Ovo su namirnice koje slabe imunitet, ali i saveti kako da ga ojačate

Ishrana ima veoma važnu ulogu i utiče na imuni sistem.
 Ovo su namirnice koje slabe imunitet, ali i saveti kako da ga ojačate
Foto: Pixabay
Ako želite da budete zdravi, veoma je važno da imate jak imuni sistem. 
Dr Mankul Gojal kaže da snažan imuni sistem pomaže u zaštiti od infekcija uzrokovanih bakterijama, parazitima i virusima. Zdrav imuni sistem neophodan je u borbi protiv raznih štetnih bolesti.
 
Preterana konzumacija određenih namirnica može usporiti rad imunog sistema.
Koja hrana može oslabiti imunitet?
 
Šećer
 
Bilo da se radi o čaju, kafi, milkšejkovima ili bilo kojem zaslađenom piću ili hrani, dodatni šećer u pićima i hrani može uticati na imunitet. Prema studiji koju je objavila National Library of Medicine, visok unos šećera usporava funkciju belih krvnih zrnaca u borbi protiv bakterija i virusa, što narušava rad imunog sistema, piše Aktivni.Metropolitan.
 
Prerađene hrane
 
Jedan od neprijatelja imunog sistema je prerađena hrana, jer sadrži mnogo natrijuma, nezdravih masnoća i veštačkih konzervanasa, što dovodi do hroničnih upala i, posledično, slabije imunološke otpornosti.
 
Alkohol
 
Ako imate naviku i potrebu za večernjom čašicom alkohola, možda bi bilo bolje da tu naviku bar malo promenite. Visok nivo konzumacije alkohola može potisnuti rad imunog sistema, što dovodi do infekcija i smanjene sposobnosti organizma da se bori protiv infekcija.
 
Pržena hrana i trans masti
 
Na rad imunog sistema može uticati preterana konzumacija pržene hrane, koja uzrokuje oksidativni stres i hronične upale. Takođe, brza hrana i pečena hrana sadrže mnogo transmasti koje slabe imuni sistem.
 
Hrana s visokim udelom natrijuma
 
Hrana s visokim udelom natrijuma takođe može povisiti krvni pritisak i oslabiti imuni sistem.
 
Visoko rafinirane žitarice
 
Visoko rafinirane žitarice imaju nisku nutritivnu vrednost i nizak sadržaj vlakana, što uzrokuje neravnotežu u crevnoj mikrobioti, koja je važna za imuni sistem.
 
Preterani kofein
 
Čak i kod unosa kofeina treba biti umeren. Visok nivo kofeina u telu može negativno uticati na obrasce spavanja, što takođe utiče na imunitet.
Kako da ojačate imunitet?
 
Većom apstinencijom od konzumiranja alkohola i pušenja doprinećete boljem imunom sistemu. Ostali načini jačanja imunog sistema su:
 
Jedite uravnoteženo i redovno se hidrirajte
 
Uravnotežena ishrana može vam pomoći da postignete zdravu težinu i sprečite pretilost, koja takođe može imati štetne efekte na imuni sistem. Uravnotežena ishrana bogata nutritijentima podstiče rad imunog sistema, stoga je neophodno unositi dovoljno povrća, voća, minerala, zdravih masnoća i namirnica bogatih antioksidansima. Takođe, pobrinite se da pijete dovoljno vode tokom dana.
 
Redovna fizička aktivnost i kvalitetan san
 
Za poboljšanje rada imunog sistema uključite u svoju rutinu fizičku aktivnost umerenog intenziteta. Ne zaboravite na kvalitetan san, koji traje od sedam do osam sati, jača imuni sistem, a samim time smanjuje rizik od infekcija.
 
Pronađite načine za upravljanje stresom
 
Visok nivo stresa štetan je za imuni sistem. Budući da je teško u potpunosti izbeći stres, u svoj dan dodajte aktivnosti za smanjenje stresa, poput meditacije, šetnje prirodom, tehnika disanja i svega onoga što vas najviše opušta.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Raste broj vakcinisane dece

U 2023. godini postignut je veći obuhvat redovne vakcinacije i revakcinacije nego u 2022. godini, ali je manji broj onih koji su primili treću dozu vakcine protiv tetanusa.

Kako da dobijemo dovoljno vitamina D?

Zašto stariji ljudi, a posebno žene, gube kalcijum iz kostiju i gomilaju ga u krvnim sudovima? Koji su uzroci ovog stanja, da li je i na koji način ga je moguće sprečiti?