Naime, razlog zbog kojeg je ta senzacija neprijatna je taj što je pupak povezan s vlaknima koja vode direktno u kičmenu moždinu. Taj isti put utiče na informacije koje telo dobija o stanju bešike i mokraćnog kanala.
Zbog toga, kad guramo prst u pupak, stimulišemo to područje. To može prevariti mozak tako da on misli kako signale prima od nekud drugde, oponašajući osećaj da nam se piški, ili uzrokujući osećaj golicanja u preponama, piše IFL Science.
"Unutrašnja obloga trbušne šupljine kod pupka se naziva parietalni peritoneum ili trbušna maramica", objašnjava dr Kristofer Holingsvort. Dodaje kako je ta struktura veoma osetljiva i ta nervna vlakna šalju signale u kičmenu moždinu na istom nivou na kom se živci pouzdaju u signale iz bešike da znamo kadda treba da idemo da piškimo.
Taj neprijatan osećaj javlja se samo ako duboko "zakopamo" u pupak, u protivnom je nerpijatnost znatno manja.
Upravo zbog njegove "zavučenosti", kao i tog nerpijatnog osećaja koji proizlazi iz čačkanja, pupak se lako zanemaruje kod brige o osnovnoj hihijeni, a upravo je on idealno mesto za skupljanje prljavštine. Naučnici su brisevima otkrili kako u prosečnom pupku živi čak 57 različitih vrsta bakterija.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar