Vasić: Ne treba se žaliti na cene nekretnina, ako bi pale - to bi značilo da postoji veliki problem na tržištu

Finansijski konsultant Vladimir Vasić izjavio je da ukoliko bi došlo do pada cena nekretnina u Srbiji, posledice toga bi osetili i građani, i banke, i investitori.
Vasić: Ne treba se žaliti na cene nekretnina, ako bi pale - to bi značilo da postoji veliki problem na tržištu
Foto: 021.rs
On je istakao da kada dođe do pada cena nepokretnosti, to onda znači da postoji veliki problem na ekonomskom tržištu koji bi se odrazio na sve.
 
Vasić je za Tanjug rekao, govoreći o cenama nekretnina, da se ne treba mnogo "žaliti" na cene nepokretnosti, već da treba raditi na povećanju plata kako bi se omogućila lakša kupovina nepokretnosti jer je to, prema njegovim rečima, pomeranje ekonomije napred.
Dodao je da je za 20 godina cena nekretnina u Srbiji porasla od 2,4 do 2,7 puta s obzirom na to da je 2006. godine prosečna cena nekretnina u Beogradu 1.300 evra dok je to sada 3.200.
 
"Iako se čini da je sada lakše kupiti nekretninu jer je pre 20 godina prosečna plata bila 250 evra a sada je 990, naravno da je pritisak na velike gradove izražen. Mi smo sa našim timom pravili analize kako to izgleda u Beču, Zagrebu i Beogradu i vrlo je slična situacija jer svi žele da budu u centru i velikom gradu. Čini mi se da tu može da dođe do izražaja uloga države da proba malo da smanji taj pritisak na gradove", izjavio je on.
Komentarišući to što se neki stanovi u Srbiji prodaju i za 15.000 evra po kvadratu, Vasić je rekao da će uvek biti nekretnina koje se prodaju "po objektu", i ocenio da je stan od 15.000 evra po kvadratu verovatno redak slučaj, jedinstven stan.
 
"Taj reper od 15.000 evra po kvadratu ne znači da ne možete da kupite stan jer se prodaju stanovi u Beogradu i za 2.800 evra po kvadratu", istakao je on i dodao da je drugim gradovima u Srbiji cena stana po kvadratu znatno povoljnija.
 
Odgovarajući na pitanje šta je ključni uzrok ovakvog rasta cena nekretnina u Srbiji, Vasić je rekao da je kombinacija inflacije, kamatnih stopa i činjenice da ljudi na Balkana veoma vole opipljive stvari, s obzirom na to da u Srbiji skoro 80 odsto građana poseduje neku nepokretnost, što u drugim evropskim zemljama nije slučaj jer tamo većina ljudi iznajmljuje nepokretnost.
 
"Mi smo ti koji volimo da imamo opipljive stvari, s jedne strane to je tradicija a s druge to je naše viđenje investiranja i neko ko traži stan, odnosno krov nad glavom, i onaj ko je investitor, zapravo jure istu nepokretnost, tako da se tu takmičimo. Kada tome dodate da nema alternatitve investiranju i razvijanju tržišta kapitala, onda novac ili nosite u banku ili ulažete u nepokretnost", objasnio je on.
Na pitanje da li država treba da se aktivnije uključi u rešavanje stambene krize i na koji način, Vasić je rekao da iako se država na neki način već uključila u rešavanje ove krize kroz stanove za mlade, vojsku, policiju, država bi trebalo da pomogne i u necentralnim delovima gradova na način da više podstiče izgradnju u tim delovima gde bi cene stanova bile znatno jeftinije.
 
Osvrćući se na to što EU razmatra donošenje Akta o pristupačnom stanovanju, Vasić je istakao da kada se "mešaju prsti" u tržišne prilike, vrlo je bitno kada da se prestane jer svi naginju ka tome da tržište reguliše ponudu i tražnju.
 
Prema njegovim rečima, onog trenutka kada se umeša država u rešavanje ovog pitanja, mora da se zna koliko, kako i šta je direktna posledica toga.
OGLASI RADNO MESTO!

Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.

Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.

  • @Andrija

    17.06.2026 14:07
    Hehe jeste, ja sam taj koji "morališe" a upravo ti ovde prosipaš neku svoju mudrost o tome kolika treba biti cena kvadrata iz upravo kvazi-moralnih a nasuprot tržišnim razlozima pa rešio meni da podmetneš kako to radim ja a šatro jer meni "nestaje argumenata". Niko nije tvrdio da će cene večito rasti i da krahovi tržišta nekretnina nisu mogući, to su tvoje reči, ono što sam ja tvrdio je da je krajnje lupetanje očekivati linearnu matematičku zavisnost između cena nekretnina i primanja, to tako nije nigde u svetu pa neće biti ni ovde, nekretnine su tradicionalno utočište kapitala kod tržišnih previranja u drugim sektorima, visoke inflacije i nestabilnosti, i isto tako kao što ti tako visoko-moralan i svepametan nisi tada spustio tu "povoljnu" cenu na nivo koji sada namećeš da treba da bude, tako i gomila drugih poput tebe neće to uraditi što uključuje i tog koji je od tebe kupio nekretninu po toj "povoljnoj" ceni. Volim vas samozvano visoko-moralne koji biste da rešavate društvene nejednakosti ali isključivo tuđim novčanicima i tek nakon što ste sebe obezbedili da vas sopstvene mere ne zakače.
  • Andrija

    11.06.2026 17:15
    @ko god da si
    Pokušaj moralisanja samo pokazuje da ti ponestaje argumenata. Ta cena od 3.100 €/m² je bila "povoljna" i ispod proseka drugih traženih cena na toj lokaciji. Iako je cena bila povoljnija za tu lokaciju, stan je 7 meseci čekao na kupca. Na kraju je bio neophodan kredit za mlade da bi se pokrenuo niz vezanih kupoprodaja. To jasno pokazuje da se tržište guši i da bez veštačkih stimulansa lokalni kupci više ne mogu da prate ovaj tempo. Možeš ignorisati matematiku, ali istorija je bezbroj puta pokazala kako se završavaju periodi u kojima cene rastu isključivo na bazi očekivanja da će večito rasti.
  • @Andrija

    03.06.2026 20:31
    O pa normalno, sada kada si uzeo novac po tim naduvanim cenama sada cene mogu ići dole, na štetu tog koji ti je dao pare za nekretninu koja ne vredi toliko, vidi se da si prava poštenjačina. Ne, to NIJE matematički dokaz špekulativnog balona, velikim slovima nećeš biti više u pravu, tvoj je problem što si umislio da su ekonomija, cene nekretnina i iznosi primanja strogo i matematički linearno zavisni jedni od drugih, da ne zavise ni od čega drugog i da ne smeju odstupati.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Veliki AVIA International Meeting u Beogradu

AVIA International predstavlja najveće i najpoznatije udruženje nezavisnih naftnih kompanija u Evropi i okuplja oko 90 kompanija u 15 zemalja Evrope i broji preko 3.200 benzinskih stanica pod AVIA brendom.