
Poklon Srbiji iz Bugarske
Nema šta, naš sused sa istočne granice na originalan način je obeležio početak grejne sezone u Srbiji, 15. oktobar.

Foto: 021.rs
Dva dana ranije, u službenom listu parlamenta iz Sofije, obznanjeno je da je Bugarska uvela posebnu tranzitnu taksu na transport gasa, i to ni manje ni više nego 100 evra za prolazak gasovodom na teritoriji ove zemlje.
To bi u ovom trenutku nabavnu cenu dragocenog goriva poskupelo za blizu 30 odsto. Masna zarada.
Kada pravila EU ne važe
Ali, zar naše komšije nisu u Evropskoj uniji? Brisel je odavno doneo pravila za ponašanje monopolista, precizirajući do najsitnijih detalja upravo transport plina. Sagledan je ponaosob svaki segment prolaza robe i izračunata njegova cena, a ukupna suma se priznaje za nadoknadu - i samo toliko.
Obično se vezuje za sto kilometara dužine i teško da ikada prelazi pet evra za prenos 1.000 kubika gasa trasom dužine 100 kilometara. Kako trasa takozvanog Balkanskog toka u naših suseda ne dostiže 200 kilometara, nadoknada samo u izuzetnim slučajevima može da premaši 10 evra za 1.000 kubika. A "braća Bugari" odrapise ni manje, ni više nego desetostruko skuplje - 100,63 evra.
Naravno da u Sofiji znaju kako se moraju poštovati i pravila Unije i odavno potpisani međusobni ugovori o transportu gasa. Stoga su ekstranadoknadu u parlamentu doneli 28. septembra u sklopu šireg zakona u vezi sa uvozom (u Bugarsku) ruskog gasa.
Kako nama ruski gas stiže iz Turske, tehnički mora proći i preko Bugarske, pa ulazi u režim "uvoza". Međutim, pošto naš sused nema mogućnosti da razlikuje da li ulazi gas prethodno u Tursku dopremljen iz Rusije, Iraka ili Azerbejdžana, nadoknada se plaća na sav uvezeni gas.
Na štetu suseda i obližnjih
Sami poslanici u bugarskom parlamentu i šira javnost su odmah primetili sporne momente u neobično smušenim i zbrkanim pojedinim stavovima novog propisa. Dve nedelje su svakodnevno tražena tumačenja pojedinih odredbi. Vlast, sastavljena od četiri međusobno politički veoma raznolike stranke, proturala je tezu da je novi namet uvela kako bi popunila preteću rupu u državnoj kasi.
Manjak je neugodan tim pre što je budžet usvojen tek sredinom avgusta, a rupa je već vidljiva. Očito, vlast je pokušavala "kupiti" javnu podršku.
Predsednik Bugarske Rumen Radev, inače iz pete stranke i prilično sučeljen parlamentu, tek je posle dužeg nećkanja odlučio da potpiše zakon, uz javnu konstataciju da je štetan po državne interese i da škodi odnosima sa prijateljskim i susednim zemljama. Osim Srbije, imao je u vidu i Mađarsku, BiH, Makedoniju i Grčku kojima gas, u celini ili delom, stiže iz Bugarske.
Onaj Kauboj
Osnovno pitanje je zašto su se Bugari iznenada odlučili na potez koji ih direktno dovodi u spor sa ne malim brojem zemalja iz okruženja. Sve se dogodilo u vreme kada Zapad pokušava da definitivno i totalno udalji Rusiju od Evrope, ali i primora Srbiju da prizna takozvano Kosovo.
Iz ugla Beograda, drastično uvećana taksa znači poskupljenje gasa pred izbore i pred dolazak američko-evropske delegacije u Beograd (potom i u Prištinu). A naročito ljutiti Zapadnjaci su baš odlučni da upravo sada okončaju pitanje Srbije i Kosova, a Beogradu i nametnu uvođenje sankcija Rusiji.
Rat između Hamasa i Izraela se razbuktao, ne vidi mu se kraj, moguća su i proširenja borbi širom Bliskog Istoka. Uz Ukrajinu, to je nova tačka svetskog sukoba, i krajnje je vreme da se reše drugi sporovi u ovom delu sveta, pre svega srpsko-kosovski.
Koliko su u Vašingtonu i Briselu ubeđeni da je upravo sada, posle grubog incidenta u Banjskoj, pravi trenutak da maksimalno pritisnu Srbiju, pokazuje i rezolucija Evropskog parlamenta prepuna pretnji. Bugarska taksa na gas je jedna konkretna realizacija, tek da se vidi kojim sve arsenalom raspolaže Zapad.
Srbiji poklon-paket stiže iz Bugarske, ali pošiljalac nije iz Sofije, već sa mnogo moćnije destinacije. Brat blizanac Đura iz Kovačevićeve genijalne drame "Balkanski špijun" bi adresata označio sa legendarnom tvrdnjom: "Onaj Kauboj".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Mask ukinuo hiljade radnih mesta i priznao poraz
01.05.2025.•
0
Najbogatiji čovek na svetu Ilon Mask priznao je da njegova kampanja za smanjenje američke savezne potrošnje nije u potpunosti ostvarila svoje početne ciljeve.
Pogledajte šta su nagrade: Novi krug nagradne igre "Uzmi račun i pobedi"
01.05.2025.•
6
Počeo je novi krug nagradne igre "Uzmi račun i pobedi" koju organizuje država Srbija.
Radni sat u Evropi i u Srbiji - ispod proseka
01.05.2025.•
8
Tokom 2024. godini cena rada po satu se u zemljama Evropske unije kretala se od 10,6 evra u Bugarskoj do 55,2 evra u Luksemburgu.
NIS: Dobit manja 16 odsto u prvom kvartalu ove godine
30.04.2025.•
1
Neto dobit Naftne industrije Srbije (NIS) u prvom kvartalu iznosila je 1,5 milijardi dinara, što je 16 odsto slabiji rezultat u odnosu na isti period prošle godine, saopštila je danas ta kompanija.
Srbija će se nakon praznika zadužiti za 372 miliona evra
30.04.2025.•
19
Uprava za javni dug najavila je za 13. maj treću emisiju 10,5 godišnje obveznice u vrednosti od 43,5 milijardi dinara (oko 372 miliona evra), a koje su preostale od 180 milijardi emisije iz januara.
Objavljeno koliko će koštati gorivo do narednog petka
30.04.2025.•
2
Cena evrodizela do narednog petka biće jeftinija za jedan dinar i koštaće 188 dinara, dok će cena benzina biti nepromenjena 176 dinara, prenosi RTS.
Zbog zaliha mleka obustavljeno izdavanje dozvola za uvoz
29.04.2025.•
16
Ministar poljoprivrede Dragan Glamočić izjavio je da je zbog povećanih zaliha mleka obustavljeno izdavanje dozvola za uvoz mleka, proizvoda od mleka i proizvoda od palminog ulja, koji zamenjuju mleko.
Bečki institut smanjio procenu ekonomskog rasta Srbije za 2025, ali povećao za naredne dve godine
29.04.2025.•
2
Bečki institut za međunarodne ekonomske studije smanjio je procenu ekonomskog rasta Srbije za 2025. godinu sa 3,7 na 3,0 odsto, dok ju je za naredne dve godine povećao na četiri odsto.
Dve kineske kompanije na srpskim rudama ostvarile dobit od skoro milijardu evra
29.04.2025.•
9
Kineske kompanije Ziđin koper i Ziđin majning su prošle godine ostvarile neto dobit od skoro milijardu evra.
Radosavljević: Vučićeva tvrdnja da će blokade smanjiti plate i penzije je netačna, ovo su razlozi
29.04.2025.•
13
Najava Aleksandra Vučića da će plate i penzije manje rasti nego što je planirano nema veze sa blokadama studenata, već modelom rasta koji je udario u "plafon" pa nema doboljno para u budžetu.
Svetska banka: Očekivani privredni rast Srbije narednih godina od 3,5 do četiri odsto
28.04.2025.•
2
Očekivana stopa privrednog rasta Srbije u narednim godinama biće oko 3,5 do četiri odsto, saopštila je Svetska banka.
Šejn povećao cene za potrošače u SAD i do 377 odsto
28.04.2025.•
0
Kineski gigant onlajn prodaje Šejn povećao je cene svojih proizvoda za potrošače u SAD i do 377 odsto uoči uvođenja američkih carina na manje pakete.
Počelo dostavljanje poreskih rešenja onima koji izdaju stan na dan
28.04.2025.•
2
Poreska uprava Srbije najavila je da svi poreski obveznici, koji ostvaruju prihod od pružanja ugostiteljskih usluga (tzv. stan na dan) u narednom periodu mogu da očekuju poreska rešenja.
Apple planira da u 2026. preseli proizvodnju svih telefona za američko tržište u Indiju
27.04.2025.•
3
Američka tehnološka kompanija Apple planira da do kraja sledeće godine premesti proizvodnju svih iPhone-a za američko tržište u Indiju.
Globalna kriza za domaću upotrebu: Lošija prognoza MMF-a za Srbiju zbog protesta ili carinskog rata?
27.04.2025.•
3
Ovogodišnji prolećni sastanak Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) i Svetske banke dolazi u vreme velikih globalnih geopolitičkih neizvesnosti.
Kompanije će početi da zapošljavaju virtuelne AI radnike već od 2026.
27.04.2025.•
2
Velike korporacije će već od sledeće godine početi da zapošljavaju virtuelne zaposlene koje je stvorila veštačka inteligencija (AI) i to na puno radno vreme.
Kalifornija postala četvrta najjača globalna ekonomska sila, pretekla Japan
27.04.2025.•
4
Američka savezna država Kalifornija zvanično je pretekla ekonomiju Japana i trenutno je četvrta najjača globalna ekonomska sila.
Janafu na još 60 produžena licenca za transport nafte u Srbiji
27.04.2025.•
1
Društvo Jadranski naftovod (JANAF) saopštilo je da mu je na 60 dana produžena licenca za transport nafte u rafineriju u Pančevu u Srbiji koja je u vlasništvu Naftne industrije Srbije (NIS).
Zašto je malo odobrenih kredita za mlade: Nepoverenje naroda ili nestašica odgovarajućih stanova?
27.04.2025.•
10
Ugovoreno je 165 kredita za stanove, još 256 je odobreno, a 579 zahteva je u obradi, prema rečima Aleksandra Vučića.
Četiri srpska grada potencijalni magneti za strane investicije: Među njima i Novi Sad
27.04.2025.•
1
Na osnovu najnovijeg izveštaja fDi Intelligence za 2025, četiri srpska grada našla su se među najatraktivnijim destinacijama za strane direktne investicije (FDI).
Šejn i Temu podigli cene zbog Trampovih carina: Evo šta treba znati
27.04.2025.•
0
Šejn i Temu, veliki internet prodavci poznati po izuzetno niskim cenama, podigli su cene određenih proizvoda nakon što je Donald Tramp uveo visoke carine na kinesku robu.
Komentari 41
Svi nas j
Zebra
Gavril
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar