EU uklonila Srbiju sa "sive liste" poreskih oaza

Savet ministara Evropske unije uklonio je Srbiju sa evropske "sive liste" poreskih oaza, pošto je utvrđeno da se naša zemlja usaglasila sa svim obavezama u oblasti poreske saradnje i da je pre roka sprovela sve potrebne reforme kako bi se uskladila sa EU principima dobrog upravljanja porezima.
EU uklonila Srbiju sa "sive liste" poreskih oaza
Foto: Pixabay
U obrazloženju odluke navedeno je da je Srbija 30. avgusta 2019. godine ratifikovala Konvenciju o multilateralnoj administrativnoj saradnji (MAC) Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD), objavljeno je danas na zvaničnom sajtu Saveta Evropske unije.
 
Sa "sive liste" EU, na kojoj su zemlje koje imaju neadekvatne poreske standarde, ali su se obavezale na izmenu propisa u skladu sa zahtevima, uklonjeni su i Mauricijus, Kostarika i Albanija, nakon cega je još oko 30 jurisdikcija ostalo na toj listi.
 
Ministri finansija Evropske unije dogovorili su se i da uklone Ujedinjene Arapske Emirate i Švajcarsku sa liste zemalja koje se smatraju poreskim oazama.
 
Evropska unija je u decembru 2017. godine izradila "crnu" i "sivu" listu poreskih oaza, nakon što su otkriveni složeni manevri kojima kompanije i bogati pojedinci nastoje da smanje poreske obaveze.
 
Mesto na "crnoj listi" za države znači lošu reputaciju i strože kontrole u transakcijama sa EU.
 
U okviru današnje redovne revizije obe liste, ministri su odlučili da skinu Emirate sa "crne liste" EU na kojoj su jurisdikcije koje ne sarađuju sa EU u vezi sa poreskim pitanjima.
 
Maršalska ostrva su takođe uklonjena sa te liste, na kojoj je još devet jurisdikcija van EU - uglavnom ostrva u Tihom okeanu koja imaju malo finansijskih veza sa EU.
 
Emirati su uklonjeni sa liste jer su u septembru usvojili nove propise o ofšor strukturama, saopštila je EU.
 
Jurisdikcije koje ostaju na "crnoj listi" su Belize, Fidži, Oman, Samoa, Trinidad i Tobago, Vanuatu i tri američke teritorije - Američka Samoa, Guam i Američka Devičanska ostrva.
  • .

    10.10.2019 17:38
    /
    Mhm, dok 80% mojih IT kolega i dalje uspesno izbegava placanje poreza i doprinosa na ovaj ili onaj nacin. Neki vode agencije i rade kao kontraktori, to je skoro pa legalno. Ali najgori po tom pitanju su "rezidenti" pribalitckih zemalja. I tu ne mislim na freelancere jer njihov udeo u celoj prici je smesan. A vole da pljuju po infrastrukturi, da kazu kako nam ne valjaju bolnice, putevi, itd. Kakvi su ljudi takva im drzava.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Mali: Od 1. maja jeftiniji gas za privredu

Ministar finansija Siniša Mali izjavio je danas da je jedan od najvažnijih rezultata upravo završene Misije MMF postignuta saglasnost u vezi sa promenom metodologije obračuna cene gasa za privredu.