
Odlaganje roka ili uvođenje sankcija NIS-u: Evo šta je realnije
Američke sankcije Naftnoj industriji Srbije (NIS) za sada zvanično stupaju na snagu 25. februara, odnosno za nedelju dana.

Foto: 021.rs
Kompanija NIS uputila je 4. februara zahtev američkom Odeljenju za kontrolu strane imovine Sekretarijata za finansije (OFAC) za odlaganje sankcija, a ovaj zahtev podržale su vlade Srbije i Mađarske. U zahtevu se tražilo odlaganje sankcija za minimum 90 dana, kao i dobijanje opštih ili posebnih licenci koje bi omogućile NIS-u da održi poslovanje dok traži prihvatljivo rešenje vlasničke strukture.
Vlada Srbije podržala je taj zahtev jer bi sankcije, kako je navedeno u obrazloženju, narušile mogućnost kompanije da snabdeva građane Srbije naftom i naftnim derivatima, piše Danas.
Odgovor na ovaj zahtev Srbija još nije dobila od SAD.
Nekoliko dana pre nego što je NIS poslao zahtev OFAC-u, i hrvatski JANAF je zatražio od ovog američkog tela za međunarodne sankcije da mu dozvoli da ispuni ugovor sa NIS-om, a koji važi do kraja 2026. godine.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je nedavno da očekuje "velike probleme" u vezi sa NIS-om, navodeći da nema dobrog i jednostavnog rešenja za tu kompaniju.
"Kao da se Rusi i Amerikanci udaljavaju po svim pozicijama. Ponadao sam se da možemo bez velike političke drame da završimo to nekakvim dogovorom i nekakvim većim razumevanjem svih strana, ali očigledno nećemo moći. I jedni i drugi su zapeli za ono što je njihov interes", objasnio je Vučić kako izgledaju pregovori oko NIS-a.
U međuvremenu, jedina pozitivna vest jeste da se mađarski MOL ponudio da nadomesti količine nafte i naftnih derivata koje Srbiji budu nedostajale u slučaju primene američkih sankcija.
Koji scenario je realniji?
Glavni broker Momentum Securities Nenad Gujaničić kaže za Danas da su u toku pregovori naše Vlade sa američkim OFAC-om o čemu nema javnih informacija, ali da će verovatni ishod tih pregovora biti odlaganje ovog roka koji je cirkulisao u javnosti kao poslednji dan za rešenje ovog pitanja.
"Kada je reč o smeru u kome ide rešavanje ovog pitanja, čini se da nema nekog velikog napretka, a zavisiće u prvom redu od fleksibilnosti američke i ruske strane. Moguće da će pregovori o okončanju rata u Ukrajini biti nekakav okvir koji bi mogao znatno da nam olakša poziciju i pomeri rešenje ove problematike dalje u budućnost. Nekakav status kvo bi zasad bila najrealnija, ali i najprihvatljivija opcija za našu privredu i građane", ukazuje Gujaničić.
Međutim, analitičar iz IPOPEMA Securities Vladan Pavlović je drugačijeg mišljenja.
"Prema svemu sudeći, nije došlo do dogovora i NIS će najverovatnije biti pod sankcijama. Ranije smo imali inidikacije da ruska strana neće prodati svoj deo, a naša strana se očito u ovoj fazi ne usuđuje da vrši nacionalizaciju. Ni američka strana ne menja svoj stav", primećuje Pavlović.
Prema njegovom zapažanju, to što je Srbija tražila odlaganje i što se MOL ponudio da nadomesti količine je samo potvrda da rešenja nema i da su sankcije gotovo izvesne.
"Osim ako se u poslednjem trenutku ne desi neka promena, ali ostalo je još samo desetak dana, pa je to malo verovatno", smatra Pavlović.
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović izjavila je nedavno da banke neće želeti da rade sa kompanijom koja je pod sankcijama i da to onda dovodi u pitanje i plaćanje platnim karticama na pumpama.
Gujaničić ističe da će plaćanja u maloprodaji biti samo jedan i to najmanje bitan aspekt poslovanja ukoliko stupe na snagu oštre finansijske sankcije. Dodaje da ako bi NIS bio izopšten iz međunarodnog sistema plaćanja, kompanija ne bi mogla da funkcioniše u pogledu nabavke sirove nafte, delova za postrojenja i mnogo toga drugog.
I Pavlović ističe da nakon 25. februara NIS više neće imati dotok nafte preko JANAF-a, dodajući da prerada i proizvodnja neće odmah stati i da će građani još neko vreme sa njihovih pumpi moći da kupuju gorivo. To će, kako kaže, trajati dok se zalihe ne potroše, što je verovatno reč o mesec ili dva dana.
"Nakon što sankcije stupe na snagu NIS će moći da prerađuje samo domaću naftu, a ona zadovoljava tek 25 odsto potreba. I to će biti upitno ako se segment vađenja nafte i gasa bude suočio sa poteškoćama oko održavanja opreme, odnosno pitanja nabavljanja delova", ukazuje Pavlović.
Ističe da će Srbija dobiti nedostajuće količine derivata najverovatnije najviše preko Mađarske, kroz uvoz, delimično iz Hrvatske i drugih okolnih zemalja, Bugarske, Grčke, Rumunije.
"Nisam siguran kako će nastaviti da funkcioniše NIS-ova maloprodajna mreža, jer će i ona morati da dobavlja derivate od nekuda, a niko joj neće smeti prodati, osim možda ukoliko to ne bude bila neka posebna državna firma koja bi uvozila derivate, ali i tada postoji problem plaćanja (možda u tom smislu dobijemo neko izuzeće)", navodi Pavlović.
Banke će očito ukinuti mogućnost plaćanja karticama pa keš ostaje alternativa, dodaje sagovornik beogradskog lista.
Ukazuje i da će se NIS naći u velikim gubicima i praktično neće moći da posluje, a ostaje pitanje koji su dalji koraci države - da li će se tada odlučiti za nacionalizaciju ili će se pregovori nastaviti i čekati se neko rešenje u svetlu mirovnog sporazuma u Ukrajini koji može doneti neko ublažavanje sankcija prema Rusiji.
"S obzirom na to da mirovni plan koji je predložio Donald Tramp gotovo u potpunosti favorizuje Rusiju, nije isključeno da se narednih meseci malo popusti sa tim sankcijama", smatra Pavlović.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Više od 4.500 prijava za kredite za mlade: "Najveći izazov pronaći nekretninu"
19.04.2025.•
8
Za mesec dana programa stambenih kredita za mlade podneseno je više od 4.500 prijava.
Evo kako možete proveriti svoj kreditni status: Jednostavnije nego pre, a izuzetno bitno
19.04.2025.•
3
Kreditna istorija građana direktno utiče na finansijske mogućnosti, a postoji način i kako mi sami možemo da pristupimo tim informacijama.
Trgovci u Severnoj Makedoniji od danas moraju da objavljuju sve cene na internetu
18.04.2025.•
4
Trgovinske firme u Severnoj Makedoniji od danas moraju da na svojim internet sajtovima objavljuju cene svih proizvoda koje nude.
Objavljene nove cene goriva u narednih osam dana
17.04.2025.•
3
Cene benzina i evrodizela u narednih osam biće niže za po tri dinara u odnosu na prethodnih nedelju dana.
Rublja postala valuta sa "najboljim kursom na svetu"
17.04.2025.•
11
Ruska rublja postala je valuta sa najboljim kursom na svetu, preneo je britanski list "Dejli mejl".
Temu i Šejn dižu cene zbog Trampovih carina
17.04.2025.•
4
Kineski brendovi onlajn prodavnica Temu i Šejn podići će cene svojih proizvoda sledeće nedelje.
Ima li mesta za novu rafineriju u Srbiji?
16.04.2025.•
9
Pretnja sankcijama još jednom aktuelizuje pitanje izgradnje još jednog prerađivača nafte u Srbiji.
NLB Banka Banja Luka i Mastercard poklanjaju 2.500 evra za najbolja webshop rešenja na Konverziji
16.04.2025.•
0
Ovog aprila u Banjaluci, Konverzija osim što donosi više od 20 vrhunskih predavanja i konkretne lekcije iz prakse, konferencija nudi i dodatni stimulans za sve vlasnike web shopova.
SAD bi Kini mogle da uvedu carine od 245 odsto
16.04.2025.•
3
Sjedinjene Američke Države bi mogle da uvedu Kini carine do 245 odsto, objavila je Bela kuća.
Japan optužio Gugl za kršenje antimonopolskih zakona
15.04.2025.•
0
Japansko regulatorno telo je danas optužilo američkog tehnološkog giganta Gugl za kršenje antimonopolskih zakona, ponavljajući slične poteze u SAD i Evropi.
Predsednik Stelantisa: Automobilska industrija u Evropi i SAD u opasnosti
15.04.2025.•
3
Automobilska industrija je u opasnosti i u SAD i u Evropi, upozorio je predsednik grupe Stelantis Džon Elkan, navodeći kao razlog povećanje carina kao i plan za smanjenje emisija štetnih gasova.
Vlada spasava poslednju železaru u Britaniji
15.04.2025.•
0
Vlada Velike Britanije saopštila je da je kupila dovoljno sirovina da bi poslednje britanske visoke peći za proizvodnju čelika nastavile da rade "narednih nedelja".
Kina zabranjuje kupovinu od Boinga
15.04.2025.•
1
Kina je naložila svojim avio-kompanijama da obustave sve buduće isporuke aviona američkog proizvođača Boing, kao odgovor na nove američke carine koje je predsednik Donald Tramp uveo na kinesku robu.
RZS: Mali rast broja izdatih građevinskih dozvola
15.04.2025.•
0
Republički zavod za statistiku saopštio je da je u februaru izdato 1.817 građevinskih dozvola, što predstavlja povećanje od 1,1 odsto u odnosu na isti period prethodne godine.
Pada cena zlata sa rekordnog maksimuma: Ipak, ostaje iznad 3.200 dolara po unci
14.04.2025.•
1
Cene zlata pale su za 0,4 odsto sa rekordnog nivoa od 3.245,42 dolara po unci.
Rani prolećni mraz "pao na behar", na voće: Ugrožene kajsija, trešnja, šljiva i breskva
13.04.2025.•
0
Kajsije, šljive, trešnje i breskve našle su se na udaru mraza zbog iznenadnog zahlađenja i snega koji je prethodnih dana padao u Zapadnoj Srbiji.
Objavljen pravilnik o novim propisima za pelet i brikete: Laboratorijska analiza na štetne materije
13.04.2025.•
2
Privredna komora Srbije (PKS) saopštila je da je donet pravilnik o novim propisima za pelet i brikete.
Raspisan tender od 8,4 miliona evra za nadzor nad izgradnjom Železničke stanice Novi Beograd
13.04.2025.•
10
Ministarstvo građevinarstva u tehničkom mandatu raspisalo je tender za stručni nadzor nad izgradnjom kompleksa Železničke stanice Novi Beograd sa rekonstrukcijom mostovske konstrukcije.
Srbija će se od Novog Sada, preko Mađarske, povezati na ruski naftovod: Dve koristi i dva rizika
13.04.2025.•
17
Srbija bi uskoro mogla da se poveže na najduži naftovod na svetu, "Družbu", koja dovodi naftu iz Rusije u istočnu Evropu.
Predloženo da država pomogne kompanijama koje su pogođene carinama SAD: Dobra ideja?
13.04.2025.•
12
Carina od 37 odsto na izvoz robe iz Srbije u SAD najviše će ugroziti poslovanje malih i srednjih preduzeća iz automobilske, metalske, hemijske i namenske industrije.
Frilenseri imaju rok do kraja aprila da podnesu poresku prijavu
13.04.2025.•
1
Rok za podnošenje poreskih prijava za prvi kvartal ove godine za frilensere počeo je 1. aprila i traje do 30. aprila, saopštila je Poreska uprava.
Komentari 6
Nemanja
Gost sa fb
Plaćač poreza
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar