Kasperski: Imali smo poverljive podatke ali slučajno

Osnivač ruske softverske firme "Kasperski lab" rekao je da je kompanija bila u posedu američkih poverljivih podataka, ali ih je obrisala kad je shvatila šta su.
Kasperski: Imali smo poverljive podatke ali slučajno
Foto: Pixabay
Prema rečima Evgenija Kasperskog, kompanija je do tih podataka došla slučajno. To je inače prvo javno priznanje informacija koje su se pojavljivale poslednje tri nedelje - da je popularni antivirusni program pokupio alate za digitalnu špijunažu američke Agencije za nacionalnu bezbednost (NSA) i poslao ih u Moskvu, piše AP.
 
Prema Kasperskom, antivirusni softver "Kasperski laba" je pratio hakersku grupu "Ikvejšn", označenu kao tvorce virusa. Jedan od korisnika "Kasperski" antivirusa u SAD je prilikom skeniranja kompjutera otkrio potencijalni malver te grupe u jednoj od arhiva, a program je arhivu automatski poslao u centralni server u Moskvi.
 
Tek kasnije se ispostavilo da je hakerska grupa u službi NSA. Kasperski je rekao da su podaci obrisani čim je shvaćeno o čemu se radi. "Ako vidimo poverljive informacije, one odmah budu obrisane i to je tačno ono što se desilo u ovom slučaju", rekao je Kasperski i dodao da je to politika kompanije. On je negirao da postoje veze kompanije s ruskom vladom.
 
To objašnjenje se delimično slaže sa navodima "Njujork tajmsa", "Vašington posta" i "Vol strit džurnala" koji su tvrdili da je neko u NSA izgubio kontrolu nad nekim od moćnih alata za nadzor kada ga je odneo kući i tako ostavio strogo čuvani kod na kućnom kompjuteru koji je koristio "Kasperski" antivirus. Takođe, tako se donekle rasvetljava odluka američke vlade da ukloni softver "Kasperski laba" sa federalne kompjuterske mreže.
 
Ipak, eksperti za informatičku bezbednost se i dalje pitaju da li se "Kasperski lab" sumnjiči za svesnu potragu za poverljivim podacima ili se radi o slučajnosti tokom redovnog "lova" na sumnjive fajlove. U sklopu modernog antivirusnog softvera je da sumnjive fajlove šalje na analizu, ali softver može biti prilagođen da prikuplja i druge fajlove.
 
AP navodi da priča Kasperskog ne objašnjava kako su analitičari njegove kompanije prepoznali da se radi o poverljivim podacima niti zašto nisu o tome obavestili američke vlasti. U nekoliko izveštaja je čak bilo navoda da je "Kasperski lab" do alata NSA došao preko izraelske špijunske operacije.
 
Kasperski je odbio da kaže da li je Amerikancima rekao za incident. "Da li mislite da želim da u vestima vidim da sam kontaktirao NSA da bih im prijavio slučaj? Definitivno ne želim to da vidim u vestima", rekao je on.
 
Nekadašnji analitičar NSA Džejk Vilijams rekao je da objašnjenje zvuči logično i dodao da bi, ako je tačna priča da je neko iz NSA izneo poverljiv softver i instalirao ga na kompjuter s piratizovanom verzijom Majkrosoft ofisa, to bila "noćna mora za odnose s javnošću" NSA.
  • Mitar Mitra Mitar

    25.10.2017 22:27
    Hau jes nou.
    A slucajno su opet nasli iste kodove, secajuci se da lici na prethodni kod.
    Znate vi sta znaci secati se koda?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Izabrana treća vlada Andreja Plenkovića

Posle desetočasovne rasprave Hrvatski sabor je izglasao treću vladu Andreja Plenkovića, bivšeg i budućeg premijera i predsednika Hrvatske demokratske zajednice (HDZ).