
Očekuje se reakcija tržišta nafte nakon napada Irana na Izrael: Kako to može da utiče na Srbiju?
Posle napada Irana na Izrael nije bilo reakcija na berzama nafte, ali će se to svakako dogoditi.

Foto: Beta/AP
Srbiju ne možemo da izolujemo od svetskog tržišta kada je nafta u pitanju. Više od 80 odsto derivata nafte koje trošimo potiču ili direktno od uvoza derivata, ili od prerade uvezene sirove nafte.
Generalni sekretar udruženja naftnih kompanije Srbije Tomislav Mićović kaže za RTS da na berzama nije bilo reakcija posle napada Irana na Izrael, ali napominje i da je zaista prerano da se o tome govori.
"U subotu uveče je nastao sukob. Iran je konstatovao da je to njihova reakcija na napad na ambasadu i da su završili. S druge strane, Izrael kaže da će odgovoriti, videćemo kada i kako. To su velike nepoznanice. Da li je ovo zaista sve završeno i kada će nastupiti odgovor", napomenuo je Mićović.
On nema dilemu, očekuje reakcije na naftnom tržištu.
"Izvoz Irana je 2023. povećan čak 50 odsto. I očekivano je da se u 2024. taj izvoz Irana poveća još dvostruko. Znači na to se računalo. E sad, pitanje je da li možemo na to da računamo", kaže Mićović.
Dodaje da je već u nedelju uspostavljena komunikacija između zemalja G7 o eventualnim sankcijama Iranu.
"To bi značilo da su ove količine nafte veoma ugrožene, a one pre svega završavaju na dalekom istoku - Japan, Kina, Koreja, taj deo sveta. Onda bi te zemlje morale da se okrenu ka nekim drugim izvorima i globalno bi nastao potencijalno problem", rekao je Mićović.
Prema njegovim rečima, kada bi postojao deficit nafte na Dalekom istoku, tada bi te zemlje zapravo morale da se snabdevaju iz izvora kojima se snabdevamo i mi i ostatak sveta.
"Tesnac između Omana i Irana, to je najvažnija tačka u tranzitu sirove nafte na svetu. Tu prolazi 21 odsto ukupne svetske potrošnje. Jedno od najjačih oružja koje Iran može da primeni je blokada tog tesnaca", kaže Mićović.
Naglasio je da je svuda u svetu visoka cena goriva, da su i cene logistike transporta veće.
"Specifičnost je da je 2022. cena sirove nafte došla do 127 i cena goriva je bila jako visoka, 220 dinara je bio dizel. Onda se to spustilo dosta niže sa 127 na 80 dolara, pa još jedan skok, onda je ponovo došlo do potrebe da se povećaju cene transporta. Mi treći put prilazimo visokim cenama, pa svaki put, ako su već prvi put ugrađene visoke cene goriva u cenu transporta, pa ne možemo to ponavljati tri puta", kaže Mićović.
Ističe da nisu svi vratili cene na nivo kada je cena goriva pala.
Kada je reč o usklađivanju akciza, Mićović kaže da sada nije povoljan trenutak. Podsetio je da je država reagovala 2022. godine i da je to jedini način na koji možemo da utičemo kako bi cenu goriva učinili nešto pristupačnijom i ekonomiji i građanima.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Najniži i najviši minimalac u regionu: Gde je Srbija sa 500 evra?
23.07.2025.•
1
Od oktobra ove godine, minimalna plata u Srbiji će dostići okvirno 500 evra, odnosno 58.630 dinara, odlučeno je na nedavnoj sednici Socijalno-ekonomskog saveta.
Vlast najavljuje razvojni program do 2035, a ni sadašnji nije ispunila
23.07.2025.•
8
Vlast u Srbiji najavljuje razvojni program do 2035. godine a da ni ovaj sadašnji, Skok u budućnost 2027, nije ispunila.
Kina protestovala zbog uključivanja dve kineske banke u sankcije Rusiji
23.07.2025.•
0
Kina je danas protestovala zbog uključivanja dve kineske banke u najnovije sankcije koje je Evropska unija (EU) uvela Rusiji zbog rata u Ukrajini.
Srbija Eldorado za kockare i kladioničare: Ni dinar poreza na dobitke
23.07.2025.•
22
Srbija je Eldorado za kockare i kladioničare jer se na dobitke ne plaća nikakav porez, piše mesečnik Biznis i finansije.
