.jpg)
Šta treba da znate pre odlaska na snimanje magnetnom rezonancom: Obratiti pažnju na tetovaže, nakit, proteze
Tokom vikenda muškarac (61) u Njujorku tragično je preminuo nakon što ga je, usled jake magnetne sile, uvukao aparat magnetne rezonance u bolnici na Long Ajlendu.

Foto: Pixabay
Kako navodi ABC, a prenosi N1, muškarac nije bio pacijent, već je ušao u sobu za snimanje dok je magnetna rezonanca bila u toku.
Na sebi je imao veliki metalni lanac, koji je reagovao na magnetno polje aparata i tom prilikom ga snažno povukao.
Policija navodi da je muškarac bio u bolnici u pratnji druge osobe. S obzirom na to da je nosio masivni metalni lanac, privukla ga je MRI mašina, što je izazvalo teške povrede, a zatim i smrt.
"Ako je lanac bio obavijen oko vrata, možemo zamisliti povrede usled davljenja, gušenja, povrede vratne kičme ako je osoba snažno udarena o aparat... Svaka vrsta tupe traume o kojoj možemo razmišljati – sve je moguće u takvom scenariju", izjavila je dr Pajal Sud za medije.
U centru svakog MRI aparata nalazi se jak magnet (obično 1,5 do 3 tesle), i svaki od ovih aparata gotovo odmah reaguje kada se u blizini nađu metalni predmeti.
Snimanje magnetnom rezonancom (MRI) je jedinstveno među radiološkim pregledima jer koristi magnetna polja i radio-talase umesto zračenja da bi stvorilo detaljne i dinamične slike, navodi se na sajtu Univerziteta Kolumbija.
Iako je zbog toga MRI bezbedniji od rendgenskog ili CT snimka, ulazak u snažan magnet nosi sopstveni niz bezbednosnih pitanja, što može izazvati zabrinutost i anksioznost.
Magneti privlače metal, a sve – od dezodoransa koji ste naneli ujutro do medicinskih uređaja ugrađenih u vaše telo – može sadržati metal.
"Bićete zamoljeni da sve metalne predmete ostavite kod kuće, uključujući nakit, satove ili odeću sa metalnim kopčama", kaže dr Bendžamin Navot, vanredni profesor radiologije na Koledžu lekara i hirurga "Vagelos Univerziteta Kolumbija i medicinski direktor MRI odeljenja bolnice Milstein u okviru Njujorškog Prezbiterijanskog centra.
"Čak i mali metalni predmet može poleteti u skener ili narušiti kvalitet snimka", dodatno pojašnjava on.
Kada metal nije moguće ukloniti, Kolumbija ima tim stručnjaka za MRI bezbednost – sertifikovanih radiologa i fizičara – koji mogu razmotriti svako individualno pitanje ili zabrinutost.
"Većinu vremena, možemo obaviti snimanje", kaže Navot, "ali, u zavisnosti od mesta gde se metal nalazi, može biti potrebno prilagoditi podešavanja."
On je ovom prilikom odgovorio na neka od najčešćih pitanja pacijenata o tome šta može, a šta ne može ući u MRI uređaj:
Šminka i nakit
Šminka je uglavnom bezbedna za MRI, kaže Navot, ali maskara i neke veštačke trepavice mogu sadržati dovoljno metala da naruše snimak glave. Zbog toga on savetuje da je najbolje da izbegavate šminku na dan pregleda ako se snima glava.
Ostavljanje nakita kod kuće je takođe najsigurnija opcija, ali neki nakit nije lako ukloniti. Dobra vest je, dodaje on, da su pirsinzi uglavnom od titanijuma, koji nije magnetan.
Fiksne proteze i ortodontski aparati
Fiksne proteze i neuklonjivi ortodontski aparati su bezbedni za MRI, ali ako se treba snimati regija u blizini usta, možda će se tražiti od vašeg ortodonta da ukloni žicu pre termina, objašnjava dr Bendžamin Navot.
Tetovaže
Starije tetovaže koje sadrže gvožđe u mastilu, kao i tetovaže sa dugim neprekinutim linijama ili sveže tetovaže, mogu se zagrevati tokom MRI snimanja i eventualno izazvati opekotine kože, napominje dr Navot.
On ovu pojavu upoređuje sa indukcionom pločom koja koristi elektromagnetizam za stvaranje toplote u šerpi. Obavezno obavestite tehničara ako imate tetovažu. Ako postoji sumnja, na tetovažu se tokom skeniranja može staviti hladna obloga.
Pejsmejkeri, stimulatori i drugi uređaji
Postoji mnogo uređaja u ljudskim telima – kičmeni stimulatori, aparati za ubrizgavanje lekova, pomoćni uređaji za srce, kohlearni implantati – i proizvođači su svesni da ih moraju učiniti bezbednim za pacijente kojima je potreban MRI, izričit je dr Navot.
"Uglavnom se oslanjamo na uputstva proizvođača za svaki uređaj", kaže Navot, naglašavajući da, ako imate ugrađen medicinski uređaj, treba da snimanje obavite u ustanovi koja ima proceduru za pravilno podešavanje MRI aparata kako bi snimanje bilo bezbedno i tačno.
Uvek treba unapred obavestiti medicinski tim ako imate ugrađen medicinski uređaj, kako bi mogli da prilagode podešavanja MRI aparata, a dobra je ideja da ponesete i informativne kartice za bilo koji uređaj u vašem telu – one mogu pomoći osoblju da odredi odgovarajuća podešavanja, napominje on.
Šrafovi i ortopedski materijal
Dr Navot tvrdi da se oni mogu bezbedno snimati u MRI aparatu.
"Ponekad možemo čak snimiti i kost oko šrafova", zaključuje Navot.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje
Nova studija pokazuje: Evo zašto su neki ljudi "magneti" za komarce
21.07.2025.•
1
Ako imate osećaj da vas komarci uvek biraju, niste sami. Nova studija sa Univerziteta Rokfeler sugeriše da razlog može biti u hemijskom sastavu vaše kože.
Kako telo reaguje nakon što prestanemo da pijemo alkohol?
20.07.2025.•
11
Alkohol ima mnogo negativnih efekata na naše zdravlje, od kojih bi vas neki mogli iznenaditi. To uključuje kratkoročne efekte poput buđenja sa glavoboljom ili anksioznošću, do dugoročnih efekata, uključujući rak.
Prvi slučaj groznice Zapadnog Nila ove godine: U južnom Banatu
19.07.2025.•
0
Registrovan je prvi slučaj obolevanja od groznice Zapadnog Nila u ovoj sezoni u Srbiji, saopštio je Institut za javno zdravlje "Dr Milan Jovanović Batut".
SZO: Evropa zaostaje u vakcinaciji dece
19.07.2025.•
3
Stopa vakcinacije dece u Evropi i Srednjoj Aziji je i tokom prošle godine ostala ispod nivoa iz perioda pre pandemije, pokazuju procene pokrivenosti objavljene u utorak.
Evropskim morima šire se opasne bakterije: Razlog su visoke temperature, lekari savetuju oprez
18.07.2025.•
0
U jeku letnje sezone i gužvi na evropskim plažama, zdravstveni stručnjaci su izdali važno upozorenje.
Jod je neophodan za decu i trudnice
18.07.2025.•
0
Svetska zdravstvena organizacija (WHO) ističe da je "nedostatak joda u hrani u celom svetu najvažniji pojedinačni uzrok oštećenja mozga koji se može sprečiti".
Užina pre spavanja za bolji krvni pritisak: Evo šta savetuju stručnjaci
16.07.2025.•
2
Ako želite da podržite I očuvate zdravlje svog srca, posebno ako imate problema sa visokim krvnim pritiskom, odabir prave užine pred spavanje može imati pozitivan efekat.
Hronične upale – tihi neprijatelj organizma
16.07.2025.•
0
Hronične upale su zapaljenski procesi niskog intenziteta koji mogu tinjati u telu mesecima ili
godinama, često bez izraženih simptoma.
Naučnici kažu: Kad god počnete da se bavite fizičkom aktivnošću - znatno će uticati na dužinu života
15.07.2025.•
0
Redovna fizička aktivnost u odraslom dobu može smanjiti rizik od prerane smrti i do 40 odsto, pokazalo je opsežno istraživanje.
Koji su benefiti konzumiranja lubenice: Imuni sistem, hidratacija, snižava holesterol
14.07.2025.•
4
Lubenica nije samo neizostavan deo letnjih dana, već i izuzetno zdrava namirnica koja pruža brojne zdravstvene koristi.
Brzo hodanje korisno i nakon samo 10 minuta dnevno
14.07.2025.•
0
Hodanje je postalo jedan od najpopularnijih oblika fizičke aktivnosti jer je lako dostupno i blagotvorno za telo i um.
Tiha bolest, teška briga: Kako izgleda život sa demencijom?
13.07.2025.•
5
Starenje gotovo neizbežno prati demencija. Procenjuje se da je u Srbiji dementna svaka deseta osoba starija od 65 godina.
Redak slučaj: Muškarac u SAD umro od plućne kuge
13.07.2025.•
1
Stanovnik severne Arizone preminuo je od plućne kuge, saopštili su u petak američki zdravstveni zvaničnici, objavili su juče američki mediji.
Povećali se prosečna starost građana i očekivano trajanje života u Srbiji
13.07.2025.•
5
Procenjen broj stanovnika u Srbiji 1. januara ove godine iznosio je 6.567.783, a očekivano trajanje života kao i prosečna starost stanovništa se povećavaju, objavio je Republički zavod za statistiku.
Doktor apeluje na roditelje: Ne dozvoljavajte maloletnoj deci da voze dvotočkaše, naročito trotinete
13.07.2025.•
7
Rukovodilac Klinike za dečju hirurgiju, ortopediju i traumatologiju KC Niš Živojin Spasić izjavio je da je stanje dečaka kojem je amputirana noga usled saobraćajne nezgode u Vranju sada malo bolje.
Kako se zaštiti od mikroplastike: Na koji način je dospela u naša tela?
12.07.2025.•
2
Mikroplastika je svuda oko nas, ali da li smo spremni na spoznaju da je ljudsko telo odavno postalo njen dom?
Kako bezbedno ulepšati osmeh: Nije svako izbeljivanje zuba bez posledica
12.07.2025.•
0
Svi žele da imaju blistav "holivudski osmeh" i mnogi posežu za brzim i lakim rešenjima koje vide na društvenim mrežama od kojih neka nisu bez posledica.
UN: Bez novca iz SAD ugrožena borba protiv side
12.07.2025.•
0
Zvaničnici Ujedinjenih nacija su upozorili da je naglo uskraćivanje američkog finansiranja poslednjih šest meseci izazvalo "sistemski šok" u borbi protiv side.
Fondacija Jedro: Potrebno još 350.000 dolara za lečenje dečaka od Dišenove mišićne distrofije
10.07.2025.•
0
Fondacija Jedro iz Beograda objavila je da je do danas prikupila 1,4 miliona dolara za lečenje četiri dečaka od Dišenove mišićne distrofije, a da je za lečenje petog potrebno još 350.000 dolara.
Patite od letnje nesanice? Ovo je trik kako je možete pobediti
07.07.2025.•
3
Tokom letnjih meseci, nesanica je veoma česta. Visoke temperature, vrućina i promene u dnevnoj rutini mnogima otežavaju san.
Komentari 1
Hm
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar