Godišnji umor: Letovanje s decom (za Danicu Grujičić)
Najnoviji hrišćanin kojeg su cezari bacili lavovima bila je vest o tome da izabrani lekar može da odobri dve nedelje bolovanja pacijentu.
Foto: Pixabay
Na sreću, menadžment naše kompanije čuo je glas sindikalaca, pa su rekli da, okej, neće biti dve nedelje, nego 30 dana. I onda će nakon 30 dana raja morati na komisiju koja će lavovski da brani Cezarovo robovlasništvo od beskrupuloznih manipulatora koji, eto, baš u vreme žetve, setve, polazaka u školu, pristavljanja zimnice ili ajvara – moraju na bolovanje.
Međutim, evo predloga, ako ima ko da me čuje.
Zašto ovde stati? Zašto ne bismo uveli strogu komisiju za godišnji? Evo, konkretno, ja sam bila prinuđena da uzmem godišnji odmor da okopam par njiva, stavim zimnicu za tri vojske i obiđem rodbinu u Australiji, peške.
Zapravo, radim dva posla u isto vreme, pa sam za ove tri nedelje godišnjeg u jednoj firmi, bila u rukama mnogo goreg poslodavca i prepuštena poslu koji daleko jače koči u leđima i brže dovodi do burnout-a.
Opis posla bio je takav da smo pre službenog puta menadžment morali da pripremimo za isti, dok smo uporedo morali da brinemo i o njihovim potrebama u trenucima priprema i kancelarijskom prostoru prepunom papirologije, nevezano za put. I sve moraš: od planiranja zabave tokom dnevne vožnje, posebno za direktora prodaje jer ima visoke standarde.
Pa onda spakovati gomilu strpljenja i Vikipediju u glavi za najstarijeg člana upravnog odbora i sva njegova smaračka pitanja tokom puta, nadajući se svim snagama da će se izvršna direktorka, kao što to često ume, zaraditi oko nekih njenih šema koje ima u fabrici snova. Takođe, posao je bio i da se isplaniraju pauze za potrebne zoom mitinge, ali i poslovne angažmane na samoj destinaciji.
Sve njihove košulje, odela, laptopove, akt tašne, kao i cipele uglancane do visokog sjaja, morale su da budu uredno spakovane odmah pored dušeka u obliku outlook mejla sa atačmentom i kanticama za kopanje po kontaktima u potrazi za najnovijim vrućim klijentima.
Sve tri različite kafe sa mlekom, bez šećera i sa sojinim kofeinom spakovane u njihove "world's best boss" šolje. Bilo je takođe potrebno da se pripreme i novčana sredstva za reprezentaciju u vidu najbukvalnijeg bacanja para na ona sranja što hvataju plišanu igračku i uvek je ispuste, kao i za obavezno vruće i sveže pečeno pecivo okruglog oblika koje, tokom bolovanja odobrenog od strane komisije, operateri call centara prodaju po plažama.
Kolega i ja smo morali da budemo i vozači, i asistenti, i sekretari, i sobari, hrišćani koji ginu na 40 Celzijusa boreći se sa lavovima, gradeći zamkove od peska, noseći cele kancelarije na naduvavanje na plažu i nazad, svaki dan po dva puta službenom "škodom". Ne znam šta da vam kažem, bili smo i modni stilisti, pripovedači, finansijska inspekcija i inspekcija za kad-je-dosta-luna-parka i šećerne vune, jer ih sutra čekaju važni sastanci sa potencijalnim klijentima iz Neos Marmarasa.
U opisu posla, ispostavilo se, bilo je i to da budemo bove, da budemo prevozna sredstva, da obične dosadne power point prezentacije sinhronizujemo u zabavno, kao i da, po nalogu izvršne direktorke, vadimo luk iz girosa, te da nam se takvi propusti više ne ponove, inače sledi smanjenje plate koju, kod ovih poslodavaca, primamo isključivo u domaćoj emotivnoj valuti – fiksno minimalac, a procenat koliko zaslužiš. U oglasu za posao, da budem iskrena, ništa od toga nije bilo navedeno.
Nezgodno kod zloupotrebe godišnjeg odmora radi rada kod ovakvog poslodavca je što zimnici vidiš kraj, a ovde kraja nema, bogami ni početka. Moderni direktori se uvek bude jako rano i sa jasnom porukom dostavljenom vrlo suptilno zabadanjem koktelskog suncobrančića direktno u oko, jer "ustaj robe i vodi me na zabavu odmah". I kao što to najčešće biva, vremena za hrišćansku kafu nema, a ako nisi unapred "milprepovao" - neš' jest'.
Ali okej, nije sve tako crno, dese se tu i tamo neki lepi momenti na timbildingu kad, i dalje rintajući ko konj, uhvatiš zrno ljudskosti i ljubavi u pauzama između konstantnih i neumornih zahteva izvršne direktorke, koja je na tom položaju svega dve i po godine, ali je uspela da, zahvaljujući bogatom iskustvu i magičnom šarmu, celu kompaniju podredi svojim ambicijama.
Isto je i kada direktor prodaje napokon ostavi svoje targete na sekund po strani i konstatuje da je more zapravo jedna velika blatnjava barica po kojoj skačemo, samo što nije blatnjava i ne skačemo, nego plutamo i nismo Pepe. Ili kada Kendal Roj prestane da pluta po vodi u svom svetu, pa dođe i bude zapravo koristan, dva minuta.
No, jutro nakon godišnjeg umora dočekalo nas je svečano, hriščanski - kolega se ukočio u potpunosti. Iz tog razloga je suncobrančić morao da zabode u koktelčić, ali onaj medicinski, intramuskularni.
Kako radna efikasnost ne bi trpela, Snežana iz kadrovskog morala je da se prebaci u odeljenje logistike, preuzme posao svog kolege i nastavi da zapisuje i ispunjava zahteve menadžmenta. Iako vrlo sumnjičavi u vezi sa povredom u kičmenom delu, dozvolili su kolegi da odleži svoje koktele.
No, i pored vidnih, bolnih i mučnih povreda, menadžment ne mari. Beskrupulozno i onako komisijski, sa prisutna sva tri člana (korupcije bez), zaključuju da zabava sa lavovima ne sme da stane i da je godišnji umor obavezan po zakonu, bili sposobni za njega ili ne. Sva je sreća, pa je Danica skratila tu muku sa dva meseca na sat i po.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Mišljenja i intervjui
Izgubljene duše koje sebe zovu novinarima
17.03.2026.•
6
"U poslednjih 14 godina svedočimo vrtlogu nekontrolisanog amoka izgubljenih duša koje sebe zovu novinarima."
Tramp je (možda) shvatio da razorno oružje nije dovoljno za pobedu
16.03.2026.•
13
Prošle su dve sedmice od početka rata protiv Irana. Napadnuta država je pretrpela velike i bolne žrtve, ali nije se predala.
Piše Janis Varufakis: Fatamorgana od 1,25 biliona
13.03.2026.•
1
Nedavno spajanje kompanija SpaceX i xAI – finansijski spektakl koji su dežurni krugovi navijača pozdravili ovacijama – mnogi su dočekali sa uzdahom olakšanja.
Gorivo skuplje, možda bude "koristi" od toga
10.03.2026.•
25
Jedva da je prošlo sedam dana od početka agresije SAD i Izraela na Iran, a građani Srbije već su osetili prve posledice.
Trampova slava
10.03.2026.•
6
Puneći tekstovima treći nastavak knjige Senke sećanja, pre godinu dana sam napisao i onaj koji se odnosio na stanovnike vašingtonske Bele kuće.
Mizoginija bez galame: Zašto broj žena u politici ne znači i ravnopravnost
08.03.2026.•
1
Kad god se povede razgovor o položaju žena u politici u Srbiji, gotovo po pravilu se iznose brojevi.
Šta će odabrati Evropa: Čipove, tenkove ili čipove za tenkove?
03.03.2026.•
4
Opasno se zakuvalo širom globusa, gotovo da nema regije bez žarišne tačke odakle se lokalna netrpeljivost očas može razbuktati do ratnog požara svetskih razmera.
Ogled(anje): Televizija nekad i sad
03.03.2026.•
1
Televizija! Društveni fenomen bez presedana pre pedesetak godina. Jugoslovenska - tada jedna jedina - sa osam republičko-pokrajinskih centara. Svi (je) gledaju. Alternative nema.
Ogled(anje): Bez Rusa Olimpijada kusa
24.02.2026.•
7
Uživao sam u takmičenjima na izvanredno organizovanim Zimskim olimpijskim igrama u Italiji. Sportisti su nanovo pomerali granice ljudskih mogućnosti. Ima li kraja?
Piše Janis Varufakis: Recept za fašizam
20.02.2026.•
7
Zamislite da su fašisti, za koje smo verovali da smo ih polovinom 20. veka zauvek porazili, u nekom tajnom sefu, kao zaveštanje svojim duhovnim potomcima, ostavili recept kako da se fašizam ponovo učini velikim.
Piše Dimitrije Vojnov: Šta nam hapšenje u Crnoj Gori govori o SNS vlasti?
19.02.2026.•
8
Hapšenje Vesne Bratić može biti velika pouka za nas koji smo protiv Aleksandra Vučića.
Izbori u Mađarskoj: Orban protiv Mađara
17.02.2026.•
31
Manje od dva meseca preostalo je do 12. aprila i parlamentarnih izbora u Mađarskoj.
Ogled(anje): Godina pre dolaska naprednjaka na vlast
17.02.2026.•
9
Momčilo Bajagać je u stihu svoje pesme tvrdio kako "godine prolaze nervoznim korakom".
Ogled(anje): Kako se guši sloboda
10.02.2026.•
2
Kasno proleće 2000. proticalo je znaku kulminacije represije diktatorskog režima Slobodana Miloševića nad nezavisnim i profesionalnim medijima u tadašnjoj Jugoslaviji.
Uređivanje pravosuđa
06.02.2026.•
5
Predsednik Republike je potpisao ukaze kojima je proglašena grupa zakona o izmenama i dopunama zakona u oblasti pravosuđa.
Ogled(anje): Veština razgovora
03.02.2026.•
0
Televizijski intervjui tipa "jedan-na-jedan" je, verovatno, najpotcenjeniji format. Retko koja stanica ga nema u svojoj programskoj ponudi.
EU i SAD: Ne deli samo okean
27.01.2026.•
5
Uzbudljivo je naše doba, širom globusa se dešavaju krupne promene i ne vidi se konačan epilog događanja čiji smo svedoci.
Ogled(anje): Razotkrivanje diktatora
27.01.2026.•
10
Prošle zime sam odgledao, i potom komentarisao serijal "Adolf Hitler - razotkrivanje diktatora".
Business as usual
26.01.2026.•
1
Poslednjih meseci ceo svet sa pažnjom prati dešavanja oko Grenlanda, najvećeg ostrva na svetu.
Grenland je srce Amerike
20.01.2026.•
21
Teško da je pre samo godinu i po dana iko i pomišljao da će Grenland, ostrvo veličine oko dva miliona kvadratnih kilometara između SAD i Arktika, biti u središtu pažnje svetskog javnog mnjenja.
Komentari 14
vau
Oliva
SuperNova
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar