Računi 50.000 preduzeća u blokadi, na njima "zarobljeno" 1,87 milijardi evra

Računi 46.847 preduzeća i preduzetnika u Srbiji nalaze se u blokadi, a na njima je "zarobljeno" 219,9 milijardi dinara, odnosno 1,87 milijardi evra bez kamate, objavio je Forbes Srbija.
Računi 50.000 preduzeća u blokadi, na njima "zarobljeno" 1,87 milijardi evra
Foto: Pixabay
Prvih 20 firmi sa tog spiska kao vlasnici pojavljuju se poznata imena iz srpskog biznisa, ali i ljudi koji su hapšeni ili se terete za zloupotrebu položaja, protivzakonito sticanje novčane koristi, razne prevare, pranje novca...
 
Od ukupnog broja preduzeća i preduzetnika 14.791 dužnik je u blokadi duže od tri godine.
Na listi preduzeća nalaze se Ladinvest doo, Magma prom Šabac, Finam skin, Holding korporacija Krušik, Agencija za krizni menadžment, Industrija vode Aqua, Aktor ATE ogranak i drugi.
 
Forbes Srbija tražio je od NBS i podatke o broju preduzeća čiji su računi blokirani na kraju 2020. godine.
 
"Interesantno je da je pre tri godine ukupan broj tih kompanija samo malo manji, jer ih je bilo 40.273, dok je ukupan iznos blokade gotovo identičan današnjem - 220,86 milijardi dinara. Među njima je bilo dosta manje preduzetnika nego sada. Tako su na kraju 2020. bili blokirani računi 13.938 preduzetnika, dok ih je sada 19.683", navodi portal.
Da su podaci o tolikom broju firmi koje se i dalje nalaze u blokadi poražavajući, smatra i Ivana Matić, bivša direktorka Agencije za licenciranje stečajnih upravnika (ALSU).
 
"Poreska uprava Srbije ima potraživanja u svakoj firmi koja je blokirana. Pitanje za njih je zašto nisu reagovali i šta se dešava sa potraživanjima prema tim preduzećima. To predstavlja nemar Poreske uprave, a o šteti po budžet Srbije da ne govorimo", rekla je Matić za Forbes Srbija.
Navela je i da je trebalo ispratiti sled dešavanja u slučaju da je firma već otišla u totalnu blokadu ili nema nikakvu imovinu.
 
"Da li je neko ispratio da li su vlasnici firme ili ovlašćena lica izvukli imovinu iz privrednog društva? Na taj način je, neplaćanjem poreskih obaveza, takođe oštećen budžet. Kada firma ode u stečaj, iako je imovina prethodno izvučena, na bilo koji način, u ćerku firmu ili je prodata nekim drugim licima, koja često navodno nisu povezana, niko ne odgovara. Nema posledica. Trpe samo država i poreski obveznici", istakla je ona.
 
Prema njenim rečima, ova basnoslovna dugovanja firmi čiji su računi blokirani, nažalost, na kraju ostanu "mrtvo slovo na papiru".
  • /

    28.02.2024 07:20
    /
    koliko je medju njima koje su otvorene da maknu subvencije.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija