
Srbija navodnjava 50.000 hektara, Albanija 370.000: A čudimo se kad nam od njih dolazi voće i povrće
Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, u Srbiji je tokom prošle godine navodnjavano 52.236 hektara, odnosno tek oko 1,4 odsto poljoprivrednih površina.

Foto: Pixabay
Stručnjaci za ovu oblast kažu da je procenat zemljišta koji se zaliva nešto veći i da iznosi do tri odsto, ali da nisu svi obuhvaćeni zvaničnom statistikom, jer mala gazdinstva ne moraju da prijave svoje sisteme za navodnjavanje.
Poljoprivredni analitičar Branislav Gulan kaže za Euronews Srbija da zbog suše Srbija svake druge ili treće godine izgubi trećinu poljoprivredne proizvodnje i dodaje - umesto da, nakon podizanja kredita od Razvojnog fonda Abu Dabija 2014, površine koje se navodnjavaju rastu, statistika u prošloj godini beleži pad od 0,4 odsto.
Koliko je novca iz tog kredita do sada utrošeno na sisteme za navodnjavanje, iz Ministarstva poljoprivrede nisu odgovorili. Prema podacima za Vojvodinu, trenutno se radi na 29 projekata vrednih 61 milion evra.
Kilometri i kilometri kanalske mreže, započete još pre dva veka, zaokružene su hidrosistemom Dunav-Tisa-Dunav pre više od četiri decenije. Cilj je bio obezbediti odvodnjavanje i navodnjavanje velikog dela vojvođanske žitnice. Branislav Gulan seća se reči visokog funkcionera Jugoslavije koji je DTD puštao u rad 1977.
"On je rekao doslovce 'Dunav-Tisa' će u Srbiji, prvenstveno ovde u Vojvodini, da navodnjava 510 hiljada hektara i da odvodnjava milion hektara", kaže Gulan.
Taj kapacitet, međutim, nikada nije dostignut. Od blizu dva miliona hektara plodnih vojvođanskih njiva, prema podacima Javnog preduzeća "Vode Vojvodine", pod sistemima za navodnjavanje je tek 70 hiljada hektara. Podaci Republičkog zavoda za statistiku, međutim, pokazuju da je prošle godine u čitavoj zemlji navodnjavano i manje od toga - ispod 53 hiljade hektara.
"To je katastrofalno malo. Oko 50 hiljada hektara je ništa. Na primer jedna Albanija navodnjava 370 hiljada hektara i onda se čudimo zašto nam dolazi voće i povrće ranije od njih. Za poslednjih deset godina, suše su odnele u Srbiji šest milijardi dolara", tvrdi Gulan.
Da bi se navodnjavane površine povećale, država je 2014. od Razvojnog fonda Abu Dabija podigla kredit od 100 miliona evra. Koliko je tog novca i na šta do sada utrošeno, pitanje je na koje Euronews-u Srbija u Ministarstvu poljoprivrede nisu odgovorili.
"Površine nisu povećane. Ja verujem državnim institucijama i njihovim saopštenjima. Sistemi se ne povećavaju. Pare su došle od Abu Dabija, trebalo je sve da bude završeno, nekoliko desetina hiljada je obećavano narodu da će biti završeno do 2019. godine. To nije urađeno, nešto se radi, nešto se gradi. Zvaničnih podataka nema", kaže Gulan.
U Vojvodini 29 projekata
"Ovde gradimo crpnu stanicu Srbobran - Bogojevo, na jednom od kanala hidrosistema Dunav-Tisa-Dunav", kaže Igor Kolaković iz JVP "Vode Vojvodine".
To je jedan od ukupno 29 projekata koji se u Vojvodini rade novcem iz kreditne linije iz Abu Dabija, pojašnjavaju u "Vodama Vojvodine".
"Nadamo se za jedno godinu dve, da će ukupno površina dostupna za navodnjavanje, na onih 500 hiljada biti povećana za još 100 hiljada. Znači 600 hiljada hektara", kaže Kolaković.
Ćosić: Pri kraju izrada Strategije navodnjavanja
Profesorka Poljoprivrednog fakulteta Marija Ćosić smatra da nije tačno da se samo 1,4 odsto useva u Srbiji navodnjava i tvrdi da su to neki stariji podaci, a da se sada navodnjava blizu 3 procenta registrovanih poljoprivrednih kultura, što je oko 120.000 hektara.
"Naravno da je to dominantno u Vojvodini sa 85.000 hektara i sistemi se šire. Ne navodnjava se dovoljno jer se razlikuju raspoloživi vodni resursi i pogodnost određenog zemljišta za navodnjavanje. Upravo zbog povećanjem površina pod sistemima za navodnjavanje, pri kraju je proces izrade strategije navodnjavanja u Srbiji koja će odrediti dalje pravce navodnjavanja, upravo prema tome koje kulutre se navodnjavaju, koja zemljišta su za to pogodna, a pre svega raspoloživi vodni resursi, koji su trenutno u deficitu, a prema nekim analizama u narednom periodu će zbog klimatskih promena biti smanjeni", navodi Ćosić.
Podrži 021
021 je pokrenuo svoj gift shop - Shopins.rs, a kupovinom nekog od artikala direktno podržavate rad naše redakcije. Svaki vaš doprinos, ma kako bio velik ili mali, dragocen je. Jer pravo novinarstvo vredi.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Građani Srbije i dalje plaćaju najskuplje gorivo
09.08.2022.•
4
Građani Srbije trenutno toče najskuplje gorivo u odnosu na ostale stanovnike država sa prostora bivše SFRJ.
U Novom Sadu više od 4.000 "bogataša": Koliko je prošle godine zaradio najbogatiji građanin?
08.08.2022.•
22
Građanin Srbije koji je poreznicima prijavio najveće prihode ostvarene u 2021. godini zaradio je 2,115 milijardi dinara, što je gotovo 18 miliona evra.
Francuska: Nuklearne elektrane izuzete od ekoloških pravila o ispuštanju vode zbog energetske krize
08.08.2022.•
1
Francuski nuklearni regulator ASN odobrio je privremeno izuzeće za pet nuklearnih elektrana od pravila o ispuštanju tople vode u reke kojim se možda krše ekološki standardi.
Objavljena lista najbogatijih zemalja sveta - gde je Srbija?
07.08.2022.•
4
Magazin "Global finance" objavio je istraživanje "Najbogatije i najsiromašnije države sveta".
Šta se dešava sa srpskim izvozom u Rusiju?
07.08.2022.•
3
Izvoz robe iz Srbije u Rusiju u prvih šest meseci ove godine bio je za 5,6 odsto veći nego u prvoj polovini prošle godine, pokazuju podaci Zavoda za statistiku.
Banke od različitih naknada zaradile više od 55 milijardi dinara
07.08.2022.•
14
Banke u Srbiji su, tokom 2021. godine, od raznih naknada i provizija zaradile 55,7 milijardi dinara, potvrđeno je portalu N1 u Agenciji za privredne registre.
Euro 7 norma dodatno poskupljuje automobile za 2.000 evra
07.08.2022.•
3
Odavno slušamo da će najrigoroznije norme do sada poskupeti automobile, pa čak i ugroziti opstanak modela u A i B segmentu, upravo zbog visoke cene agregata i katalitičkih sistema za Euro 7 normu.
Guvernerka od koje je duži mandat imao samo Đorđe Vajfert: Smanjenje inflacije tek krajem godine
07.08.2022.•
17
Guvernerka NBS Jorgovanka Tabaković izjavila je da centralna banka ostaje pri oceni da će se inflacija u narednom periodu smanjivati, ali nije realno da to bude pre poslednjeg kvartala ove godine.
Pored četvorodnevne radne nedelje, testira se i šestočasovno radno vreme
07.08.2022.•
9
U poslednjih nekoliko godina, četvorodnevna radna nedelja je često u fokusu kao mogući način da se poboljša ravnoteža između posla i privatnog života.
MMF: Treba dopustiti da građani snose teret viših cena da bi štedeli energiju
07.08.2022.•
33
Međunarodni monetarni fond (MMF) upozorio je evropske vlade da ne intervenišu širokom finansijskom podrškom zbog energetske krize.
FAO: Znatan pad cena hrane, najviše žitarica i ulja
07.08.2022.•
1
Vrednost indeksa svetskih cena prehrambenih proizvoda (FAO Food Price Index) značajno je pala u julu, pri čemu su cene žitarica i biljnog ulja zabeležile dvocifren procentualni pad.
Kompanija Epl ostvarila rekordan prihod
06.08.2022.•
0
Najvrednija svetska tehnološka kompanija, Epl, u trećem kvartalu svoje fiskalne godine, završenom u junu, ostvarila je rekordan prihod od 83 milijarde dolara.
Zabrana strancima da prodaju udele u ruskim strateškim kompanijama
06.08.2022.•
0
Rusija je zabranila investitorima iz takozvanih neprijateljskih zemalja da prodaju udele u ključnim energetskim projektima i bankama do kraja godine.
Telekom se ponovo zadužuje: Da li će građani Srbije to da plaćaju?
06.08.2022.•
27
Predstavnici Telekoma Srbije najavljuju da će ta kompanija izaći na evropsko tržište obveznica kako bi refinansirala dugove prema bankama.
Ukrajina želi da šalje žito preko Luke Bar u saradnji sa špediterom iz Srbije
05.08.2022.•
6
Ukrajina je zainteresovana da uvozno-izvozne poslove obavlja preko Luke Bar, a u organizaciji nove rute trebalo bi da pomogne špediter iz Srbije, kompanija "Panšped", javlja Radio-elevizija Crne Gore.
Male farme se gase, velike rade nikad bolje: "Meso nam je sada možda najskuplje u regionu"
05.08.2022.•
9
Nakon što je Vlada Srbije uredbom ograničila cenu svinjskog buta, plećke, svinjskog vrata i slabine sa kostima, reagovali su i proizvođači i prodavci mesa.
Ovo su cene goriva za narednih sedam dana: I dizel i benzin jeftiniji
05.08.2022.•
13
Maksimalna cena evro dizela narednih sedam dana biće 209 dinara, a maksimalna cena benzina evro premijum BMB 95 biće 184 dinara, objavilo je Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija.
Javni dug - prikrivena opasnost po Srbiju
05.08.2022.•
11
Mada 32 milijarde evra obaveza nije preveliko zaduženje, nevolja je što ulaganja unazad deset godina nisu povećala prihode koliko se očekivalo, pa je opao kapacitet Srbije za uredno servisiranje.
Cena peleta maksimum 38.000 dinara po toni, ograničen izvoz ogrevnog drveta
04.08.2022.•
3
Vlada Srbije ograničila je cenu peleta na maksimum 38.000 dinara po toni u svim pakovanjima.
Evro sutra 117,36 dinara
04.08.2022.•
0
Dinar će sutra neznatno promeniti vrednost prema evru i zvanični srednji kurs biće 117,3664 dinara za evro, saopštila je Narodna banka Srbije.
Proizvođač automobila nudi radnicima po 3.000 dolara da daju otkaz
04.08.2022.•
2
Najveći ruski proizvođač automobila Avtovaz objavio je da nudi radnicima u fabrici u Iževsku jednokratnu isplatu od oko 3.000 dolara da dobrovoljno daju otkaz.
Komentari 43
Мунгос
Изгледа да ниси приметио да је Зелена Банда забранила произвођаче стајњака, из познатог разлога што краве безобразно и превише прде ЦО2.
Прекјуче је 40.000 Холанђана узгајивача стоке изишло на протест близу Ден Хаага.
Мунгос
У овом данашњем случају, када НЕТАЧАН податак површине коју залива Србија од 50.000 хектара, у односу на НЕТАЧАН податак да Албанија залива 370.000 хектара, добијамо ТАЧАН резултат да је Албанија боља од Србије 7,40 пута. Дакле тај податак даје ветар у леђа некима који се брину зашто Мађарску боли уво што нема море.
Не увози Србија из Албаније парадајз зато што га нема, него га увози зато што Србија има корумпиране профитабилне руководиоце.
И угља Србија има као блата, па га ипак увози зато што је министар Зорана Михајловић то наредила нашем кровном председнику.
Патриота
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar