.jpg)
Koliko će nas koštati "prvi digitalni auto-put": Cena bi mogla da bude 2,5 puta veća od početne
Za Moravski koridor, od 112,3 kilometra koji je trebalo da košta 900 miliona evra, do sada je iz budžeta Srbije već isplaćeno 54 odsto više od toga.
Kako piše Radar, konačna cena mogla bi na kraju da bude i dva i po puta veća od ugovorene vrednosti radova sa američko-turskim konzorcijumom Behtel-Enka.
Poreske obveznike auto-put od Preljine do Pojata do kraja juna već je koštao skoro 1,4 milijarde evra.
Pri tome radovi ni izbliza nisu završeni, iako je u decembru 2019. predsednik Aleksandar Vučić obećao da će sve biti gotovo do kraja 2023. Sada je, iz izjava zvaničnika, jasno da Moravski koridor neće biti kompletiran pre polovine 2025.
U međuvremenu, mnogo brže od izgrađenih kilometara, raste cena "prvog digitalnog auto-puta" u Srbiji.
Samo u prvoj polovini ove godine iz budžeta je za tu saobraćajnicu isplaćeno više od 200 miliona evra, lane 380 miliona evra, godinu dana ranije 320 miliona, a u 2021. još 270 miliona evra. Sve zajedno, od 2019. ovaj auto-put je državnu kasu olakšao za 162,2 milijarde dinara.
Svaki kilometar Moravskog koridora, umesto dogovorenih osam, već je koštao 12,3 miliona evra (1,44 milijarde dinara), a procenjuje se da bi do kraja cena mogla da dogura do 20 miliona evra. I to bez troška kamata na kredite, kojima se radovi finansiraju. Sa njima bi mogla da dostigne između 25 i 30 miliona po kilometru. Ako i ne bude najbolji, biće to svakako najskuplji put u Srbiji.
Osim višestruko uvećane cene, značajno će biti probijeni i ugovoreni rokovi. A do sada je važilo nepisano pravilo da svaki mesec kašnjenja znači i veće troškove.
Potpisivanju ugovora sa konzorcijumom Behtel-Enka 5. decembra 2019. prisustvovao je i Vučić, koji je tada rekao da će ceo Moravski koridor biti izgrađen "za manje od četiri godine" i da će "već pre kraja (te) godine za taj projekat iz budžeta biti isplaćeno 150 miliona evra".
Za razliku od prvog, drugo obećanje je ispunjeno i 2019. iz državne kase je za projekat, ugovoren samo tri i po nedelje pre kraja godine, isplaćeno 17,8 milijardi dinara ili tačno 150 miliona evra.
Iako je Vučić Behtel pohvalio za "izvanrednu efikasnost", ispostavilo se da se, bar u Srbiji, ne pridržava ugovorenih rokova. Tadašnja resorna ministarka Zorana Mihajlović je sa Behtelom u oktobru 2018. potpisala Memorandum o razumevanju i saradnji, a mediji su objavili da je tim dokumentom bilo predviđeno da "maksimalna vrednost te investicije bude 800 miliona evra". Ispostaviće se da će konačna cena biti možda i tri puta veća od te sume.
Država se za ovu saobraćajnicu već zadužila za 1,6 milijardi evra, ali ni to neće biti dovoljno.
Ovog puta novac nije bio glavni razlog što je do sada završeno tek nešto više od četvrtine posla, 16,8 kilometara od Pojata do Makrešana i 11 kilometara od Makrešana do Koševa. U oktobru 2023, dva meseca pre nego što je ceo auto-put trebalo da bude završen, Srbija je morala da uzme novi kredit od 700 miliona evra od JP Morgan Chase Bank N. A, Credit Agricole Corporate and Investment bank, Banco Santander S. A. i ING Bank.
Pre toga za isti put već je pozajmila 931,7 miliona evra, ukupno 1,63 milijarde evra, pa je jasno da sa preostalih 200 miliona evra starih, još nepotrošenih zajmova neće moći da se plate svi preostali radovi i da će država za njih morati dodatno da se zadužuje, piše nedeljnik Radar.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Banke će do 15. septembra uvrstiti u ponudu kredite sa nižom kamatom
02.09.2025.•
0
Banke će do 15. septembra uvrstiti u svoje ponude, u periodu od najmanje 12 meseci, posebne kredite namenjene zaposlenima s redovnim mesečnim primanjima do 100.000 dinara i penzionerima, objavila je Narodna banka Srbije.
Profesor Radosavljević: Građani sve siromašniji, iako se u nominalnim iznosima čini da imaju više novca
02.09.2025.•
1
Planirani rast BDP-a ove godine od 3,5 odsto nije nemoguće dostići ako, umesto oko 2 odsto, kao u prvoj polovini godine, u drugoj, nekim čudom, dostigne oko 4 odsto, kaže profesor na fakultetu FEFA Goran Radosavljević.
Ministarstvo: Pratimo kretanje cena u trgovinskim lancima, kao i primedbe građana
01.09.2025.•
10
Ministarstvo unutrašnje i spoljne trgovine će danas i sutra nadgledati cene u trgovinskim lancima i usklađivanje sa Uredbom o ograničenju marži i ispratiti sve primedbe i opažanja građana.
Ograničene marže - populistički, ali neophodan potez
01.09.2025.•
43
Republička vlast je 24. avgusta najavila uredbu kojom od 1. septembra ograničava trgovačke marže na 20 odsto.
Srbija korak bliže uvođenju 5G mreže: Raspisan prvi oglas za prodaju frekvencija
01.09.2025.•
8
Regulatorno telo za elektronske komunikacije i poštanske usluge (RATEL) objavilo je javni oglas za aukciju frekvencija za 5G mrežu.
Ministarstvo: Trećina objekata nije ispunila uslove u vezi sa prozvodima koji sadrže biljna ulja
31.08.2025.•
4
Ministarstvo poljoprivrede utvrdilo je da skoro trećina objekata koji posluju hranom nije u potpunosti poštovala propisane uslove u vezi sa prozvodima koji sadrže palmino ulje ili druga biljna ulja.
Zašto pošiljke iz Srbije ne idu za SAD: Naša zemlja među više od 25 onih koje su stopirale isporuke
31.08.2025.•
7
Slanje paketa iz Srbije u SAD privremeno je obustavljeno, a razlog je nova američka carinska politika.
Prodaja Teslinih vozila u Evropi pala za 40 odsto, a kineski BYD porasla 225 odsto
31.08.2025.•
1
Američki proizvođač električnih automobila Tesla je u julu zabeležio sedmi uzastopni mesec pada prodaje svojih vozila u Evropi.
Nije loše znati: Kako se dokazuje poreklo novca?
31.08.2025.•
12
Zamislite situaciju: godinama ste štedeli, prodali ste nekretninu u inostranstvu ili ste možda primili nasledstvo. Sada želite da tim novcem kupite stan.
Ford opozvao vozila: Problemi sa kočionim sistemom, zadnjim svetlima i vazdušnim jastukom
31.08.2025.•
0
Američki proizvođač automobila Ford opozvao je skoro 500.000 vozila u SAD zbog problema sa kočionim sistemom, saopštila je tamošnja Nacionalna uprava za bezbednost saobraćaja (NHTSA).
Ministarka trgovine: Snižene cene i do 12.000 proizvoda, od ponedeljka
30.08.2025.•
14
Od ponedeljka 1. septembra na snagu stupa vladina Uredba o ograničavanju cena trgovinskih marži na 20 odsto.
Bogatiji nego ikad: Kako Tramp zarađuje iz Bele kuće
30.08.2025.•
2
Američki predsednik Donald Tramp od početka svog drugog mandata uložio je ogroman novac u različite sektore. Kritičari mu zameraju da koristi svoj položaj – i to prilično otvoreno – kako bi uvećao lično bogatstvo.
Guverner FED-a kaže da očekuje smanjenje kamata
30.08.2025.•
0
Guverner američkih Federalnih rezervi Kristofer Voler izjavio je da želi da počne sa smanjenjem kamatnih stopa u SAD sledećeg meseca.
Spoljnotrgovinska razmena Srbije za sedam meseci viša za 9,5 odsto
29.08.2025.•
2
Spoljnotrgovinska robna razmena Srbije za period januar-jul ove godine iznosila je 43,7 milijardi evra, što je rast od 9,5 odsto u odnosu na isti period prethodne godine, objavio je danas Republički zavod za statistiku.
Objavljene nove cene goriva
29.08.2025.•
10
Objavljene su nove cene goriva koje će važiti od danas u 15 sati.
Vlada menja uredbu o maržama i pre nego što je zaživela, kažu da trgovci pritiskaju proizvođače
29.08.2025.•
12
Ministarka unutrašnje i spoljne trgovine Jagoda Lazarević najavila je da će Vlada Srbije danas korigovati uredbu o ograničavanju marži.
Vučić: Penzije od decembra veće 12 odsto
28.08.2025.•
55
Penzije će od decembra biti uvećane 12 odsto, najavio je večeras predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
EPS: Preduzetnici i mala preduzeća plaćaće struju po istim cenama kao građani
28.08.2025.•
1
Preduzetnici, mala i mikro preduzeća moći će od 1. oktobra da zaključe ugovor o garantovanom snabdevanju električnom energijom, saopštila je Elektroprivreda Srbije.
Data saglasnost: Skuplja struja od 1. oktobra za 6,6 odsto
28.08.2025.•
15
Na zahtev Elektroprivrede Srbije, Savet Agencije za energetiku je na današnjoj sednici dao saglasnost na odluku o ceni električne energije za garantovano snabdevanje koje će se primenjivati od 1. oktobra.
NBS upozorava građane na beogradsku "modernu banku": Nema dozvolu za rad
28.08.2025.•
6
Narodna banka Srbije upozorila je građane da se ne zadužuju kod privrednih društava koja se neovlašćeno bave poslovima odobravanja kredita i da ne ostavljaju podatke o svojim platnim karticama.
Tramp udvostručio carine na uvoz iz Indije
27.08.2025.•
1
Predsednik Sjedinjenih Američkih Država (SAD) Donald Tramp udvostručio je danas carine na uvoz iz Indije, čime one sada iznose 50 odsto i time naneo ozbiljan udarac odnosima Vašingtona i Nju Delhija.
Komentari 12
Б
Saša
Leo
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar