Honda obustavlja prodaju dizel automobila u Evropi

Japanski proizvođač automobila Honda objavio je da će najkasnije 2021. godine obustaviti prodaju dizel automobila u Evropi i zameniti ih električnim modelima.
Honda obustavlja prodaju dizel automobila u Evropi
Foto: Pixabay
Honda se tako pridružuje grupi automobilskih kompanija koje smanjuju proizvodnju dizel automobila, kako bi ispoštovale stroge međunarodne propise o emisijama štetnih gasova.
 
Obustava prodaje dizelaša u Evropi sastavni je deo strategije kojom kompanija namerava da ostvari dugoročni cilj povećanja udela električnih automobila u ponudi sa sadašnjih 10 na 66 odsto do 2030. godine.
 
Evropska unija odredila je da do sledeće godine emisija ugljen-dioksida iz 95 odsto automobila mora biti smanjena na 95 grama po kilometru, sa sadašnjih prosečnih 120,5 grama. U poslednje vreme emisija je zapravo porasla, budući da potrošači odustaju od dizel vozila s ekonomičnom potrošnjom goriva i okreću se sportskim terencima.
 
Od 2021. godine nijedan novi automobil u EU neće smeti da ispušta više od 95 grama ugljen-dioksida po kilometru. Smanjena potražnja za dizelašima i stroži propisi o emisiji štetnih gasova rezultirali su neizvesnim izgledima za Hondinu proizvodnju u Evropi.
 
Japanski proizvođač u februaru je objavio da će 2021. godine zatvoriti jedini pogon u Britaniji, u kome je zaposleno oko 3.500 radnika.
 
Treći po veličini japanski proizvođač automobila planira da do 2025. smanji broj modela automobila za dve trećine, smanji troškove globalne proizvodnje za 10 odsto i preusmeri uštedu u istraživanja i razvoj.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Digitalni evro je uskoro među nama

Subota, 25. oktobar, biće značajan dan za Evropsku uniju, zapravo za sve koji se oslanjaju na evro, monetu najlukrativnije političke zajednice na svetu.

Minimalac u Srbiji u 2026. će biti 551 evro

Ministar finanasija Siniša Mali i ministarka za rad Milica Đurđević Stamenkovski saopštili su da će zvaničan predlog biti da minimalna zarada od 1. januara iznosi 551 evro ili 64.554 dinara.

UN: 88 operatora obustavilo poštanske usluge sa SAD

Ukupno 88 operatora je potpuno ili delimično obustavilo poštanske usluge sa SAD, što je dovelo do pada poštanskog saobraćaja ka toj zemlji za više od 80 odsto, zbog uvođenja novih američkih carinskih mera.