Mali privrednici o poskupljenju struje: Nama se ispostavlja ceh za loše upravljanje javnim sektorom

Mali privrednici neće moći da izdrže novo poskupljenje struje, smanjiće obim proizvodnje i otpuštaće radnike, kažu domaći proizvođači.
Mali privrednici o poskupljenju struje: Nama se ispostavlja ceh za loše upravljanje javnim sektorom
Foto: Pixabay
Poskupljenje struje će uticati na cenu krajnjeg proizvoda, što će povećati inflaciju, ocenjuju privrednici za Novu ekonomiju.

Vlada je donela zaključak kojim je preporučila EPS-u da sa kupcima na komercijalnom tržištu zaključi ugovore o kupovini po jedinstvenoj ceni od 95 evra po megavat satu (MWh) bez PDV-a. Ugovori bi važili od od 1. septembra do 31. decembra 2022. godine.

Nevena Prokić, menadžerka prodaje u firmi Ža-jo komerc iz Kruševca, koja se bavi proizvodnjom čarapa, kaže da se njena firma poslednjih godinu dana borila sa poskupljenjima, kako struje tako i svih ostalih sirovina i da su zbog toga smanjili obim proizvodnje i broj radnika.
 
"Mi ne možemo cenu čarapa srazmerno povećavati sa svim ostalim poskupljenjima, jer to nije egzistencijalni proizvod. Nama kao proizvođačima jeftinije je da uvozimo čarape iz Kine i Turske nego da ih proizvodimo. Mnogi veliki marketi su već krenuli da kupuju strane tekstilne proizvode, što se može videti na njihovim deklaracijama", kaže Prokić. 
 
Prema njenoj oceni, biće sve manje tekstilnih proizvođača u Srbiji. 
 
"Ako se vlada ne posveti posebno ovom problemu, domaće tekstilne industrije više neće biti", ocenjuje.
 
Dosadašnja cena struje za privredu bila je 75 evra po MWh i ta cena je važila od Nove godine i bila je za 30 odsto veća od prošlogodišnje.
 
U Udruženju Zaštitnik preduzetnika i privrednika Srbije ocenjuju da će poskupljenje struje uticati na cenu krajnjeg proizvoda što će povećati inflaciju. Ako tržište ne bude moglo da podnese poskupljenja proizvodnje će se gasiti, kažu u tom Udruženju. 
 
Milena Amon iz tog udruženja kaže za Novu ekonomiju da je zbog toga bitno da se troškovi poslovanja izbalansiraju smanjenjem nelogičnih parafisklanih nameta, kao što su eko takse, naplate natpisa na radnjama, dažbine za korišćenje puta, članarine PKS, previsoki porezi i doprinosi, selektivna naplata i otpisivanje dugova privilegovanim dužnicima.
 
"Nesporno je da se sada nama ispostavlja ceh za loše upravljanje javnim preduzećima od strane neobrazovanih i nesposobnih a bahatih stranačkih funkcionera", ocenjuje Amon.
  • Rajko

    04.09.2022 09:41
    Roba
    Gospodo privredni i struja je zvanično roba kao i cipele i možete je kupiti u inostranstvu. Mi smo jedinstven slučaj u svetu. Cene proizvoda svetske ili veće samo su plate rad ika i struje bagatelne i ako to poraste firme propadaju. Država da postoji morala bi uvesti platne razrede i u privredi. Interesantno je da postoje firme koje imaju zaposlene samo inženjere i svi primaju minimalac i to prolazi kod državnih činovnika.
  • Jacovitti

    04.09.2022 07:43
    Dosta bre narode!
    Samo se bunite protiv vlasti. Te vam fali ovo, te vam fali ono…
    A svake godine nove čarape! Pa šta bi još?
  • Ja

    04.09.2022 07:38
    Kako vas nije sramota
    Iovako dajete ljudima otkaze, to vam je samo izgovor. Mutite kako znate i umete. Ja sam lično posle bolovanja odmah dobila otkaz, posle 20 godina rada kod istog privatnika.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija