EPS preterao sa tenderima, traže oldtajmere i šestougaone olovke

EPS je za poslednja dva meseca raspisao čak 1.300 tendera, među kojima i one sa krajnje neobičnim uslovima, kao što su šestougaone olovke, klime određene marke i autobusi starijeg godišta.
EPS je za poslednja dva meseca raspisao čak 1.300 tendera, među kojima i one sa krajnje neobičnim uslovima, kao što su šestougaone olovke, klime određene marke i autobusi starijeg godišta.

Prema saznanjima "Blica", ogroman broj tendera koje je EPS u kratkom roku raspisao za potrebe Termoelektrane "Nikola Tesla" (TENT) ravan je cifri koja se raspisuje za celu godinu.

Izvor "Blica" navodi da su u Obrenovcu, gde je sedište TENT, službenici radili i prekovremeno kako bi odradili ogroman posao. On dodaje da je razlog ovakve žurbe "u činjenici da od 1. jula kreće reorganizacija EPS, a to znači da distribucije neće moći samostalno da raspisuju javne nabavke, već će sve biti na jednom mestu".

TENT na tenderima traži bagere, proizvodne alate, žicu, a čak se planira i sanacija puteva i deponija. Kao po pravilu, ponavlja se isto - precizni, a bespotrebni uslovi za proizvode, što na svaki tender baca sumnju da je namešten za nekoga.

U jednom od tendera za kancelarijski materijal traži se baš "šestougaona grafitna olovka", tehnička olovka koja ima "telo plastično, dvodelno, sa metalnim vrhom", torbica sa 13 pregrada, flomaster "sa zaobljenim vrhom". Takođe, ako ponuđač i pored možda niže cene nema marker "bez brisača", otpada iz igre. Da u EPS i TENT baš znaju šta hoće svedoči i tender za klime u kojem je zahtev do krajnjih granica precizno isključiv - "Whirlpool AMD 022".

Jedan od drastičnih primera je i tender za prevoz radnika TENT, vredan, kako saznajemo, 131 milion dinara. Tenderskim uslovima kojima se u najavi krši Zakon o bezbednosti saobraćaja između ostalog nema ni uslova vezanih za godište autobusa. Na pitanje zašto su u TENT posegli za tipovima autobusa koji se ne proizvode još od osamdesetih ili devedesetih godina prošlog veka, u EPS navode da nije postavljen uslov koji autobusi treba da budu. Međutim, na sajtu TENT stoji drugačije.

"Nakon duboke analize tržišta ustanovljeno je da postoje autobusi sa zahtevanim karakteristikama: "Štajer", "Hua"", objasnili su u Termoelektrani. Međutim, u realnosti neki od ovih proizvođača više i ne postoje, a prema nezvaničnim navodima u Srbiji postoji samo jedan vlasnik ovih "oldtajmera".

U EPS "Blicu" nisu odgovorili kolika je vrednost 1.300 tendera jer se "procenjene vrednosti ne saopštavaju pre završetka tenderske procedure". Na pitanje zašto je raspisano toliko tendera za dva meseca, tvrde da su nabavke povezane sa usvajanjem godišnjeg poslovanja na Vladi. Nisu odgovorili ni zašto, primera radi, olovke ne mogu biti i okrugle.

Nemanja Nenadić iz "Transparentnosti Srbija" kaže da bi za specifikacije koje se navode u spornim tenderima naručilac morao za svaki uslov da ima logično objašnjenje. "To bi bila neka analiza potreba, anketa među zaposlenima koja pokazuje da im baš to treba. Inače će pobuditi sumnje da se namešta tender za jednog proizvođača", kaže Nenadić.

  • 26.06.2015 21:02
    Pre godinu dana sam zatvorio svoju firmu u kojoj su saosnivači bili izuzetno uspešni biznismeni iz inostranstva. Slobodno mogu da kažem da u našem slučaju, novac nikada nije bio problem. Kap koja je prelila čašu je bilo učešće na tenderu za jednu od termelektrana u Srbiji. Naša ponuda je bila najpovoljnija za čitavih 250.000 eura. Pogađate... nismo dobili posao. Kada se setim koliko sam samo nebuloza pročitao u tenderskim dokumentacijama do sada, dođe mi da se ispovraćam. Stranci su mi se smejali, mislili da ih levatim kada sam im dostavljao spisak uslova koji treba da se ispune. Svoj odnos prema ovoj državi dijagnostikujem kao stokholmski sindrom.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija