Banke spremne da popuste oko "švajcaraca"

Konačno rešenje za zadužene u švajcarskim francima je sve izvesnije. Danas su se prvi put, preko svog udruženja, oglasile i same banke, navodeći da su, svesne problema s kojima se građani suočavaju, spremne da se uključe u pronalaženje optimalnog rešenja.
Banke spremne da popuste oko "švajcaraca"
Foto: Pixabay
U saopštenju koje je posle vanredne sednice Upravnog odbora ovog udruženja prosleđeno javnosti s potpisom novog generalnog sekretara Vladimira Vasića, ponavlja se sve ono što su banke i do sada tvrdile. Da je ugovaranje valutne klauzule u skladu sa propisima Srbije, da su banke klijente detaljno obavestile o svim bitnim elementima ugovora, kao i da su ispoštovani principi jednakosti uzajamnih davanja, savesnosti i poštenja, čiju primenu nalaže Zakon o obligacionim odnosima.
 
"Banke su morale da se zaduže u ovoj valuti kod štediša i kreditora, da bi mogle da je dalje plasiraju svojim klijentima i da se zaštite od kursnih rizika. I u toj činjenici vidimo poštovanje prethodno navedenih principa", ističe se u saopštenju.
 
Udruženje ističe da su banke tokom 2009, 2011, 2013, kao i tokom 2015. godine, nudile svojim klijentima konverziju ovih kredita u kredite indeksirane u evro. "Takođe, postupajući po odluci Narodne banke Srbije od 2015. godine, banke su klijentima nudile tom odlukom propisana četiri modela rešavanja problema ovih kredita. Nažalost, iz različitih razloga, uključujući pre svega intenzivnu kampanju protivljenja bilo kakvom dogovoru sa bankama, ovi pokušaji nisu u dovoljnoj meri dali željeni efekat", navode banke. 
 
Nadovezujući se na rešenja nuđena svih ovih godina, od početka praćenja problema zaduženih u švajcarskim francima, svesne problema sa kojima se građani suočavaju, banke iznose svoj zajednički stav da podržavaju inicijativu za rešavanje pitanja kredita indeksiranih u švajcarski franak i izražavaju spremnost da se uključe u pronalaženje optimalnog rešenja u saradnji sa nadležnim državnim institucijama.
 
U Udruženju CHF, međutim kažu da nije tačno da su banke 2009. godine omogućavale korisnicima konverziju kredita u evre.
 
Predstavnici Udruženja CHF predali su danas u Predsedništvu Srbije svoju dokumentaciju i predlog rešenja za koje se zalažu, a to je ništavost valutne klauzule. Time bi ovi krediti bili čisto dinarski, banka bi zarađivala na kamati, a odrekla bi se dela ekstraprofita na ime ogromnih kursnih razlika.
 
"Sve zavisi od stava Vrhovnog kasacionog suda, koji, kao i što je najavljeno, treba danas da se izjasni", kaže za Novosti advokatica Jelena Pavlović, članica Upravnog odbora Udruženja CHF. 
 
Premijerka Srbije Ana Brnabić je danas izjavila da su preko vikenda održani sastanci sa bankama povodom lakše otplate kredita u švajcarskim francima i da još uvek nema rešenja, ali da se i dalje radi na tome.
 
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je ranije da će rešenje za te građane biti ponuđeno do petka, 5. aprila.
  • Petar

    02.04.2019 11:49
    @sveti Petar
    Vidim znas da citas ali imas problem sa razumevanjem procitanog, zasto bi neko nesto zabranjivao ako te je lepo upozorio.
    Nije znao sta se sprema pretpostavljao je a ti je velika razlika.
    Da je zabranio kredite u CHF razvlacili bi ga do neba.
    Ne kazas nista o godinama kada su rate bile manje nego kod kredita u €.
    Da je neko uzeo kredit u USD najbolje bi prosao ali jbg ko je mogao znati.......osim bankara koji ga nisu ni nudili.
    Najvise para se zaradjuje na ljudskoj gluposti i pohlepi, ovi su bili pohlepni a mislili su da su pametni, stigao racun, jbg....
  • dule

    02.04.2019 09:33
    @petar 02.04.2019 • 04:01
    koji si ti bezobraznik
    Banke da li su se zaduživale u francima uošte nije bitno to je njihov rizik, ali ovde je bitno narušen ZOO uzajamnost davanja, a i ti krediti su ukinuti znači da su TRENUTNO van zakona. I rest my case. Bankoboti koprcajte se ali nećete još dugo ovo mora pasti kao i u 14 država + na Evropskom sudu što je palo dosad.
    Ima i ona klauzula o opštem interesu eto tu padate, a i na svemu ne sviraj više molim te i Bjaži!!




    Druže, shvatam ja da je tvoja muka ogromna ali nemoj pljuvati čoveka što ti je napisao istinu. A on je napisao istinu - banka daje kredit u valuti u kojoj se zadužuje a ima zaradu od razlike u kamatnim stopama. I tako banke funkcionišu već stotinama godina. OK, reći ćete da vi nikad niste primili CHF nego dinare, ali to je zbog poludebilnih propisa u ovoj državi gde kredit može biti samo indeksiran u stranoj valuti a sve isplate se vrše u dinarima. Pri tom, ti isti stanovi zbog kojih su dizani ti krediti se najnormalnije prodaju u stranoj valuti (EUR) ali to nikom ne smeta.

    E sad, što se tiče ovoga što si napisao da je narušen ZOO uzajamnost davanja stvarno ne znam o čemu se tu radi i bilo bi korisno da daš neke dodatne informacije. Jedino što mogu da ti kažem jeste da ne vidim ni jedan razlog da to što želite za kredite ne može da se primeni i za depozite, što bi značilo da ako je neko u banku stavio 2000 CHF 2007 godine, vi smatrate da je jedino pošteno da mu banka sad isplati 1000 CHF + kamate. Jel to pošteno?
  • Seka

    02.04.2019 09:27
    Pih!
    Nije mi što me lažu, nego što misle da im verujem! Pih!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija