Direktori novosadskih škola: Postupanje po dopisu ministarstva protivpravno, hitna isplata zarada
Direktori novosadskih srednjih i osnovnih škola javno apeluju na zakonsku isplatu zarada prosvetarima u svim školama u kojima to nije učinjeno.
Foto: 021.rs
Kako se navodi u saopštenju direktora škola Školske uprave Novi Sad kojima nisu isplaćene zarade, dopisom i postupanjem ministarstva su oni dovedeni u "bezizlazan položaj, razapeti između (ne)zakonitog postupanja i ugroženog materijalnog položaja zaposlenih uslovljenog izostankom zarade".
"Postupanje direktora u skladu sa dopisom Ministarstva prosvete bilo bi postupanje bez pravnog osnova, što bi vodilo ka sudskim sporovima, krivičnoj odgovornosti, kao i ogromnim materijalnim troškovima budžetskih sredstava", navode oni.
U saopštenju podsećaju da su planovi nadoknade nerealizovane nastave dostavljeni Ministarstvu prosvete, te da je zarada za prvi deo februara obračunata u skladu sa važećim zakonskim propisima.
"Međutim, očekivana verifikacija obračuna je izostala, te niko od zaposlenih u našim školama nije primio platu. Nakon toga smo ministarstvu uputili zahteve i urgencije za isplatu prvog dela februarske plate, kao i za dobijanje pravno zasnovanih preciznih instrukcija za konačan obračun. Svi naši zahtevi ostali su bez odgovora i bilo kakve reakcije nadležnih", navode direktori novosadskih škola.
Podsećaju i da su u nekim školama, koje su takođe bile u obustavi nastave, zarade obračunate bez umanjenja.
"Na taj način su ostale škole dovedene u diskriminisan položaj i dodatno destabilizovale ionako složenu kriznu situaciju u kolektivima škola", dodaju oni.
Ističu i da revolt zaposlenih raste zbog nedoslednog i selektivnog pristupa Ministarstva prosvete.
"Može se očekivati, ukoliko se postojeća situacija hitno ne reši na pozitivan način, da usledi intenziviranje obustave nastave kao i niz novih nepredvidivih reakcija nezadovoljnih zaposlenih. U cilju sprečavanja novih i produbljivanja postojećih problema, imajući na umu najbolji interes čitave obrazovne zajednice u državi, obraćamo se nadležnima javnim apelom za hitno delovanje u zakonskim okvirima i verifikaciju zarada školama kojima to još nije učinjeno, kao i slanje instrukcija za zakonito postupanje (shodno svemu navedenom) kako bi se sprečili dalji problemi, pravne posledice, ali i materijalna šteta", navode direktori novosadskih škola.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Stanari odbili zahtev Opštine Inđija za pristup krovu zgrade zbog snimanja paljenja baklji
21.08.2026.•
3
Stanari stambene zgrade u Ulici Vojvode Stepe 12 u Inđiji odbili su zahtev kabineta predsednika Opštine da im omoguće izlaz na krov zgrade zbog snimanja i paljenja baklji nakon koncerta Marije Šerifović.
Advokatska komora Vojvodine: Paljenje automobila advokata ozbiljno ugrožavanje njegove bezbednosti
21.08.2026.•
1
Advokatska komora Vojvodine najoštrije je osudila paljenje automobila advokata Nenada Velickog iz Vrbasa, do kojeg je došlo u noći između 20. i 21. avgusta ispred njegove advokatske kancelarije.
Novosadski zborovi za vikend skupljaju pomoć za ljude ugrožene u požarima: Ovo su lokacije
21.08.2026.•
0
Zborovi građana Novog Sada organizuju ovog vikenda prikupljanje pomoći za ljude ugrožene požarima.
Na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu 26. avgusta obeležavanje godišnjice prekida studentske blokade
21.08.2026.•
5
Na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu sledeće srede biće obeležena godišnjica prekida studentske blokade i perioda policijskog prisustva u toj ustanovi.
Kritična masa 28. avgusta za bezbedne biciklističke staze u Petrovaradinu
21.08.2026.•
15
Novosadska biciklistička inicijativa (NSBI) zatražila je danas od nadležnih izgradnju bezbednih biciklističkih staza u Petrovaradinu.
Humanitarni ponedeljak na Štrandu za bebu Teodoru Smiljanić
21.08.2026.•
0
Akcija "Humanitarni ponedeljak" na Štrandu biće u ponedeljak, 24. avgusta, namenjena jednogodišnjoj Novosađanki Teodori Smiljanić.
FOTO: Zbog divljih deponija u Šangaju dva puta se zapalio atar
21.08.2026.•
7
U blizini Toplane, u novosadskom naselju Šangaj, svakodnevno niču nove divlje deponije, a kada se zapale, požari se rašire i zahvate atar.
VIDEO: Optužnica u slučaju "Nadstrešnica" objašnjena u četiri minuta
21.08.2026.•
5
Portal 021.rs nedavno je objavio serijal tekstova na osnovu potvrđene optužnice u slučaju pada nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu 1. novembra 2024. godine.
Novi Sad uspostavlja saradnju sa uzbekistanskim Samarkandom
21.08.2026.•
10
Komisija za međugradsku saradnju donela je predlog za uspostavljanje saradnje između Novog Sada i uzbekistanskog grada Samarkanda.
Deset profesorki Filozofskog fakulteta podnelo tužbu protiv te ustanove i dekana
21.08.2026.•
16
Deset profesorki Filozofskog fakulteta u Novom Sadu podnelo je danas Višem sudu tužbu protiv te visokoškolske ustanove i njenog dekana Milivoja Alanovića zbog, kako navode, diskriminacije.
ANEM: Presuda portalu 021 može imati nesagledive posledice po slobodu medija
21.08.2026.•
3
Presuda portalu 021, zbog prenošenja izjave Ane Brnabić, a po tužbi Nemanje Šarovića, može imati nesagledive posledice po slobodu medija, saopštava Asocijacija nezavisnih elektronskih medija.
Novi Sad (pre)naseljen: Beg na Frušku goru i nekontrolisana urbanizacija nisu rešenje
21.08.2026.•
48
Prema proceni Republičkog zavoda za statistiku (RZS), u 2025. godini u Novom Sadu bilo je 373.652 stanovnika. Međutim, drugi podaci pokazuju da u gradu ima znatno više stanovnika.
Novo hapšenje zbog projekata: Oštetio budžete Novog Sada i Vojvodine za više od pet miliona
21.08.2026.•
20
U Novom Sadu je uhapšen I. B. koji je osumnjičen za zloupotrebu položaja odgovornog lica.
Novosadski vatrogasci nakon gašenja požara u Deliblatskoj peščari pomogli povređenima u udesu
21.08.2026.•
6
Novosadski vatrogasci koji učestvuju u gašenju požara u Deliblatskoj peščari naišli su na saobraćajnu nezgodu na izlazu iz Pančeva, prilikom svog povratka kući.
Svi Novosađani koji danas daju krv dobiće besplatno merenje telesne kompozicije
21.08.2026.•
0
Svi Novosađani koji danas, 21. avgusta, daju krv, dobiće besplatno merenje telesne kompozicije tela.
U Novom Sadu za jedan dan rođene 22 bebe
21.08.2026.•
0
U Novom Sadu su u protekla 24 časa rođene 22 bebe.
Petak u Novom Sadu: "Pakleno" leto, izložbe i filmovi
20.08.2026.•
1
Novosađane čeka još jedan veoma topao dan, nakon čega bi trebalo da dođe malo prijatnije vreme.
Srbijavoz otvara drugi šalter za prodaju karata u stanici u Petrovaradinu
20.08.2026.•
17
Zbog velikog interesovanja putnika, Srbijavoz će od 24. avgusta otvoriti drugi šalter za prodaju voznih karata u stanici Petrovaradin.
Nova grupa Savetovališta za odvikavanje od pušenja počinje sa radom u ponedeljak
20.08.2026.•
0
Nova grupa Savetovališta za odvikavanje od pušenja počeće sa radom u ponedeljak, 24. avgusta.
Komentari 21
Marija
Profesori ne krše zakon. Obustava nastave je nužna, pre svega iz bezbednosnih razloga, (ali spisak je poduži).
Marko
Nemanja
Ministarstvo prosvete je mimo Školskog kalendara naprasno proglasilo početak i produžetak zimskog raspusta u decembru. To automatski znači da su prosvetni radnici dobili platu za ekstra nedelju "nerada", kako vi to kažete, pa vam ne smeta. Obrazloženje ministarstva prosvete za ovaj potez je bilo "ugrožena bezbednost" učenika (nadali su se da će raspustom odvratiti i učenike i prosvetare od uključivanja u studentske proteste, zeznuli su se).
Prosvetni radnici su umesto početka polugodišta procenili da je "bezbednost i dalje ugrožena" i obustavili nastavu. Formalno, oni su i dalje na zimskom raspustu, a vreme provedeno na istom se računa kao "radno".
15/03.
Doviđenja!
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar