Značajne izmene kaznenih odredaba u nacrtu Zakona o javnim nabavkama
Novi uslovi za prijavljivanje privrednih subjekata na Portal javnih nabavki, izmene kaznenih odredaba preduzeća koji se finansiraju iz budžeta neke su od izmena i dopuna Zakona o javnim nabavkama.
Foto: Pixabay
Ovaj nacrt zakona Ministarstva finansija bio je na javnoj raspravi u periodu od 26. jula do 15. avgusta, a početkom septembra je objavljen tekst propisa koji je nastao nakon javne rasprave.
Iako postoje brojne novine, odnosno dopune trenutnih članova zakona, postoje i neke odredbe koje se mogu protumačiti kao upitne u odnosu na trenutno važeći zakon, koji je poslednji put izmenjen i dopunjen 2019. godine.
Najveće promene u Zakonu o javnim nabavkama
Najznačajnije promene u poređenju sa trenutnim zakonom odnose se na kaznene odredbe za naručioce javnih nabavki, odnosno preduzeća koja se u potpunosti ili delom finansiraju iz budžeta Srbije.
Zakonom je trenutno predviđeno da će se naručilac kazniti za određene prekršaje novčanom kaznom od 100.000 do 1.000.000 dinara.
Međutim, upravo se izmenama određenih stavova izbegava kažnjavanje koje je predviđeno važećim zakonom.
Tako u jednom delu piše da će naručilac biti kažnjen ukoliko dodeli ugovor bez prethodno sprovedenog postupka, osim kada je to dozvoljeno zakonom.
Nacrtom je sada predviđeno da će naručilac javne nabavke biti sankcionisan, ali samo ukoliko nabavi dobra, usluge ili radove, a ne i ukoliko samo dodeli ugovor mimo javne nabavke.
Dodatno, tačke trenutnog Zakona u kojima se navodi da će naručilac biti kažnjen ukoliko ne objavi plan javnih nabavki ili konkursnu dokumentaciju u skladu sa odredbama zakona se brišu i, ukoliko se nacrt usvoji, ove obaveze prestaju da važe.
Još jedna od većih promena jeste i da će dodatna pravila važiti za registraciju privrednih subjekata na Portal javnih nabavki.
Oni će, osim osnovnih podataka, biti u obavezi da prilikom registracije učitaju "skeniran, očitan ili fotografisan identifikacioni dokument potreban za verifikovanje korisničkog naloga i po potrebi potvrda, odnosno ovlašćenje korisnika za rad na Portalu u ime privrednog subjekta koji se registruje".
Dodaje se i da će privredni subjekti koji su već registrovani na Portalu biti u obavezi da najkasnije u roku od 30 dana od početka primene ovog zakona obnove svoje naloge unošenjem traženih podataka.

Foto: Screenshot (Portal javnih nabavki)
Ima još nekih izmena...
Naručilac će novim Zakonom o javnim nabavkama biti u obavezi da na Portalu javnih nabavki objavljuje podatke o svim ugovorima zaključenim nakon sprovedenog tendera, svim izmenama ugovora, kao i podatke o ugovorima/narudžbenicama zaključenim i njihovim izmenama.
Zbog ovoga je Ministarstvo finansija u nacrtu zakona dodalo član 152a, a ukoliko to ne uradi, predviđena je novčana kazna za naručioca.
Takođe, još jedna promena jeste u načinu na koji se podnosi zahtev za zaštitu prava, koje trenutnim zakonom može da se uradi u pisanom obliku onlajn, neposrednom predajom ili preporučenom poštom naručiocu.
Nacrtom je predviđeno da se zahtev podnosi isključivo elektronskim putem preko Portala javnih nabavki istovremenu naručiocu i Republičkoj komisiji, pri čemu se dan podnošenja preko portala smatra danom prijema.
U slučaju da ponuđač odbije da zaključi ugovor o javnoj nabavi, nacrtom Zakona o javnim nabavkama predviđa se da će naručilac doneti novu odluku o dodeli ugovora, ali više nije u obavezi da ponovo izvrši stručnu ocenu ponuda.
Odluku o obustavi postupka tendera će naručilac biti u obavezi da donese u roku od 30 dana od isteka roka za podnošenje ponuda, osim ako je naručilac u konkursnoj dokumentaciji odredio duži rok, dok u trenutno važećem zakonu ne postoji jasno određen vremenski period u kom se ova radnja treba uraditi.
Ukoliko privredni subjekat sa kojim je zaključen ugovor ne dostavi dokaz i izjavu podizvođača Kancelariji za javne nabavke u roku od 30 dana, naručilac je u obavezi da pokrene prekršajni postupak. Ovo je razlika u odnosu na trenutni zakon koji ne propisuje tačan vremenski okvir.
Sve odredbe koje se menjaju možete da pogledate OVDE.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Ministarstvo: Uvodi se oznaka "100% odsto iz Srbije", uvode se prelevmani na mleko u prahu
20.02.2026.•
5
Ministar poljoprivrede Dragan Glamočić sastao se sa predstavnicima više od 100 različitih udruženja poljoprivrednika iz Srbije, a dogovoreno je da se uvodi oznaka "100% iz Srbije".
Poskupljuje gorivo - ovo su nove cene
20.02.2026.•
14
Gorivo u Srbiji poskupelo je za dva dinara po litru.
Vreme sankcija: Družba je družba, služba je služba
20.02.2026.•
10
Stigao je 20. februar i svi iščekujemo odobrenje američke Agencije za kontrolu imovine u inostranstvu.
Tabaković: Inflacija u januaru 2,4 odsto
19.02.2026.•
2
Guvernerka Narodne banke Srbije (NBS) Jorgovanka Tabaković izjavila je danas da je inflacija u Srbiji u granicama cilja i da će tako biti i u srednjem roku.
Ministar poljoprivrede: Država neće dozvoliti prekomeran uvoz malina
19.02.2026.•
5
Ministar poljoprivrede Dragan Glamočić rekao je da država razume koliko veliki značaj malinarstvo ima za izvoz, prihode poljoprivrednih gazdinstava i za razvoj sela u Srbiji.
Srbija trenutno ima 53,3 tone zlata u rezervama
19.02.2026.•
13
Guvernerka Narodne banke Srbije (NBS) Jorgovanka Tabaković izjavila je da Srbija trenutno poseduje u rezervama više od 53,3 tone zlata.
Potoci prosutog mleka ubrzavaju odumiranje srpskog sela
18.02.2026.•
17
Srbija se suočava sa tišim, ali opasnijim egzodusom od onog migratornog - nestankom mlečnog govedarstva koji direktno ugrožava prehrambeni suverenitet zemlje.
NALED: Privredni rast Srbije u 2025. godini usporen
18.02.2026.•
1
U Srbiji je u 2025. godini bruto domaći proizvod (BDP) porastao za dva odsto, što je ispod ranijih projekcija, te označava usporavanje privrednog rasta.
Tender za naftovod od Novog Sada do Mađarske produžen do 26. februara
18.02.2026.•
5
Tender za izgradnju naftovoda između Mađarske i Srbije produžen je do 26. februara.
"Skok u budućnost" kao konkretan plan ne postoji, ali ga građani Srbije poprilično plaćaju
18.02.2026.•
17
Građani Srbije plaćaju 14 do 18 milijardi evra na nešto što postoji samo kao naziv - "Skok u budućnost".
EU pokreće istragu protiv Šeina zbog prodaje spornih proizvoda i "zavisničkog dizajna" platforme
17.02.2026.•
1
Evropska unija pokrenuće zvaničnu istragu protiv kineskog internet-trgovca Šein zbog sumnje na višestruka kršenja evropskih zakona, uključujući prodaju seksualnih lutaka koje liče na decu i oružja.
Ministar Glamočić se sastaje sa poljoprivrednicima: Dogovor o svemu što je realno
17.02.2026.•
7
Ministar poljoprivrede Dragan Glamočić sastaće se u 13 časova sa poljoprivrednicima koji protestuju.
Đedović Handanović: Očekujem do kraja nedelje odgovor na zahtev za produženje licence NIS-u
17.02.2026.•
6
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović očekuje do kraja nedelje odgovor na zahtev za produženje licence NIS-u.
ByteDance obećava zaštitu autorskih prava na AI video alatu nakon pretnji Diznija
16.02.2026.•
1
Kineska tehnološka kompanija ByteDance saopštila je da će preduzeti korake kako bi sprečila neovlašćeno korišćenje autorskih prava na svom novom AI alatu za generisanje videa, nakon pretnji pravnim postupkom iz američke
Metla Group kupila Nišku pivaru
16.02.2026.•
3
Domaća kompanija Metla Group iz Leskovca zvanično je preuzela Nišku pivaru, čime je završen proces promene vlasničke strukture, saopštio je novi vlasnik.
EU do 2028. zabranjuje rusku naftu i gas: Koliko će to uticati na energetsku bezbednost Srbije?
16.02.2026.•
17
EU je na putu da do kraja 2027. godine u potpunosti ukine uvoz ruskog gasa i nafte, a većina zemalja članica ima izlaz na more i problem snabdevanjem gasom mogle bi da reše izgradnjom sopstvenih LNG terminala.
Hiljade poslodavaca u Nemačkoj odbile prošle godine da isplate minimalnu platu
15.02.2026.•
1
Hiljade poslodavaca u Nemačkoj odbile su da isplate minimalnu platu tokom 2025. godine.
Voće u Srbiji u 2025. bilo skuplje 68 odsto nego prethodne godine
15.02.2026.•
3
Najveći uticaj na rast cena u grupi proizvoda poljoprivrede i ribarstva u prošloj godini imalo je poskupljenje voća od 68,2 odsto i žita od 12,3 odsto, saopštio je Republički zavod za statistiku.
Čekaju li nas nova poskupljenja: Uredba o ograničenju trgovačkih marži ističe 1. marta
15.02.2026.•
19
Iako uredba o ograničenim trgovačkim maržama ističe 1. marta, deo nabavnih cena je već odmrznut, a kompanija Delez najavila je tužbu protiv Srbije.
Evropska centralna banka proširuje pristup svom fondu za likvidnost u evrima
15.02.2026.•
0
Evropska centralna banka (ECB) saopštila je da namerava da proširi pristup svom fondu za likvidnost u evrima, kako bi bio globalno dostupan u cilju jačanja jedinstvene evropske valute na međunarodnom planu.
Pošto prodaja e-automobila nije išla po planu: Stelantis ipak uvodi nova dizel vozila u Evropu
15.02.2026.•
15
Kompanija Stelantis ponovo uvodi dizel verzije najmanje sedam modela automobila i putničkih kombija širom Evrope, što predstavlja zaokret od ranije snažne orijentacije ka električnim vozilima (EV).
Komentari 1
Poreznik
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar