Zbog predugih suđenja šest hiljada tužbi na čekanju

Šest hiljada građana Srbije trenutno čeka odluku suda o odšteti zbog sporosti sudova, na osnovu Zakona o zaštiti prava na suđenje u razumnom roku.
Zbog predugih suđenja šest hiljada tužbi na čekanju
Foto: 021.rs
Visina novčanog obeštećenja određena je zakonom - od 300 do 3.000 evra u dinarskoj protivvrednosti. Samo troškovi postupaka koji su u toku iznosili bi najmanje dva miliona evra, i to ukoliko bi u svim slučajevima bila tražena najmanja odšteta od 300 evra.
 
Zato su Državno pravobranilaštvo, Ministarstvo pravde, Visoki savet sudstva, Vrhovni kasacioni sud i Pravosudna akademija potpisali "Uputstvo za unapređenje i promociju postupka zaključenja i izvršenja vansudskog poravnanja u postupcima za zaštitu prava na suđenje u razumnom roku".
 
Po tom uputstvu, građanima će biti ponuđeno da se nagode sa državom. Državno pravobranilaštvo će napraviti obrazac predloga za zaključenje vansudskog poravnanja koji će biti dostupan građanima na internet stranicama sudova, Visokog saveta sudstva i Državnog pravobranilaštva.
 
Tako bi se deo problema sa sporošću sudova rešavao van sudova, piše Politika.
 
Zakon o zaštiti prava na suđenje u razumnom roku, koji se primenjuje od 2016. godine rasteretio je Ustavni sud, koji je do tada bio zatrpan žalbama zbog sporih suđenja, ali je opteretio redovne sudove.
 
"Zajedno sa 2.698 nerešenih predmeta sa kojima su sudovi ušli u 2018. godinu, u radu je trenutno 5.966 predmeta ove vrste, zbog čega je potrebno usvojiti sistemske mere, kojima će suštinski biti podržano i promovisano zaključenje poravnanja sa državnim pravobranilaštvom", navodi se u Uputstvu.
 
Vansudskim poravnanjima uštedelo bi se najmanje dva miliona evra, ali bi se uštedelo i na sudijskom vremenu.
 
Iznosi koji budu utrvrđeni poravnanjem isplaćivaće se u roku od najviše dva meseca, iz budžeta Visokog saveta sudstva. 
 
Pravosudna akademija sprovešće obuku predsednika sudova, sudija i Državnog pravobranilaštva, a u planu je i da se upozna javnost sa prednostima vansudskog poravnanja. Građane će o mogućnosti poravnanja obaveštavati i predsednici sudova i sudije koje vode postupke i odlučuju o prigovorima.
  • Pl@vi Andje0

    19.08.2018 21:28
    Jooooj Sudstvo
    Samo vas molim da je pisete o sudovima jer je to jedna velika problematima u ovoj drzavi.Sudovi su veoma spori,cesto korumpirani,sudije vise postuju sudsku praksu nego sam zakon.Donose presude na osnovu licnih misljenja a ne dokaza koji su izvedeni tokom dokaznog postupka.Ne usvajaju se izjave svedoka ocevidaca u doata slucajeva ker se smatraju pristrasnim...Nase sudstvo je jedna velika nula,cak mislim da je i u minusu.Sudstvom i brzinom njihovih odluka bilo u parnicnom,krivicnom,prekrsajnom postupkunije zadovoljan niko.Razumem da bi trebalo smanjiti broj ljudi u zatvorima ali za razumna dela gde nisu bili ugrozeni zivoti ljudi.Drzava najvise novca gubi zbog sudova,presuda a kasnije zalbi i svega drugog.Potrebno je napraviti ozbiljnu reformu u sudstvu,ali ozbiljnu i posvetiti se maksimalno da bude zakon isti za sve.Uglavnom se mamini i tatini sinovi oslobadjaju ili dobijaju izuzetno male kazne za dela gde su ugrozili ili cak oduzeli zivote,dok bi obican gradjanin za ista ta dela dobijao nenormalno (u odnosu na njih) veliku kaznu (u skladu sa zakonom)...
  • He he he

    19.08.2018 19:32
    @ Brus Vilis
    Šta 500-600 stranica dnevno?
    Većina sudskih predmeta ima UKUPNO manje od toga!
    Retki su sudski predmeti sa preko 500-600 stranica.
    Svaki sudija ima i stručnog saradnika da umesto njega čita obimne spise i piše presude.
    Sudije samo vode ročište ili pretres ( najviše dva dnevno,ako se ne odloži,a odlaže seeeeee). Ostatak radnog dana su na kafici.
    Prošetaj do SPENSA u radno vreme, pa proveri.
  • Brus Vilis

    19.08.2018 17:09
    Kontam, ako On može dnevno da čita 500-600 stranica mogu i giospoda u mantijama.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Konkurs za posao u zatvorima u Srbiji

Uprava za izvršenje krivičnih sankcija raspisala je danas konkurs za prijem u stalni radni odnos u deset kazneno-popravnih ustanova 32 pripadnika Službe za obezbeđenje.

Đilas: Opozicija da povuče svoje izborne liste

Lider Stranke slobode i pravde (SSP) Dragan Đilas pozvao je opoziciju da povuče svoje liste za lokalne izbore 2. juna, jer je jasno "da ne postoje ni minimalni uslovi za održavanje legalnih izbora".