
Smanjenje cena pojedinih namirnica: Gašenje požara čašom vode
Smanjivanje cene tridesetak osnovnih životnih potrepština nije dovoljno za povećanje kupovne moći građana u Srbiji, smatraju stručnjaci.
.jpg)
Foto: 021.rs
Kako navode za Danas, paletu proizvoda koji pojeftinjuju trebalo bi proširiti, ali istovremeno i povećati plate i ograničiti cene marži trgovcima jer su nerealno visoke. Ovako, smatra stručna javnost, radi se samo o gašenju požara čašom vode, a ne o poboljšanju životnog standarda građana.
Ekonomski analitičar Branko Pavlović ističe za Danas da u konkretnom slučaju ne postoji razlog za bilo kakve pohvale na račun Vlade Srbije, jer su donete mere u potpunosti suprotne tvrdnjama nadležnih da se makroekonomska politika vodi na ispravan i zadovoljavajući način.
"Ako su nadležni nakon 11 godina vladavine u kontinuitetu došli u situaciju da moraju da subvencionišu cenu parizera, to je onda veoma jasan pokazatelj da nešto nije u redu sa ekonomskim potezima koje povlače. To je samo dokaz da, iako je potencijal poljoprivrede u Srbiji za proizvodnju prehrambenih proizvoda ogroman, odnosno takav da bi hrana mogla da se proizvodi u dovoljnim količinama, našli smo se u situaciji u kojoj to nije slučaj, već su poljoprivredni proizvođači suočeni sa gubicima ili da su, u najboljem slučaju, na nuli", objašnjava sagovornik Danasa.
Prema njegovim rečima, s obzirom na slabašnu kupovnu moć građana, mera smanjenja cene određenog broja proizvoda, koji inače spadaju u red jeftinijih, u interesu je potrošača ali istovremeno ni izbliza nije rešenje za otklanjanje problema niskog životnog standarda.
"Potrebno je da nadležni u državi analiziraju situaciju da je ekonomska politika koju vode omogućila ogromne marže trgovcima i isto tako veliki profit bankama koje posluju u našoj zemlji, dok se sa druge strane zbog lošeg standarda povlače potezi poput smanjenja cena osnovnih potrepština. Učinkovit potez koji bi trebalo povući je pak odluka Vlade Srbije o ograničavaju trgovačke marže uz racionalno obrazloženje da su one znatno veće nego u zemljama iz kojih dolaze vlasnici najvećih trgovinskih lanaca kod nas i da im omogućavaju ekstra profit", navodi Pavlović.
Predsednik Konfederacije slobodnih sindikata Ivica Cvetanović kaže za Danas da je u uslovima ekonomske krize i visokih trgovačkih marži smanjenje cena osnovnih životnih namirnica opravdan potez.
"Međutim, treba konstatovati i to da je paletu tih proizvoda potrebno proširiti i da bi na spisku trebalo da se nalazi znatno veći broj namirnica potrebnih u svakodnevnoj ishrani nego što je to slučaj u ovom trenutku. Isto tako Vlada Srbije bi trebalo da apeluje na trgovce, zbog toga što su marže izuzetno velike, da se one smanje kako bi se na taj način popravila kupovna moć građana. I što je najvažnije, definitivno je došao trenutak da se donese odluka o povećanju zarada u Srbiji, kako minimalne tako i svih drugih", zaključuje sagovornik Danasa.
Inače, prema podacima specijalizovanog portala Numbeo, građani naše zemlje 31,7 odsto sredstava troše u marketima.
Milorad Filipović, profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu kaže za Danas da, iako nije upoređivao cene namirnica okolnih zemalja i Srbije, po sopstvenom standardu itekako oseća da je inflacija na prehrambene proizvode značajno skočila u prethodne dve godine. S tim u vezi, mišljenja je da nije ključno upoređivati konkretne cene, već životni standard i kupovnu moć građana.
"Da su cene namirnica znatno povećane u prethodne dve godine je statistički evidentna činjenica. Da li su niže kod nas ili u Evropi nije toliko važno, parametar treba da bude standard i kupovna moć, a kako je kod drugih - to me ne zanima. Vidim da je, uprkos svim davanjima novca i merama koje se preduzimaju radi očuvanja standarda, ipak veliki minus kroz poskupljenja cena. Ako je hrana zaista poskupela za preko 50 odsto, kako se iznosi u javnosti, onda je to višestruko više od bilo kakvih davanja helikopterskog novca", ističe profesor.
Reagujući na izjavu ministra trgovine Tomislava Momirovića da su cene osnovnih životnih namirnica u Srbiji najniže u regionu i da su generalno cene u Srbiji među najjeftinijim u Evropi, Petar Bogosavljević iz Pokreta za zaštitu potrošača Srbije kaže za Danas da mu nije najjasnije na osnovu kojih dokaza ministar iznosi date tvrdnje.
"Žalim što ministar koji je odgovoran za stanje na tržištu nema pouzdane informacije na osnovu kojih bi govorio o tako osetljivim pitanjima. S tim u vezi, voleo bih da navede konkretne primere zemalja u kojima su osnovne namirnice skuplje nego u Srbiji. Niko ko vodi računa o svom ugledu i položaju ne bi izašao u javnost bez činjenica i dokaza. Evidentno je da su cene mnogih proizvoda u Srbiji znatno veće nego u okruženju, ali to nije parametar. Pokazatelj bi trebalo da bude realna kupovna moć potrošača, i kakvi su pariteti cena, da li su održive ili ne", kaže Bogosavljević.
Sagovornik danasa dodaje da je, radi sticanja utiska o skupoći namirnica, dovoljno da pogledamo cene voća i povrća sada u odnosu na ranije.
Željko Veselinović, predsednik Udruženih sindikata Srbije "Sloga", kaže za Danas da izjava ministra Momirovića nije tačna i dodaje da joj je cilj da dezinformiše javnost.
"Tvrdnja da su cene osnovnih životnih namirnica najniže u regionu jednostavno ne odgovara istini. USS 'Sloga' su svoju tradicionalnu manifestaciju sportskih susreta ove godine održali u Ohridu te smo imali priliku da se uverimo da su ne samo osnovne životne namernice, već i mnogobrojni drugi proizvodi u Severnoj Makedoniji znatno jeftiniji nego u Srbiji. I u Grčkoj se mogu naći proizvodi koji su jeftiniji nego u našoj zemlji. Paradoks je da je određeni broj namirnica jeftiniji u razvijenim evropskim zemljama nego u našoj zemlji. Tako da tvrdnja ministra Momirovića jednostavno predstavlja propagandu u predizborne svrhe koju vlast upražnjava a usmerena je na njene pristalice iz redova najsiromašnijih slojeva društva. Ti ljudi zbog svog lošeg materijalnog stanja nisu u mogućnosti da putuju u inostranstvo i da se sami uvere upoređivanjem cena da je ono što tvrdi vlast, u konkrentom slučaju ministar Momirović, apsolutna neistina", zaključuje sagovornik Danasa.
Da je kupovna moć stanovništva Srbije veoma mala najbolje ilustruju podaci da su iznosi minimalne zarade i prosečne penzije u zemlji niži od nivoa minimalne potrošačke korpe koja je u maju iznosila 52.000 dinara.
Takozvana medijalna zarada, odnosno ona koju prima najveći broj zaposlenih u Srbiji, iznosi oko 66.000 dinara, što je znatno niže od prosečne zarade u visini od oko 86.000 dinara.
Podrži 021
021 je pokrenuo svoj gift shop - Shopins.rs, a kupovinom nekog od artikala direktno podržavate rad naše redakcije. Svaki vaš doprinos, ma kako bio velik ili mali, dragocen je. Jer pravo novinarstvo vredi.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Srbija daje garanciju: Ako EPS ne uspe, država će otplati dug od 100 miliona evra
04.10.2023.•
15
Srbija je dala garanciju Nemačkoj razvojnoj banci KfW da će na sebe preuzeti dugove EPS-a na osnovu uzetog kredita.
EPS objavio novi cenovnik: Pogledajte koliko ćete plaćati struju od 1. novembra
04.10.2023.•
15
Od prvog novembra građani će struju plaćati po novim, višim cenama.
Počinje Biznis plan: Novi serijal o preduzetništvu do kraja godine na 021
04.10.2023.•
0
Kako pokrenuti sopstveni posao? Gde su prepreke i ko ih postavlja? Koliko je biznis u Srbiji rizičan i da li je pravo vreme za startap u gradu ili firmu na selu pitanja su koja postavlja Biznis plan.
Pošta će penzionerske kartice dostavljati na kućnu adresu
04.10.2023.•
3
Pošta Srbije objavila je danas da je u potpunosti spremna da nove penzionerske kartice dostavlja na kućne adrese korisnika.
"Buking" zaobilazi srpske zakone: Oglašavaju se neregistrovani objekti, a firma nema predstavnika
03.10.2023.•
9
Sajt za rezervaciju smeštaja "Buking" mesecima ne isplaćuje novac mnogim hotelima i partnerima širom sveta, pišu evropski mediji, a prenosi Politika.
