Istraživanje: SARS-CoV-2 može da uđe u ćelije i izazove infekciju

Početkom pandemije kovida 19, naučnici su identifikovali kako SARS-CoV-2, virus koji uzrokuje kovid 19, ulazi u ćelije da izazove infekciju.
Istraživanje: SARS-CoV-2 može da uđe u ćelije i izazove infekciju
Foto: Pixabay
Sve aktuelne vakcine protiv kovida 19 i terapije zasnovane na antitelima dizajnirane su da poremete ovaj put do ćelija, što zahteva receptor nazvan ACE2.
 
Istraživači sa Medicinskog fakulteta Univerziteta Vašington u Sent Luisu otkrili su da jedna mutacija daje SARS-CoV-2 sposobnost da uđe u ćelije drugim putem - onim koji ne zahteva ACE2. Sposobnost korišćenja alternativnog putnog ulaza otvara mogućnost izbegavanja antitela ili vakcina protiv kovida 19, ali istraživači nisu pronašli dokaze o takvoj evaziji.
 
Međutim, otkriće pokazuje da se virus može promeniti na neočekivani način i pronaći nove načine da izazove infekciju, prenosi B92.
 
Studija je objavljena 23. juna u "Cell Reports".
 
"Ova mutacija se dogodila na jednom od mesta koja se mnogo menjaju dok virus cirkuliše u ljudskoj populaciji", rekla je ko-viša autorka dr Sebla Kutluai, docent za molekularnu mikrobiologiju. 
 
"Većinu vremena alternativni receptori i faktori vezivanja jednostavno poboljšavaju ulazak zavisan od ACE2. Ali u ovom slučaju, otkrili smo alternativni način zaraze ključnim ćelijskim tipom - ljudskom plućnom ćelijom - i da je virus stekao ovu sposobnost mutacijom za koju znamo da se javlja u populaciji. To je nešto o čemu svakako moramo znati više".
 
Nalaz je bio slučajan.
 
Većina istraživača proučava SARS-CoV-2 u ćelijama bubrega primata, jer virus dobro raste u njima, ali naučnici su smatrali da je važno sprovesti studiju u plućima ili drugim ćelijama sličnim onim koje su prirodno zaražene. Da bi pronašli relevantnije ćelije sposobne za rast SARS-CoV-2, pregledali su panel od 10 ćelijskih linija pluća i glave i vrata.
 
"Jedini koji je mogao da se zarazi bio je onaj kojeg sam uvrstio kao negativnu kontrolu", rekao je dr M. Ben Major. "Bila je to ćelijska linija humanog karcinoma pluća bez ACE2 koji se detektuje. Dakle, to je bilo ludo iznenađenje."
 
"S obzirom na naše podatke i podatke drugih, moguće je da je virus pod selektivnim pritiskom da uđe u ćelije bez upotrebe ACE2. Na toliko mnogo načina, zastrašujuće je pomisliti da se svetska populacija bori protiv virusa koji diverzifikuje mehanizme pomoću kojih može da zarazi ćelije", rekao je Major.
  • NezavisniVojvodjanin

    30.06.2021 11:13
    Jel moze prevod ?
    Ako moze malo uprosceno molim vas, narodskim jezikom.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Batut: Ne držite dijetu na svoju ruku

Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" apelovao je danas da se prolećne dijete ne sprovode "na svoju ruku", već pod nadzorom stručnjaka.