaj stresa i teskobe

Ispijanje prevelikih količina kafe može povećati osećaj teskobe i stresa, a kada kafu pijete na prazan želudac taj problem se još više pogoršava. S druge strane, hrana i varenje mogu delovati umirujuće na naš organizam. Kako biste umanjili negativno dejstvo kafe na nervni sistem, uz kafu uvek pojedite nešto.

3. Smanjuje se nivo hormona

Glavni razlog zbog kog kafa povećava osećaj stresa i teskobe je hormonska neravnoteža za koju je krivac kofein. Jutarnja kafa na prazan želudac može da poremeti proizvodnju serotonina, neurotransmitera odgovornog za osećaj užitka, sreće i blagostanja. Istraživanja su pokazala da ćemo, kada prestanemo da pijemo kafu kavu na prazan želudac, biti bolje raspoloženi i bolje se osećati.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Batut: Ne držite dijetu na svoju ruku

Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" apelovao je danas da se prolećne dijete ne sprovode "na svoju ruku", već pod nadzorom stručnjaka.