Srbija za obilaznicu oko Kragujevca uzima zajam od 8,4 milijarde dinara
03.10.2023.•
4
Srbija planira da uzme dugoročni investicioni kredit u iznosu od 8,4 milijarde dinara (oko 71,4 miliona evra) kod NLB Komercijalne banke za finansiranje izgradnje obilaznice oko Кragujevca.
Vučićevo čašćavanje pred izbore: Za našu vlast
03.10.2023.•
26
Srbija je zemlja u kojoj je uspeh na izborima najvažnija stvar.
APR: Uz registraciju privrednog društva mogu se evidentirati podaci o stvarnom vlasniku
02.10.2023.•
6
Na sajtu Agencije za privredne registre (APR) omogućena je nova usluga podnošenja elektronske prijave za osnivanje privrednog društva i evidentiranje podataka o stvarnom vlasniku.
Vlasnici pumpi: Treba očekivati novi rast cena goriva zbog povećanja akciza
02.10.2023.•
7
Poskupljenje goriva u Srbiji treba očekivati i sledeće nedelje zbog povećanja akcize za osam odsto, od 1. oktobra, izjavili su danas vlasnici benzinskih pumpi.
Udruženje odgajivača goveda: Vlasnici malih gazdinstava rasprodaju stoku
02.10.2023.•
7
Mala gazdinstva, zbog neisplativosti proizvodnje tovnih bikova i mleka, posle uzimanja subvencija rasprodaju stoku, kaže predsednik Udruženja odgajivača goveda centralne Srbije Milija Palamarević.
Niža cena rominga između Evropske unije i Zapadnog Balkana
02.10.2023.•
4
Savet za regionalnu saradnju (RCC) saopštio je danas da je stupilo na snagu smanjenje cena rominga između Evropske unije i Zapadnog Balkana.
Izbori na vidiku - krediti pojeftinili
02.10.2023.•
5
Kada dođu izbori, nema toga što stranke na vlasti nisu spremne da učine samo da zadrže uzde kojima upravljaju.
Država prodaje hotel "Slavija" u Beogradu
02.10.2023.•
1
Ministarstvo privrede raspisalo je poziv za prodaju hotela "Slavija" u Beogradu, metodom javnog nadmetanja, po početnoj ceni, koja je jednaka procenjenoj vrednost kapitala od 24,9 miliona evra.
Nova poskupljenja: "Navikavamo se na loše, više nema želja, a potrebe su svedene na minimum"
02.10.2023.•
22
U Srbiji će ponovo poskupeti gorivo, kao i gas i struja, što će posledično pogurati cene svih proizvoda nagore.
Ruska nafta ipak stiže u Nemačku
02.10.2023.•
5
Uprkos zapadnim sankcijama, trgovina naftom između Rusije i Indije se dobro odvija i tako zaobilaznim putem dospeva u Nemačku, javlja nemački javni servis ZDF.
Slučaj Mitrosa: Treba li država i dalje da subvencioniše strane kompanije koje onda odu iz Srbije?
01.10.2023.•
22
Austrijska kompanija Gierlinger holding objavila je da zatvara proizvodnju u fabrici Mitros u Sremskoj Mitrovici.
Srbija kao Grčka devedesetih: Naše plate privlače radnike iz Indije i sa Filipina
01.10.2023.•
3
Vozači autobusa iz Nepala, kuriri iz Uzbekistana, građevinci iz Turske, fizikalci iz Indije. Ovo je već nekoliko godina stvarnost u Srbiji.
Novo poskupljenje struje od 1. novembra: "To znači propast mnogih biznisa"
01.10.2023.•
25
Novi udar na novčanike građana Srbije očekuje se od 1. novembra, kada će struja poskupeti za osam odsto, što je deo plana odnosno sporazuma sa MMF-om od prošle godine.
Počinju da važe niže kamate na stambene kredite: Sami izračunajte kolika će vam biti rata
01.10.2023.•
2
Svi dužnici koji otplaćuju stambene kredite po promenljivim kamatnim stopama od danas, 1. oktobra, pa sve do kraja decembra 2024. godine, imaće niže rate.
Akcize veće za osam odsto: Poskupljuju benzin, dizel, cigarete, alkohol i kafa
01.10.2023.•
43
Akcize na benzin, dizel, cigarete, alkohol i kafu od danas, 1. oktobra uvećane su za osam odsto, što znači da je na pomolu novo poskupljenje ovih proizvoda.
Sva nova vozila u Velikoj Britaniji moraju biti bez emisije štetnih gasova do 2035.
01.10.2023.•
0
Velika Britanija je potvrdila da proizvođači automobila moraju da osiguraju da sva nova vozila budu bez emisija štetnih gasova do 2035. godine.
Komentari 25
Nova Detelinara
Dragan
Kaja
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar