Značajne izmene kaznenih odredaba u nacrtu Zakona o javnim nabavkama
Novi uslovi za prijavljivanje privrednih subjekata na Portal javnih nabavki, izmene kaznenih odredaba preduzeća koji se finansiraju iz budžeta neke su od izmena i dopuna Zakona o javnim nabavkama.
Ovaj nacrt zakona Ministarstva finansija bio je na javnoj raspravi u periodu od 26. jula do 15. avgusta, a početkom septembra je objavljen tekst propisa koji je nastao nakon javne rasprave.
Iako postoje brojne novine, odnosno dopune trenutnih članova zakona, postoje i neke odredbe koje se mogu protumačiti kao upitne u odnosu na trenutno važeći zakon, koji je poslednji put izmenjen i dopunjen 2019. godine.
Najveće promene u Zakonu o javnim nabavkama
Najznačajnije promene u poređenju sa trenutnim zakonom odnose se na kaznene odredbe za naručioce javnih nabavki, odnosno preduzeća koja se u potpunosti ili delom finansiraju iz budžeta Srbije.
Zakonom je trenutno predviđeno da će se naručilac kazniti za određene prekršaje novčanom kaznom od 100.000 do 1.000.000 dinara.
Međutim, upravo se izmenama određenih stavova izbegava kažnjavanje koje je predviđeno važećim zakonom.
Tako u jednom delu piše da će naručilac biti kažnjen ukoliko dodeli ugovor bez prethodno sprovedenog postupka, osim kada je to dozvoljeno zakonom.
Nacrtom je sada predviđeno da će naručilac javne nabavke biti sankcionisan, ali samo ukoliko nabavi dobra, usluge ili radove, a ne i ukoliko samo dodeli ugovor mimo javne nabavke.
Dodatno, tačke trenutnog Zakona u kojima se navodi da će naručilac biti kažnjen ukoliko ne objavi plan javnih nabavki ili konkursnu dokumentaciju u skladu sa odredbama zakona se brišu i, ukoliko se nacrt usvoji, ove obaveze prestaju da važe.
Još jedna od većih promena jeste i da će dodatna pravila važiti za registraciju privrednih subjekata na Portal javnih nabavki.
Oni će, osim osnovnih podataka, biti u obavezi da prilikom registracije učitaju "skeniran, očitan ili fotografisan identifikacioni dokument potreban za verifikovanje korisničkog naloga i po potrebi potvrda, odnosno ovlašćenje korisnika za rad na Portalu u ime privrednog subjekta koji se registruje".
Dodaje se i da će privredni subjekti koji su već registrovani na Portalu biti u obavezi da najkasnije u roku od 30 dana od početka primene ovog zakona obnove svoje naloge unošenjem traženih podataka.
Foto: Screenshot (Portal javnih nabavki)
Ima još nekih izmena...
Naručilac će novim Zakonom o javnim nabavkama biti u obavezi da na Portalu javnih nabavki objavljuje podatke o svim ugovorima zaključenim nakon sprovedenog tendera, svim izmenama ugovora, kao i podatke o ugovorima/narudžbenicama zaključenim i njihovim izmenama.
Zbog ovoga je Ministarstvo finansija u nacrtu zakona dodalo član 152a, a ukoliko to ne uradi, predviđena je novčana kazna za naručioca.
Takođe, još jedna promena jeste u načinu na koji se podnosi zahtev za zaštitu prava, koje trenutnim zakonom može da se uradi u pisanom obliku onlajn, neposrednom predajom ili preporučenom poštom naručiocu.
Nacrtom je predviđeno da se zahtev podnosi isključivo elektronskim putem preko Portala javnih nabavki istovremenu naručiocu i Republičkoj komisiji, pri čemu se dan podnošenja preko portala smatra danom prijema.
U slučaju da ponuđač odbije da zaključi ugovor o javnoj nabavi, nacrtom Zakona o javnim nabavkama predviđa se da će naručilac doneti novu odluku o dodeli ugovora, ali više nije u obavezi da ponovo izvrši stručnu ocenu ponuda.
Odluku o obustavi postupka tendera će naručilac biti u obavezi da donese u roku od 30 dana od isteka roka za podnošenje ponuda, osim ako je naručilac u konkursnoj dokumentaciji odredio duži rok, dok u trenutno važećem zakonu ne postoji jasno određen vremenski period u kom se ova radnja treba uraditi.
Ukoliko privredni subjekat sa kojim je zaključen ugovor ne dostavi dokaz i izjavu podizvođača Kancelariji za javne nabavke u roku od 30 dana, naručilac je u obavezi da pokrene prekršajni postupak. Ovo je razlika u odnosu na trenutni zakon koji ne propisuje tačan vremenski okvir.
Sve odredbe koje se menjaju možete da pogledate OVDE.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Predsednica Venecuele: Energetski sporazum sa SAD će ostati na snazi 25 godina
30.08.2026.•
1
Privremena predsednica Venecuele Delsi Rodrigez izjavila je da će energetski sporazum sa Sjedinjenim Američkim Državama ostati na snazi 25 godina.
Maldivi uvode porez za strane turističke operatere
30.08.2026.•
0
Parlament Maldiva usvojio je zakon da strani turistički operateri moraju da se registruju kod poreske uprave te zemlje i plaćaju turistički porez.
Svetu preti novo poskupljenje hrane: Šta možemo da očekujemo u Srbiji?
30.08.2026.•
18
Hrana bi, tokom sledeće godine, mogla dodatno da poskupi na globalnom nivou, a jedan od ključnih razloga za to jeste nestašica đubriva.
Produžena zabrana izvoza i smanjenje akcize na gorivo
30.08.2026.•
0
Vlada Srbije je produžila odluke o zabrani izvoza naftnih derivata, kao i o smanjenju akcize na benzin i evrodizel.
Sindikati Folksvagena upozoravaju: Firma bi mogla da ukine do 140.000 radnih mesta
30.08.2026.•
2
Sindikati Folksvagena upozoravaju da bi kompanija mogla da ukine do 140.000 radnih mesta, uključujući već dogovorena smanjenja, dok se istovremeno zaoštravaju odnosi između menadžmenta i predstavnika radnika.
Zalihe gasa u Evropi samo na 63 odsto, počinje zimska briga
30.08.2026.•
0
Zalihe gasa u Evropskoj uniji krajem avgusta bile su popunjene oko 63 odsto, što je znatno ispod prosečnih 80 odsto za ovo doba godine i među najnižim nivoima zabeleženim krajem avgusta.
"Čeka nas teška zima": Suša i nizak vodostaj utiču na cenu struje
29.08.2026.•
14
Niski vodostaji evropskih reka drastično smanjuju rad hidroelektrana, dok je suša uzdrmala snabdevanje i pokrenula berzanski rast cena električne energije u regionu.
SAD će kontrolisati 65 milijardi barela venecuelanske nafte
29.08.2026.•
11
Sjedinjene Američke Države postigle su sporazum sa Venecuelom o kontroli više od 65 milijardi barela njenih dokazanih rezervi nafte, saopštio američki predsednik Donald Tramp.
Produžena OFAK-ova licenca MOL-u za nastavak pregovora sa NIS-om
29.08.2026.•
4
Mađarska kompanija MOL objavila je da je dobila licencu Kancelarije za kontrolu strane imovine Ministarstva finansija SAD (OFAC) da nastavi pregovore o kupovini većinskog udela u Naftnoj industriji Srbije.
Milanović (Fiskalni savet) o novcu koji Vučić "deli" građanima: Vraćaće ga kroz veći javni dug i kamate
29.08.2026.•
31
Povećanje budžetskog deficita sa tri na 3,5 odsto znači i veću potrebu za finansiranjem, koja će biti pokrivena zaduživanjem, kaže Marko Milanović iz Fiskalnog saveta, govoreći o novim jednokratnim davanjima građanima.
Gorivo u Srbiji i dalje najskuplje u regionu: Pogledajte koliko košta u komšiluku
28.08.2026.•
21
Nakon objavljivanja najnovijih cena goriva, građani Srbije će i dalje plaćati najskuplji dizel i benzin u regionu.
Gorivo ponovo poskupelo
28.08.2026.•
29
Objavljene su nove cene goriva, koje će važiti od danas u 15 časova.
Od 1. septembra nova pravila za promenu PDV osnovice
28.08.2026.•
4
Od 1. septembra poreske obveznike očekuju nova pravila u vezi sa naknadnim promenama poreske osnovice za PDV.
Viz er: Nastavićemo dijalog sa srpskim vlastima kako bi se pronašlo rešenje
27.08.2026.•
5
Kompanija Viz er saopštila je da je tokom juna, jula i avgusta obavila više od 3.000 letova iz Srbije i prevezla skoro 700.000 putnika.
Propala prva prodaja JAT apartmana na Kopaoniku
27.08.2026.•
6
Prva prodaja JAT apartmana na Kopaoniku i privatizacija tog državnog preduzeća propala je zbog toga što niko nije dostavio validnu ponudu od minimum 5,1 milion evra, kolika je bila početna cena.
Besplatno obrazovanje samo na papiru: Koliko roditelje zaista košta početak školske godine?
26.08.2026.•
11
Bliži se prvi septembar, mali korak za đake, ali veliki udar na novčanike roditelja.
Poskupljenje goriva: Ratuj globalno, plaćaj lokalno
26.08.2026.•
11
Ljute se ovih dana vozači zbog poskupljenja cena goriva.
Srbija se prošle godine zadužila 5,2 milijarde evra: Poznato za šta sve
26.08.2026.•
11
Srbija se u 2025. zadužila direktno za 5,2 milijarde evra, pokazuju podaci iz Završnog računa budžeta.
Ekonomista Arsić: Država se prvo zadužila, a sad od toga građanima isplaćuje pomoć
26.08.2026.•
18
Vlada Srbije usvojila je rebalans budžeta koji podrazumeva širenje budžetskog deficita, a nauštrab javnih projekata bitnih za kvalitet života svih građana.
Odakle nam novac za 6.000 dinara: Mali kaže od "neočekivane" milijarde, "ispumpavanje privrede" za ekonomiste
25.08.2026.•
15
Ministar finansija Siniša Mali saopštio je da je država u proteklih sedam meseci oporezivanjem prikupila "neočekivanih" dodatnih milijardu evra.
Komentari 1
Poreznik
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar