
Preporuka za isplaćivanje pune plate u slučaju kovida i dalje na snazi, da li je poslodavci poštuju?
Novi talas korone za poslodavce znači veći broj zaposlenih na bolovanju.
.jpg)
Foto: 021.rs
Preporuka vlade da firme radnicima koji su a bolovanju zbog kovida isplaćuju naknadu u visini celokupne zarade i dalje je na snazi, ali se Zakon o radu u tom smislu nije menjao, piše Politika.
Da li će radniku biti isplaćen zakonski minimum od 65 odsto ili više, zavisi samo od volje poslodavca.
Advokat Dušan Garašanin, specijalista za radno pravo, za Politiku kaže da ova preporuka u privatnom sektoru nije naročito zaživela, pa je najčešći scenario da zaposlenom bude isplaćen samo zakonski minimum ako koristi bolovanje.
"Zaposleni koji je zaražen virusom korona ima, ne samo pravo, već i obavezu, da otvori bolovanje u trajanju koje će odrediti lekar, a u zavisnosti od kliničke slike, simptoma, brzine oporavka... I za obolele od kovida 19 koji nemaju simptome predviđena je obavezna kućna izolacija u trajanu od sedam dana. Dakle, najmanje nedelju dana zaposleni kome je utvrđeno prisustvo virusa, mora da bude van svog radnog mesta, a ako lekar proceni da je neophodno dodatno lečenje, i duže. Ne samo sa aspekta zdravstvenih i radnopravnih odnosa, već i sa aspekta krivične odgovornosti neophodno je da zaposleni kome je dijagnostifikovan kovid 19 provede u izolaciji najmanje sedam dana", objašnjava Garašanin.
A to znači da Krivični zakon predviđa ne samo novčanu kaznu, već i kaznu zatvora do tri godine onima koji krše zdravstvene propise za vreme epidemije ili se ogluše o naredbe lekara.
U Uniji poslodavaca Srbije kažu da savesni poslodavci ipak nisu retki, ali da su se i oni susretali sa problemima kada su hteli da postupe po preporuci vlade. Najviše glavobolje zadalo im je novo pravilo prema kojem poslodavac nema pravo da zna od čega boluje zaposleni.
"Prema novim pravilima o zdravstvenom osiguranju, lekar više ne upisuje šifru bolesti, pa je to dodatno zakomplikovalo situaciju. Poslodavac nema dokaz na koji može da se pozove. Ono što je takođe važno jeste da poslodavac nema pravo da selektivno određuje ko će dobiti nadoknadu u visini cele zarade, a ko zakonski minimum. Dakle, ako postupi po preporuci, ona mora da važi za sve radnike", kaže za Politiku Svetlana Budimčević, predstavnica Unije poslodavaca Srbije.
Dodaje da zaposleni u javnom sektoru dobijaju punu zaradu jer je za njih ovaj propis obavezujući.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
FT: Imenovanjem Sajmona Trota za direktora, Rio Tinto se opredelio za status kvo
15.07.2025.•
0
Rudarska kompanija Rio Tinto imenovala je Sajmona Trota za izvršnog direktora posle iznenadnog povlačenja Jakoba Stausholma, čime se opredelila za status kvo, piše danas Fajnenšel tajms.
Srbija najviše uvozi iz Kine
15.07.2025.•
0
Spoljnotrgovinska robna razmena Srbije je u 2024. godini iznosila oko 69,5 milijardi evra, što je rast od 6,2 odsto u odnosu na 2023, saopštio je Republički zavod za statistiku.
Tabaković: Srbija ima 50,5 tona rezervi zlata
15.07.2025.•
2
Guvernerka Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković izjavila da Srbija ima 50,5 tona rezervi zlata.
Savez samostalnih sindikata: Tražićemo veće povećanje minimalca za 2026. od predloženog
15.07.2025.•
7
Predsednik Saveza samostalnih sindikata Srbije (SSSS) Zoran Mihajlović rekao je da će taj sindikat tražiti veće povećanje minimalne zarade za 2026. godinu od predviđenih 10,1 odsto, odnosno sa 500 na 550 evra.
Evropa priprema odgovor na Trampove carine: Na spisku i jelke, pčele, kamile, kondomi, ljudska kosa...
15.07.2025.•
2
U srži odgovora Evropske komisije na najavljene carinske tarife Donalda Trampa, na spisku u koji je AFP imao uvid, nalaze se američki avioni, automobili i burbon, mada Brisel i dalje želi da šansu da pregovorima.
Zbog gubitaka na mreži: Struja će poskupeti u oktobru, ali i još jednom naredne godine
15.07.2025.•
31
Od Međunarodnog monetarnog fonda smo saznali da će cena struje u Srbiji od oktobra biti uvećana sedam odsto "zbog gubitaka na mreži" koje ima Elektrodistribucija Srbije (EDS).
Rekordna vrednost bitkoina: Prvi put prešao 120.000 dolara
14.07.2025.•
3
Bitkoin je danas prvi put prešao granicu od 120.000 dolara podstaknut nadama industrije u povoljnu američku regulaciju kriptovaluta.
Srpska IT asocijacija: Zbog ukinutih podsticaja više kompanija razmatra povlačenje sa srpskog tržišta
14.07.2025.•
46
Četiri nedelje nakon ukidanja podsticaja za novonastanjena lica, i pored više zvaničnih dopisa koje je Srpska IT asocijacija (SITA) uputila nadležnima, dijalog sa IT sektorom još nije započet.
Precenjen kurs dinara - skup život i manji javni dug
14.07.2025.•
27
Vlast često ističe kako je zaduženost Srbije u ubrzanom padu, odnosno da 39 milijardi evra javnog duga krajem juna čini tek 44 odsto BDP.
Umesto preko trezora: Građani će račune za struju plaćati na račun banke biznismena bliskog SNS-u
14.07.2025.•
78
Elektroprivreda Srbije je u junskom računu za struju obavestila korisnike da se od narednog meseca menja račun za uplatu, umesto dosadašnjeg trezorskog računa, uplate će se vršiti na tekući račun Alta banke.
Letnji dani, zimske brige: Građani već nabavljaju ogrev
13.07.2025.•
1
U jeku letnjih žega povećana je potražnja za ogrevnim drvetom.
O zatvaranju fabrika u Srbiji: "Očekivano s obzirom da taktiku vlasti"
13.07.2025.•
10
Očekivano, kako zbog krize u automobilskoj industriji i ekonomiji EU, tako i zbog sulude ekonomske politike naše vlasti, neke su od ocena sagovornika Danasa povodom sve češćih zatvaranja fabrika i otpuštanja radnika.
Koji put vodi do veće zarade: Fakultet ili zanat?
13.07.2025.•
43
Zanat ili fakultet? Da li je to uopšte dilema? Zarada zanatlija u Srbiji, utisak je, prestigla je ono što ostvare visokobrazovani poput lekara ili nastavnika.
NBS se zadužila tri milijarde evra na repo tržištu po izuzetno visokim kamatama
13.07.2025.•
6
Narodna banka Srbije se na 27. aukciji hartija od vrednosti prodajom blagajničkih zapisa zadužila 360 milijardi dinara (3,07 milijardi evra) na repo tržištu.
Mogu li stranci dobiti stambeni kredit u Srbiji?
13.07.2025.•
1
Kupovina nekretnine u Srbiji, naročito kada se finansira kreditom, predstavlja veliki korak u životu, bilo da je reč o povratnicima iz dijaspore ili stranim državljanima koji žele da stvore dom u našoj zemlji.
Međugodišnja inflacija u junu iznosila 4,6 odsto
11.07.2025.•
0
Međugodišnja inflacija u Srbiji u junu ove godine iznosila je 4,6 odsto, a mesečna 0,9 odsto, objavio je Republički zavod za statistiku.
Cene nafte skaču dok se čeka Trampova važna izjava o Rusiji
11.07.2025.•
1
Cene američke sirove nafte WTI (West Texas Intermediate) porasle su danas na iznad 68 dolara po barelu.
U Nemačkoj i dalje raste broj preduzeća u bankrotu
11.07.2025.•
0
Nadležnim sudovima u Nemačkoj u junu je prijavljeno 2,4 odsto više bankrota preduzeća nego 12 meseci ranije, saopštio je Nemački statistički zavod (Destatis), na osnovu preliminarnih podataka.
NBS: Bruto devizne rezerve uvećane na 27,4 milijarde evra u junu
11.07.2025.•
2
Narodna banka Srbije (NBS) objavila je da su bruto devizne rezerve centralne banka na kraju juna ove godine bile na nivou od 27,4 miliajrde evra, što je bilo 4,7 miliona evra više nego na kraju maja.
Objavljene nove cene goriva
11.07.2025.•
9
Nove cene goriva koje će važiti od 15 časova su objavljene.
Ugostiteljske usluge poskupele za više od devet odsto, najmanja poskupljenja u Vojvodini
11.07.2025.•
5
Ugostiteljske usluge su u Srbiji u junu ove godine, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku bile skuplje za 9,2 odsto nego u junu 2024. godine.
Komentari 11
Bojan
AIi niko od vas državnih parazita koje izdržava privatni sektor da osnuje firmu, zaposli 5 ljudi i uživa. Jok. Grčevito se držite opština, agencija i javnih preduzeća.
Inače moja privatna firma isplaćuje pune plate zaposlenima na bolovanju nevezano za Covid. To je naša odluka koja nas prilično košta, ali imamo fantastično radnike koji nisu skloni simuliranju.
Ali očekivati da poslodavci isplaćuju pune plate ljudima koji ne rade zato što to radi javni sektor novcem poreskih obveznika je maloumno. 2/3 privatnog sektora grca jer je opterećeno nametima namenjenim izdržavanju državnih parazita i stranačkih poslušnika.
.
Грађанин
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar