Velika Britanija i kriminal: Ukradeni dragulji kambodžanske kraljevske porodice iznenada se pojavili u Londonu

Tajna kolekcija od 77 predmeta iz perioda kraljevske porodice Angkora vraćena je u Pnom Pen.
jedan komad nakita
Cambodian Royal Treasure Collection
Stručnjaci pokušavaju da utvrde za šta su neki od predmeta korišćeni

Ogromna zbirka nakita kambodžanske kraljevske porodice, od kojih neki komadi datiraju iz 7. veka, iznenada su otkriveni u Londonu prošlog leta.

Ukradeni predmeti pripadali su poznatom krijumčaru antikviteta Daglasu Lačfordu.

Stručnjaci kažu da nikada ranije nisu videli ove komade nakita i da su iznenađeni zbog njihovog postojanja.

Zbirka je tajno vraćena u glavni grad Kambodže, Pnom Pen, i trebalo bi da bude izložena u nacionalnom muzeju.

Lačford je umro 2020. dok je čekao suđenje u SAD.

Njegova porodica je obećala da će ukradenu kolekciju vratiti u Kambodžu posle njegove smrti, ali vlasti nisu znale šta će tačno biti predato niti kako će se to dogoditi.

Bred Gordon, šef kambodžanskog istražnog tima, bio je prvi predstavnik koji je video nakit kada je prošlog leta posetio London.

„Odvezao me predstavnik porodice Lačford na nepoznatu lokaciju. Na parkingu je bilo vozilo sa četiri kutije unutra", rekao je on za BBC.

„Došlo mi je da plačem. Samo sam pomislio - vau - dragulji iz krune drevne kambodžanske civilizacije spakovani u četiri kutije u zadnjem delu automobila", dodao je.

Kada je sve otpakovano, otkriveno je da se u kutiji nalazi 77 komada zlata i nakita optočenog draguljima.

Među njima bile su krune, kaiševi i minđuše.

Smatra se da velika činija datira iz 11. veka i da je napravljena od čistog zlata.

Stručnjaci veruju da ju je kraljevska porodica koristila za serviranje pirinča.

turisti ispred Angkor Vat hrama
Getty Images
Moguće je da je neki od nakita opljačkan iz hramova kao što je Angkor Vat

Čini se da je jedna od kruna iz pre-angkorijanskog perioda, a stručnjaci veruju da su je možda napravile zanatlije u 7. veku.

Ostali predmeti, poput malog izvajanog cveta, predstavljaju misteriju.

Stručnjaci jednostavno ne znaju zašto je napravljen i kako je korišćen.

Još nije jasno utvrđeno ni kako ni kada je nakit ukraden i kako je stigao do Londona.

Mnogi predmeti se mogu uporediti sa kamenim rezbarijama na zidovima Angkor Vata, koji se nalazi na listi svetske baštine Uneska.

Izgradnja najvećeg verskog spomenika na svetu, počela je 1122. godine kao posveta hinduističkom bogu Višnu, a decenijama kasnije postao je budistički hram.

Angkor Vat je bio opljačkan tokom francuskog kolonijalnog perioda.

Međutim, mnogi drugi hramovi u Kambodži su opljačkani tokom ere Crvenih Kmera 1970-ih i previranja koja su se nastavila decenijama.

Arheološkinja Sonetra Seng je godinama proučavala angkorski nakit ispitujući hramske rezbarije.

Konačno, nakit je vraćen.

„Nakit dokazuje šta je bilo na rezbarijama i ono što se pričalo je zaista istina. Kambodža je u prošlosti bila zaista, zaista bogata", kaže ona.

Sonetra Seng drži nakit u rukama
BBC
Arheološkinja Sonetra Seng prepoznala je neke komade nakita sa ilustracija iz hrama

Neki komadi nakita iznenada su se pojavili.

Daglas Lačford je predstavio pet predmeta iz kolekcije u knjizi „Kmersko zlato" koju je napisao zajedno sa saradnicom Emom Bunker 2008. godine.

Stručnjakinja za kmerske antikvitete Ešli Tompson opisuje ovu knjigu i dve druge kao razrađene brošure o prodaji, dajući privatnim kolekcionarima da probaju onoga što se ilegalno prodavalo iza kulisa.

„Objavljivanje ovih materijala, pozivanje drugih naučnika da daju doprinos i upoređivanje predmeta sa muzejskim eksponatima bio je način da se potvrdi njihova autentičnost i da se oni povežu sa poznatim materijalima koji se već nalaze u muzejima i da se poveća njihova vrednost", objasnila je ona.

Tompson, profesorka umetnosti jugoistočne Azije na Univerzitetu SOAS u Londonu, kaže da će biti potrebno mnogo vremena dok stručnjaci ne utvrde odakle je nakit zaista došao jer u knjizi ima mnogo poluistina.

nakit
Cambodian Royal Treasure Collection
Pronađeno je 77 predmeta, neki od čistog zlata, a drugi optočeni draguljima

Kambodžanske vlasti veruju da još angkorskog nakita tek treba da bude pronađeno.

Kambodžanci imaju dokaze iz Lečfordove mejl prepiske da je pokušavao da tajno proda kolekciju iz skladišta u severnom Londonu još 2019. godine.

Pitali smo londonsku policiju da li su i Lačfordovi britanski saradnici pod istragom.

Oni su odbili da komentarišu, napominjući da ne otkrivaju ničiji identitet pod istragom pre nego što bude optužen za krivično delo.

Prošle godine, BBC novinari su otputovali u Kambodžu da se sastanu sa pljačkašima koji su identifikovali predmete za koje kažu da su ukrali iz hramova i prodali Lačfordu.

Neki od tih predmeta istraživači su uporedili sa muzejskim predmetima koji se sada nalaze u uglednim britanskim institucijama poput Britanskog muzeja.

Jedna od žena koje je BBC tada intervjuisao - po nadimku Gvozdena princeza - takođe će raditi na identifikaciji nekih komada nakita.

Povratak kolekcije pozdravio je autokratski lider Kambodže, Hun Sen.

Predstoje izbori u julu, a pošto je njegova vladajuća stranka efektivno razbila opoziciju, ovaj razvoj događaja će biti oslikan kao nešto što je Hun Sen uradio u korist naroda.

Da ostavimo politiku na stranu, obični Kambodžanci žele da sve opljačkane stvari budu vraćeni u zemlju.

Posle decenija skrivenog u prašnjavim kutijama, nakit će uskoro biti izložen javnosti u Pnom Penu.


Pogledajte i ovaj video:


Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Ko je šef Hamasa Muhamed Sinvar za koga Izrael tvrdi da ga je ubio

Izraelski premijer Benjamin Netanjahu rekao je da je njegova vojska 'eliminisala' šefa Hamasa u Gazi Muhameda Sinvara, jednog od najtraženijih ljudi ove grupe i brata pokojnog vođe grupe Jahje Sinvara. Evo šta se zna o istaknutom vojnom vođi brigada Izedin al-Kasam, Hamasovog vojnog krila.

Ovo su Putinovi zahtevi za mir: Rojters

Jedan od glavnih Putinovih uslova za okončanje sukoba je da se NATO pisano obaveže da se neće širiti na Istok, saznaje Rojters, pozivajući se na ruske izvore.