Zašto koka-kola ne može biti pozitivna na koronu

Poslanik austrijskog parlamenta Mihael Šnedlic je na nedavnom plenumu jednim bizarnim eksperimentom pokušao da dovede u pitanje pouzdanost testova za koronu.
Zašto koka-kola ne može biti pozitivna na koronu
Foto: Pixabay
Šta je uradio pogrešno i o kom testu je uopšte reč?
 
Kako piše Istinomer, Šnedlic je, dakle, testirao uzorak koka-kole i navodno dobio pozitivan rezultat.
 
Ali, kako piše Istinomer, na snimku je očigledno da to nije uradio koristeći PCR metodu, kako se tvrdi u viralnim objavama na Fejsbuku, već brzi antigenski test.
 
Ovi testovi se takođe koriste za otkrivanje infekcije Sars-CoV-2. Oni ne traže genetski materijal patogena, već proteine koji su karakteristični za virus. Uzorak se nanosi na test, a rezultat je obično jasan nakon 15 do 30 minuta.
 
Stručnjaci, međutim, naglašavaju da brzi antigenski testovi mogu dati pogrešne nalaze, posebno ako se ne sprovode pravilno, što se upravo i dogodilo u ovom slučaju.
 
"Kod ove vrste testova, uzorak se prethodno mora ubaciti u puferski rastvor", objasnio je nemački virolog Martin Sturmer u izjavi za nemači medij RedaktionsNetzwerk.
 
Kako kaže, poenta postupka je da se kompenzuju svi mogući ometajući faktori, kao što je, u ovom slučaju, kisela pH vrednost koka-kole. Sturmer je zaključio da poslanikov "eksperiment" ne otkriva ništa o pouzdanosti brzih antigenskih testova, jer je izveden nepravilno.
 
Iz Instituta "Robert Koch" u Nemačkoj naglašavaju da "sve u ovom trenutku dostupne testove mora sprovoditi isključivo medicinsko osoblje".
 
Kristof Pedain iz kompanije Siemens Healthliners kaže da "kiselina iz koka-kole može da razgradi proteine na test trakama, na koje bi trebalo da se vežu proteini virusa", te zaključuje da Šnedlicov eksperiment dokazuje samo to da su proteini na test traci uništeni, prenosi Süddeutsche Zeitung.
 
Pedain takođe ističe da bismo na ovakav način čak i na testu trudnoće mogli postići pozitivan rezultat  a da nismo u drugom stanju.
 
Zbog činjenice da antigenski testovi veoma brzo pokazuju rezultat, oni se preporučuju kao dodatak u prevenciji i zaštiti rizičnih grupa, piše RedaktionsNetzwerk.
 
Njihova mana ogleda se u tome da su manje precizni od PCR testova, koji se smatraju zlatnim standardom za otkrivanje virusa. Nedavna studija Univerziteta medicine "Charité" u Berlinu pokazala je da brzi testovi obično daju pouzdane rezultate kada zaražena osoba ima veliko virusno opterećenje u organizmu. Ipak, nakon pozitivnog testa na antigen, iz Instituta "Robert Koch" preporučuju da rezultat "uvek treba potvrditi pomoću PCR testa".
  • Neo

    16.12.2020 13:10
    mozga bez
    Muškarac može da bude pozitivan na testu za trudnoću ako ima npr rak testisa... jedan je to uradio iz šale i na kraju mu je spasilo život jer je na vreme otkrio...
    Ovo je reklama za koka kolu ništa drugo.
  • Perica

    16.12.2020 11:57
    Ne testira se kola nego ljudi, naravno da nece ispravno pokazati....
  • Haos

    16.12.2020 09:27
    A ja mislio da ima samo budala u nasoj skupštini, izgleda da je veca pretnja od virusne pandemije, pandemija gluposti...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Hrana i piće

VIDEO: Spljošteni kroasani novi hit

Kroasani su, zbog svoje hrskavosti i prozračne teksture mnogima omiljena peciva. Zato se ljubiteljima kroasana možda neće svideti to da su najnoviji hit kroasani koji se pre pečenja - spljošte.