Info
23.07.2015.
14:13 > 17:43
Uvođenje sufinansirajućih studenata, novi model po kome će država finansirati univerzitete - samo su neke od promena koje bi sledeće godine trebalo da doživi visoko obrazovanje.
  • Jednom asistent, zauvek asiste

    24.07.2015 10:35
    "Super" je sa Bolonjom
    @ Sima Strahota
    DA, zaista studiraju na budzetu i zive u domovima i hrane se u stud.menzama. Ceo sistem je zasnovan na izjavi, tj. zaokruze na obrascu da su srpske nacionalnosti. Tako da, DA, studiraju za DŽ i posle odu u CG ili gdegod i nakon nekog vremena se vrate (!) da zavrse master i to na budzetu... i onda opet odu nazad i posle u beli svet.
    Slazem se da je potrebno pomoci, ali i ovde ima dece kojoj je potrebna pomoc.

    Problemi visokog skolstva
    Koliko god da se ljutim zbog svega, mislim da je ovaj novi zakon dobro urusavanje sistema viskog skolstva. Ministarstvo ne placa vise od 3-4% mesecno za tekuce troskove (struja, grejanje, komunalije),a uzima sakom i kapom.
    Dalje, evaluacija redovnih profesora?! Haha, mislite da vam je mnogo da im svima dajete plate. Pa vi ste im omogucili da to postanu i da se kao feudalci ponasju prema svima. Tesko da cete ih sada izbaciti iz fotelja jer im ionako vi dajete produzenja radnog staza.
    Da mladji imaju vise kontakta sa predmetom... Lepo, ali tesko izvodljivo. Rotacija? Da, tako se radi u svetu. Ali, na tom Oksfordu ljudi primaju oksfordske plate. A ovde kakve su plate? Od mene (docent) vecu platu ima svaka susa u EDB ili Telekomu. A skole sigurno nemaju vise, kao ni znanja.
    Da poostrite kriterijume za napredovanje? Sada? Sta je sa ljudima koji su pre tri ili cetiri godine izabrani u zvanje i koji sledece godine idu u vise zvanje? Zeznucete ih uvodjenjem nekih novih i novih pravila? A kako ste vi, vrli redovni profesori, birani? Opisno (niste imali tabele i poene) i burazerski... i sada uvodite mladjima da ne mogu da napreduju, vec da vam zauvek sluze kao asistenti. Lepo, nema sta.
    Inace, na mom faksu, docenti i dalje rade asistentske poslove svojim profesorima. A kada konacno dodju do svojih predmeta, ne mogu da dobiju asistente jer im drzava to ne dozvoljava posto je uvela zabranu otvaranja novih radnih mesta. Znaci, asistenti do kraja zivota (makar i sami sebi). A bolonjski sistem je vise nego birokratizovan. Studenti dolaze bez znanja, bez sposobnosti samostalnog ucenja, analiziranja i povezivanja gradiva. Za neke stvari se vracamo i u obdaniste. Eto, super je sa bolonjom...
  • 23.07.2015 17:50
    "
    Ta kategorija je postojala i pre uvodjenja Bolonjskog procesa, pola troskova snosi student, a pola drzava..."

    Zapravo, ukinuta je pre nekih dvadesetak godina. Silno su se studenti bunili, najavljivali proteste, ali avaj.. za razliku od nekih drugih studentskih protesta, tada aktuelnih, koji su bili organizovani od strane profesionalaca - ovi su zaista bili spontani, pa su naravno i propali.
  • pawlle

    23.07.2015 17:42
    zasto bi najbolji studenti placali skolarinu,sta je to blaza kazna za trud?
  • 23.07.2015 17:12
    mama
    Radim na univerzitetu i imam dvoje dece (studenti): iz nase perspektive stanje nije sjajno ali ovi bolje da ni diraju nista. Niti znaju mnogo o univerzitetu, niti su im motivi dobri, a nisu ni sposobni da bilo sta urade kako treba. Jos kad cujem da ce sve da se zbrzi do kraja godine ...
  • Sima Strahota

    23.07.2015 16:46
    Besplatno za CGrce i RSjance
    Stvarno bih voleo da znam da li crnogorci i republikosrpskijanci studiraju besplatno u Srbiji. Ali stvarno.
  • 23.07.2015 16:35
    "jer ako je neko profesor na drzavnom fakultetu nije ok da jednom primaju po 200 a na drugom jedva 80 hiljada"

    Zapravo, treba da bude tako, samo što raspodela nije dobra. Onaj ko predaje za deficitarnu i prosperitetnu struku (kao što je, recimo, softversko inženjerstvo) treba da ima 300000. Sa druge strane, onaj ko predaje za struku koja nikome ne treba (recimo, na pravnom) treba da ima jednu nulu manje.
  • 23.07.2015 15:56
    Bivsi student
    Da uvedu kategoriju "sufinansirajućih" studenata? Ta kategorija je postojala i pre uvodjenja Bolonjskog procesa, pola troskova snosi student, a pola drzava...
  • Lutajuci Profesor

    23.07.2015 14:44
    Malo reda
    Bilo bi ok i da se ujednace plate profesora, jer ako je neko profesor na drzavnom fakultetu nije ok da jednom primaju po 200 a na drugom jedva 80 hiljada. Svi profesori, sa drzavnih, bez obzira na kom fakultetu predavali, trebaju imati istu platu. Da se uredi gostujuca predavanja, da se uvede maksimalan broj predavanja van maticnog, a ne da su neki na maticnom samo na platnom spisku a sve ostalo obavljaju asistenti, a oni jos 2-3 plate uzimaju po ko zna kojim priv skolicama.
  • Radovan

    23.07.2015 14:35
    Diplome
    "Dok se POSLANICI u Skupštini bave izmenom postojećeg zakona o visokom obrazovanju"

    Pa vecina njih (POSLANIKA) ne znam ni kako izgleda studirati na Drazvnim fakultetima a kamoli da donosi zakone koji ce regulisati rad fakulteta.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna