Neša Galija i Srđan Dragojević u skupštinskim klupama

Stavove građana u skupštinskim klupama u naredne četiri godine zastupaće mahom ekonomisti, kojih je ubedljivo najviše na svim listama, ali o kreiranju novih zakona brinuće i novinari, psiholozi, lekari, matematičari i penzioneri.
Stavove građana u skupštinskim klupama u naredne četiri godine zastupaće mahom ekonomisti, kojih je ubedljivo najviše na svim listama, ali o kreiranju novih zakona brinuće i novinari, psiholozi, lekari, matematičari i penzioneri.

U ovom sazivu, kao i u prethodnom, izvršnu vlast kontrolisaće pre svega poslanici koji dolaze iz glavnog grada Srbije, a i posle nedavnih izbora pokazalo se da ima onih koji su odlučili da iz sveta umetnosti "zavire" u skupštinske klupe budući da će se u njima naći frontmen grupe "Galija" Nenad Milosavljević i reditelj Srđan Dragojević.

Među sedam lista koje ulaze u parlament oko trećine su žene i to zahvaljujući Zakonu o izboru narodnih poslanika koji je sve stranke i koalicije obavezao da svaki treći kandidat na listi bude manje zastupljen pol, odnosno žena.

Upravo najmlađi poslanik ovog saziva Skupštine Srbije je žena - studentkinja Katarina Šušnjar sa liste SNS, koja ima 24 godine, dok je najstariji parlamentarac Milan Korać ispred koalicija SPS-PUPS-JS koji ima 85 godina.

Na listi SNS od 158 novih parlamentaraca 52 su žene, najstariji je Vučeta Tošković koji ima 73 godine, dok je među naprednjacima osam poslanika mlađih od 30 godina.

Da li zbog toga što Srbiji sledi borba za ozdravljenje ekonomije ili nečeg drugog, tek u Skupštini Srbije boje koalicije koju predvodi SNS braniće 25 ekonomista i to je ubedljivo najzastupljenije zanimanje na listi SNS.

Za njima ne zaostaju mnogo ni inženjeri i profesori kojih je po 22, a zatim slede lekari koji imaju 20 predstavnika uključujući dva hirurga, pa potom pravnici kojih je 19, a među kojima je i lider SNS Aleksandar Vučić.

Privatnih preduzetnika i privrednika je sedam, menadžera pet, a stavove građana u najvišem zakonodavnom telu zastupaće i četiri novinara, tri politikologa i dva politikologa za međunarodne odnose.

O kreiranju novih zakonskih rešenja i kontroli izvršne vlasti brinuće se i po dva psihologa i pedagoga, ali i po jedan informatičar, pedijatar, vaspitač, mašinski tehničar, hemičar, socijalni radnik, sociolog, defektolog, a u skupštinskim klupama mesto će imati i sudija i general u penziji.

U zdanju na Trgu Nikole Pašića čuće se i izlaganje jednog arheologa, matematičara, producenta, a među poslanicima ponovo će se naći i književnik Aleksandar Čotrić, poljoprivrednik Marijan Rističević, a imaćemo i "pravog političara" budući da je Dragan Šormaz i ovog puta, kao i 2012. godine, kao zanimanje naveo "političar".

Među naprednjacima je 11 onih koji mogu da se pohvale doktorskim diplomama, ali i jedan magistar primarijus.

Kao i kod naprednjaka i socijalisti najviše računaju na ekonomiste, kojih je ispred koalicije SPS-PUPS-JS 12, a potom su sa pet predstavnika najbrojniji politikolozi, što je i zanimanje lidera SPS Ivice Dačića.

U skupštinskim klupama program koalicije braniće i po četiri inženjera i pravnika, tri profesora univerziteta, dva doktora, po jedan privatni preduzetnik, sociolog, filolog, matematičar...

Koalicija SPS-PUPS-JS u svojim redovima ima najviše penzionera, njih devet, a isto toliko i onih koji imaju zvanje doktora nauka. Od 44 poslanika 15 je žena, samo dvoje mlađi su od 30 godina, dok je sedam starijih od 70, među kojima i najstariji parlametnarac Milan Korać.

U poslaničkom klubu DS odnos snaga takođe je u korist muškaraca, kojih je 13 u odnosu na šest pripadnica lepšeg pola, koje će zastupati stavove te stranke.

Takođe, i ovde je statistika jasna - najviše je parlamentaraca sa prebivalištem u Beogradu, u slučaju demokrata devet, a sa tri predstavnika sledi Novi Sad, dok iz Leskovca, Novog Pazara, Niša, Pančeva, Užica, Kragujevca i Soko Banje dolazi po jedan poslanik.

Najviše demokrata ima diplomu pravnog fakultet, njih šest, a potom slede inženjeri, među kojima je i lider DS Dragan Đilas.

U Novoj demokratskoj stranci Borisa Tadića, koja prvi put ulazi u parlament, među 18 poslanika je sedam žena, takođe najviše njih dolazi iz Beograda, a najzastupljenija zanimanja su ekonomisti, inženjeri i pravnici.

Među predstavnicima manjina slična je situacija kada je reč o dominantnim zanimanjima, s tim što se izdvaja poslanik SVM Zoltan Pek, koji je kao zanimanje naveo "narodni poslanik".

  • 20.03.2014 21:33
    Galiju i Dragojevića
    Više ne smatram umetnicima....vec izmetnicima...
  • Lalla

    20.03.2014 19:43
    licno iskustvo
    najstariji parlamentarac......85 godina...
    dvadesetak godina sam mladji...
    u subotu smo sahranili druga sa posla sa kojim sam proveo desetak godina;i pricam zajednickoj poznanici....i u momentu nemogu nikako se setiti prezimena pokojnika,,,,,
    kako li ce biti u 85-toj.....??????!!!!!,,,,
    drugo;pretpostavljam da ce doticni primati i penziju i poslanicku nadoknadu,a ako bude srece i neki novac u nekom upravnom odboru,,,,??????!!!!!!!!!!!!!!,,,,,,,,,,,,,,,
    prisecam se frke oko porodicne penzije i nekog honorarcica G.Eve Ras.......!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    a G.Ras verovatno nebi angazovao neki reditelj da ne smatra da nemoze ispuniti ocekivanja!!!
    Srbija;nekom majka,,,,nekom maceha!!!!!!!!!!!!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija