Kako će izgledati velika matura koja će se polagati umesto prijemnih ispita za fakultete

Prijemni ispiti na većini fakulteta u Srbiji biće ukinuti, a srednjoškolci će na kraju školovanja polagati opštu maturu, predviđeno je Predlogom zakona o izmenama i dopunama Zakona o srednjem obrazovanju i vaspitanju.
Kako će izgledati velika matura koja će se polagati umesto prijemnih ispita za fakultete
Foto: 021.rs
Kako piše "Blic", očekuje se da predlog zakona u kojem se nalaze ove izmene, već krajem meseca budu na dnevnom redu Skupštine Srbije, ali će se, kako je ranije saopšteno, velika matura prvi put polagati 2021. godine, dok će dve godine ranije biti urađena kao proba.
 
To bi značilo da će generacija srednjoškolaca koja je sada krenula u prvi razred, prema predloženim izmana zakona, biti prva koja će polagati maturu na kraju školovanja, odnosno moći će da upiše fakultet bez polaganja prijemnog ispita.
 
"Na osnovu položene opšte mature, učenik može da se upiše u visokoškolsku ustanovu bez polaganja prijemnog ispita, osim ispita za proveru sklonosti i sposobnosti, u skladu sa zakonom kojim se uređuje visoko obrazovanje", navodi se u članu 61. ovog predloga, koji je Vlada Srbije usvojila u ponedeljak.
 
Kako će izledati samo polaganje, odnosno, koji predmeti će biti na testu, zavisi od toga koju srednju školu učenik pohađa, tako da je predlogom zakona predviđeno nekoliko "vrsta" te mature - opšta matura, stručna i umetnička matura, završni ispit srednjeg stručnog obrazovanja i specijalistički i majstorski ispit, prenosi beogradski list.
 
Ovim izmenama predviđeno je da se opšta matura polaže nakon završene gimnazije i četvrte godine srednje stručne, odnosno umetničke škole. Nakon položene mature, učeniku se izdaje dokument kojim on može da upiše visokoškolsku ustanovu bez polaganja prijemnog ispita, osim ispita za proveru sklonosti i sposobnosti.
 
Stručnom i umetničkom maturom proveravaju se usvojena znanja i veštine u okviru odgovarajućeg zanimanja, a učenici koji žele da nastave obrazovanje u istoj naučnoj, stručnoj ili umetničkoj oblasti na strukovnim ili akademskim studijama to mogu učiniti bez polaganja prijemnog ispita.
 
Međutim, ukoliko želi da upiše studije iz neke druge oblasti on mora da položi određene predmete opšte mature, koje utvrdi visokoškolska ustanova.
 
Kandidat nakon završenog trogodišnjeg srednjeg stručnog obrazovanja po dualnom modelu ima pravo na polaganje stručne mature ili opšte mature ukoliko je savladao program za sticanje kompetencija potrebnih prema programu mature.
 
"Blic" piše da će pravo na ovu mogućnost kandidat imati najmanje dve godine nakon završenog srednjeg obrazovanja. 
 
Opšta matura sastoji se od obaveznog i izbornog dela. Tako će učenici polagati srpski, odnosno maternji jezik, onima koji imaju matematku duže od dve godine drugi predmet biće matematika, dok će se treći birati sa Liste opšteobrazovnih predmeta, a to mogu da budu: fizika, hemija, biologija, istorija, geografija, strani jezik i srpski kao nematernji jezik. Oni koji matematiku nemaju poslednje dve godine srednje škole, sa Liste će birati i drugi predmet.
 
Izborni deo opšte mature podrazumeva da učenici polažu i dodatne ispite, ukoliko žele da prošire svoje mogućnosti pri upisu, a mogu polagati bilo koji predmet sa Liste obaveznih predmeta i liste stranih jezika, koji nisu polagali u okviru obavezenog dela.
 
Ukoliko bi ispiti sa opšte mature zamenili prijemni ispit, onda bi oni donosili ukupno 60, a visokoškolske ustanove bi određivale koje ispite sa opšte mature bi uzimali kao zamenu za prijemni, uslove za konkurisanje, kao i da li će kandidati biti u obavezi da polažu dodatni ispit za proveru posebnih sklonosti i sposobnosti.
 
Članovi radne grupe za izradu koncepta velike mature Irena Brajević i Radivoj Stojković naveli su ranije za "Politiku" da je najvažnije da će velika matura dati jednake mogućnosti svim učenicima.
 
"Njenim uvođenjem sadašnji maturski ispiti odlaze u istoriju prosvete. Novo završno testiranje neće se mnogo razlikovati od dosadašnjeg, i ne odnosi se na sadašnje srednjoškolce. U gimnazijama će se polagati opšta, u srednjim stručnim školama stručna, a u umetničkim - umetnička matura", navode oni.
 
Fakulteti će propisivati koje će ispite bodovati u kom obimu sa državne mature. Fakultetima je ostavljena mogućnost da, ukoliko žele, za buduće kandidate propišu i dodatni ispit provere posebni sposobnosti i sklonosti. Više o tome OVDE. 
 
 
 
  • vslv

    16.10.2017 11:51
    može matura umesto prijemnog al ne "sirova" ocena već neki bodovi na osnovu toga gde se kandidat nalazi u odnosu na prosek škole, pa ako je prosek sa mature 4,5 a ti imaš 5,0 imaš manje bodova nego neko iz škole gde je prosek 3,5 a ti imaš 4,5. Ili već tako nekako, postoji sigurno i već razvijen sistem negde...
    Sve bi se to moglo rešiti... ali neće...
  • lz

    14.10.2017 21:51
    Matura
    Ne mogu da verujem da posle iskustva barem sa skolstvom u Crnoj Gori, neko zaista veruje u pravednost ovakvog rangiranja.
    Skole npr. u Rozajama dozvoljavaju prepisivanje, petice nicu kao pecurke i druga deca iz drugih gradova nemaju nikakve sanse pri upisu na fakultet....
    Kako moze biti pravedno da bi polazete srpski jezik, matematiku, geografiju i istoriju, a zelite da upisete medicinu?
    Posteno je kao do sada, uspeh 40℅, prijemni ispit 60℅, pa i deca sa specificnim sklonostima imaju sansi, a ne samo namestene i kupljene petice...
    Posebno je tuzno, da u diplomi stoje ne ocene sa cetvorogodisnjih studija ili srednja ocena, vec ocene sa 4 predmeta mature, bilo da si uspesniji bilo da si podbacio...
  • antistar

    14.10.2017 21:39
    Upišeš društveni smer jer te ne zanimaju prirodne nauke, razbijaš strane jezike, ali ne, fizika sve četiri godine gimnazije, matematika i na velikoj maturi. Isto važi i obrnuto. Kreneš da programiraš već u srednjoj, zanimaju te kompjuteri, ali moraš da učiš kosovski ciklus i akcentuaciju. Nebulozno.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija