Koliko treba da nas brine omikron, novi soj kovida?

Novi soj koronavirusa nazvan omikron, koji je najpre identifikovan u Južnoafričkoj Republici i ubrzo se proširio po evropskim i azijskim državama, izaziva zabrinutost u celom svetu.
Koliko treba da nas brine omikron, novi soj kovida?
Foto: Pixabay
Veliki broj mutacija ovog soja doprinose njegovom bržem širenju, mogu znatno da smanje efikasnost vakcina, da povećaju rizik od ponovne zaraze, pa čak i da izbegnu antitela.
Vest o novom soju navela je brojne države da uvedu nova ograničenja putovanja, a farmaceutske kompanije da ubrzaju rad na prilagođavanju vakcina i ustanove koliko postojeće vakcine štite vakcinisane osobe od kovida19.
Šta zabrinjava naučnike?
 
Svetska zdravstvena organizacija (SZO) je B.1.1.529 ili omikron klasifikovala kao "zabrinjavajući soj koronavirusa", objavivši da se može širiti brže od ostalih oblika koronavirusa.
 
U svetu je i dalje dominantan delta soj. U SAD on čini 99,9 odsto, ali još nije poznato da li će omikron uspeti da "istisne" deltu, rekao je dr Grejem Šnajder, epidemiolog i direktor odeljenja za prevenciju infekcija Medicinskog centra Univerziteta u Pitsburgu.
 
Zasad se zna da novi soj ima više od 30 mutacija u delu virusa koji ciljaju postojeće vakcine, a dosadašnja ih ima do 10. Takođe se sumnja da je u Južnoafričkoj Republici upravo zbog ovog soja porastao broj novozaraženih.
 
Zbog omikronovih mutacija određene vrste lečenja kovida19, uključujući terapiju antitelima u prevenciji i lečenju bolesti, verovatno neće biti efikasne, rekao je dr Dejvid Ho, profesor mikrobiologije i imunologije na Univerzitetu Kolumbija.
 
Ali eksperimentalne antivirusne pilule, poput pakslovida kompanije Fajzer i Merkovog molnupiravira ciljaju delove virusa koji se kod omikrona nisu izmenili, zbog čega bi upravo ti lekovi mogli da postanu još važniji ako se pokaže da je ugrožen imunitet koji je kod pacijenta nastao vakcinacijom ili prebolevanjem bolesti.
 
Nepoznanice
 
Naučnici kažu da bi moglo proći još nekoliko nedelja pre nego što budu u stanju da definišu tip bolesti koji prouzrokuje ovaj soj koronavirusa, dok ne utvrde u kolikoj je meri zarazan i koliko je već uspeo da se proširi.
 
Pojedini ukazuju na to da su i neki drugi sojevi u početku bili proglašeni zabrinjavajućim, poput bete, takođe prvi put otkrivene u Južnoafričkoj Republici, koji je zamenila delta.
 
Ali najveće pitanje i nepoznanica za naučnike je sledeće – da li će zaštita vakcinom, a poznato je da je u svetu do sada dato skoro osam milijardi doza, i dalje biti efikasna i hoće li osobe koje su prebolele kovid biti imune na zarazu omikronom.
 
Stručnjaci još ne znaju ni da li će omikron izazvati manje težak ili još teži oblik kovida19 u poređenju sa ostalim sojevima koronavirusa.
 
Kako najbolje reagovati?
 
Neke su države odmah odlučile da ograniče putovanja iz Južne Afrike.
 
Uz ograničenja koja je propisala vlada, pojedinci bi i sami trebalo da procene da li su u opasnosti od zaraze kada donose odluke o putovanjima u vreme zimskih praznika, rekao je dr Šnajder.
 
I on i njegove kolege ističu da vakcinacija treba da ostane prioritet uprkos tome što još nije poznato koliko je vakcina efikasna u slučaju zaraze omikronom.
 
Istovremeno bi trebalo da svi nastave da nose zaštitne maske, izbegavaju gužve, redovno provetravaju prostorije i peru ruke.
 
"I dalje su nam na raspolaganju svi oni alati koji deluju u slučaju bilo kog soja virusa", podsjetio je dr Erik Topol, direktor "Scripps Research Translational Institute" u Kaliforniji.
  • More

    28.11.2021 18:45
    Mars
    Brine nas otimacina I novi soj lopurdi koje su legalizivane zakonom
  • Džordž

    28.11.2021 17:24
    ...
    Isto koliko i prethodni...koja je razlika? Fear porn
  • Ilija

    28.11.2021 17:15
    Ni malo
    Jedino bi trebalo da brine vakcinisane jer će uskoro vest da moraju posle 3-će još dve doze da se zaštite od novog soja.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Batut: Ne držite dijetu na svoju ruku

Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" apelovao je danas da se prolećne dijete ne sprovode "na svoju ruku", već pod nadzorom stručnjaka.