Naučnici na tragu leka za prehladu

Britanski naučnici veruju da su na tragu načinu koji bi mogli da primene u borbi protiv obične prehlade, pri čemu se ne bi fokusirali na uništenje virusa koji ima stotinu verzija, već na lečenje tkiva domaćina.
Naučnici na tragu leka za prehladu
Foto: Pixabay
Infekcija ili zaraza nekim virusom podrazumeva štetan prodor i multiplikaciju nekog biološkog agensa (mikroorganizma) u telu domaćina, čija je posledica bolest tkiva domaćina. Domaćini se protiv infekcije bore koristeći svoj imuni sistem. Sisari na zaraze reaguju urođenim odgovorima, a često je reč o upalama i adaptivnim imunim odgovorima. Pošto inficira organizam domaćina, uzročnik infekcije njime se koristi da bi se razvijao i razmnožavao na domaćinovu štetu.
 
Britanski naučnici laboratorijskim testiranjima su blokirali ključan protein (enzim) u telesnim ćelijama koje virusi obično "otimaju" kako bi se replicirali i širili, prenosi BBC.
 
Intenzivno rade na razvoju leka koji bi se inhalirao kako bi se izgledi za pojavu nuspojava smanjili na minimum. Njihove laboratorijske studije pokazale su da bi lek pacijentu trebalo dati što ranije kako bi se zaustavilo delovanje bilo kog virusa, a klinička ispitivanja na ljudima mogla bi da počnu za dve godine.
 
Tvrde da je u laboratoriji lek delovao samo nekoliko minuta nakon primene na ćelijama ljudskih pluća, pri čemu se ciljao protein NMT (N-miristiltransferaza), piše časopis "Nature Chemistry".
 
Svim sojevima virusa prehlade ovaj enzim je potreban da bi mogli da se repliciraju.
 
"Naša je zamisao da damo lek pacijentu čim oseti simptome prehlade kako bi se onemogućilo umnožavanje virusa i njegovo širenje", rekao je profesor Ed Tejt. "Čak i kad bi prehlada uzela maha, simptomi bi joj bili puno blaži . Ovakav bi lek puno pomogao osobama koje boluju od astme i kojima je obična prehlada vrlo ozbiljna bolest", kaže Tejt.
 
Pojašnjava da je ciljanje domaćina umesto infekcije "prilično radikalan potez" ali čini se razumnim jer je "napad" na virus prilično zamršen.
 
Virusi obične prehlade nisu samo raznovrsni i brojni, nego se i brzo uzmnožavaju, što znači da vrlo brzo razvijaju otpornost na bilo kakve lekove.
 
Laboratorijska ispitivanja leka pokazala su da novi medikament uspeva da blokira više vrsta virusa, ne nanoseći pritom štetu ljudskim ćelijama. 
 
Potrebno je sprovesti dodatne studije kako bi se garantovalo da lek neće naneti dodatnu štetu organizmu. 
  • Drum

    16.05.2018 10:48
    Ja lečim prehladu belim lukom i slaninom.
    I uspeva mi.
  • ...

    16.05.2018 07:33
    Mislite virusna infekcija?

    Prehlada je bakterjska infekcija i za nju postoji lek - antibiotik!
  • pera

    16.05.2018 07:32
    farmaceutska mafija, zemlja je ravna ploca i tacka

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Batut: Ne držite dijetu na svoju ruku

Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" apelovao je danas da se prolećne dijete ne sprovode "na svoju ruku", već pod nadzorom stručnjaka.