Nemci toče jeftinije gorivo u Poljskoj, nemačkim pumpama preti bankrot

Vozači sa istoka Nemačke sve češće prelaze granicu da bi u komšiluku natočili benzin, zbog velike razlike između nemačkih i cena goriva u susednoj Poljskoj, piše Dojče vele.
Nemci toče jeftinije gorivo u Poljskoj, nemačkim pumpama preti bankrot
Foto: 021.rs
Zbog toga nemačkim pumpadžijama preti bankrot.
Cene goriva na nemačkim pumpama idu ka rekordnim nivoima nakon buma koji je usledio posle ekonomskog oporavka od pandemije. Vozači koriste aplikacije kako bi videli gde ovih dana mogu da nađu bezin ispod 1,80 evra po litru, ili dizel ispod 1,60 evra. Često to bude skuplje, jer nemačke pumpe menjaju cene u proseku pet puta dnevno, navodi Dojče vele.
Međutim, oni koji žive blizu nemačke granice sa Poljskom pronašli su rešenje - samo pređu granicu i natoče pun rezervoar, jer je u toj zemlji gorivo preko noći pojeftinilo za dodatnih 10 centi po litru nakon smanjenja poreza na dodatu vrednost (PDV). Tamo je sada benzin jeftiniji nego u Nemačkoj za 60 centi po litru, a dizel za 45 centi. Ko natoči gorivo do vrha, štedi tridesetak evra po odlasku u Poljsku, dodaje Dojče vele.
 
"Prodaja goriva u Nemačkoj u blizini granice opala je u januaru za polovinu. Poljske pumpe, pak, izveštavaju da im se promet povećao za polovinu", kaže zabrinuto Jirgen Cigner, poslovođa Centralnog udruženja benzinskih pumpi.
 
Kako prenosi Velt, oko 300 do 400 benzinskih stanica u Nemačkoj moglo bi da bankrotira zbog velike razlike u ceni u odnosu na Poljsku. Krajnji istok Nemačke, koji je ranije pripadao DDR-u, ionako je najmanje razvijen i naseljen. Tamo je gustina benzinskih pumpi najmanja u celoj zemlji.
 
Velt navodi da je udruženje benzinskih pumpi pisalo saveznim ministrima i lokalnim političarima, tražeći neku vrstu fonda kojim bi se spasili uglavnom mali preduzetnici koji unajmljuju i vode benzinske stanice. 
 
"Do sada nismo dobili odgovor iz ministarstava", kaže Cigner.
 
Pumpe bi, dodaje, valjalo nekako održati "iznad vode" do leta, kada u Poljskoj ističe privremeno smanjenje PDV-a.
  • Kon Fu Ce

    25.02.2022 17:47
    Cena razvoja
    50% cene goriva ide istočnoj Nemačkoj za uravnoteženje razvoja.
  • nema

    23.02.2022 09:58
    cena
    Ne zaboravimo da veliki udeo u ovome ima država, ona definiše iznos poreza i akciza koje u svim zemljama imaju veli udeo u ceni goriva. Dakle oni od kojih se traži pomoć su krivci za cenu . Kad bi se država ,naša ili bilo koja druga, odrekla dela akciza, mogla bi lako da neutrališe oscilacije u berzanskim cenama.
  • Gavril

    22.02.2022 15:54
    Ato što je litar dizela u Srbiji skuplji nego u Nemačkoj to nema veze.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Koja država EU je najzaduženija?

Javni dug zemalja Evrozone je na kraju četvrtog tromesečja 2023. godine pao sa 89,9 odsto u prethodnom kvartalu na 88,6 odsto, objavio je Evrostat.