Šta Srbija dobija, a šta gubi u saradnji sa Kinom?
22.07.2025.•
19
Srbija je u poslednjoj deceniji postala značajna tačka na globalnoj mapi kineske infrastrukturne ekspanzije, poznate kao Inicijativa "Pojas i put", savremenog odgovora Kine na istorijski "Put svile".
Najava novog obračuna sa cenama: Konkretne mere ili još jedna akcija sa parizerom i "dva jaja za 22 dinara"
22.07.2025.•
18
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je novi "obračun" sa trgovcima i korekciju visokih cena, ali nije precizirao da li nas čeka nova jednokratna akcija poput "Najbolje cene" ili neko drugačije rešenje.
Jeftina struja nije lek: Jak dinar tiho razara privredu
22.07.2025.•
28
Pre nekoliko dana oglasila se Privredna komora Srbije i to zahtevom da ubuduće cenu struje za poslovne potrošače određuju zajedno srpska elektroprivreda i sami korisnici.
Stručnjaci: EPS treba da objasni kakav je aranžman sklopio sa Alta bankom
22.07.2025.•
17
Stručnjaci za bankarstvo kažu da bi odgovorni u EPS-u trebalo da objasne kakav su aranžman sklopili sa Alta bankom za prenos računa za utrošenu struju iz Trezora Ministarstva finansija u tu banku.
"Stelantis" objavio gubitak od 2,3 milijarde evra: Uzrok pad prodaje u Evropi i SAD
21.07.2025.•
7
Proizvođač automobila Stelantis objavio je neto gubitak od 2,3 milijarde evra u prvoj polovini 2025. godine.
PIO fond podseća: Budući penzioneri moraju da imaju tekući račun
21.07.2025.•
14
Republički fond za penzijsko i invalidsko osiguranje (PIO) podseća buduće korisnike da se od 2019. godine penzije isplaćuju isključivo na tekuće račune u bankama.
Dinar po dinar: Šta nas sve "udara po džepu" do kraja godine?
21.07.2025.•
22
Proteklih dana su u Srbiji bila brojna poskupljenja.
Nova pravila EU za onlajn kupovinu: Više zaštite, manje zloupotreba
20.07.2025.•
3
Evropski komesar za pravosuđe Majkl Mekgrat odlučan je da se obračuna sa prodajom robe koja nije u skladu sa propisima Evropske unije (EU), a koju građani poručuju na internet platformama poput Temua ili Šejna.
Javni poziv za premiju za mleko za drugi kvartal otvoren do 31. jula
19.07.2025.•
0
Do 31. jula otvoren je Javni poziv za podnošenje zahteva za ostvarivanje prava na premiju za mleko za drugi kvartal 2025. godine, a prijave se podnose isključivo elektronskim putem, preko platforme eAgrar.
Cene goriva ograničene na još šest meseci
19.07.2025.•
4
Vlada Srbije donela je novu uredbu o ograničenju visine cena naftnih derivata.
NIS podneo novi zahtev Ministarstvu finansija SAD: Traži se odlaganje sankcija i posle 29. jula
18.07.2025.•
3
Naftna industrija Srbije saopštila je da je danas podnela novi zahtev za izdavanje posebne licence američkog ministarstva finansija kojom bi se ponovo odložile sankcije i posle 29. jula.
Inflacija opet iznad granice: Voće poskupelo za 31,6 odsto u odnosu na prošlu godinu
18.07.2025.•
11
Međugodišnja inflacija u Srbiji u junu dostigla je 4,6 odsto, čime je ponovo izašla iz ciljanog koridora Narodne banke Srbije.
Objavljene nove cene goriva
18.07.2025.•
11
U narednih nedelju dana gorivo će biti skuplje za dinar.
Putin: Žito namenjeno zemljama u razvoju završilo u Evropi
18.07.2025.•
6
Ruski predsednik Vladimir Putin izjavio je da je žito koje je trebalo da se isporučuje zemljama u razvoju u okviru "Crnomorske inicijative" iz 2022. godine, umesto toga, završilo u Evropi.
Expo se širi: Uklonjeno 19 bespravnih objekata na Savskom nasipu, vlasnici bez naknade
17.07.2025.•
16
Ministarstvo finansija saopštilo je da je, u okviru realizacije projekta izgradnje pristaništa za potrebe izložbe "EXPO Beograd 2027", do sada je uklonjeno 19 nelegalnih objekata na Savskom nasipu.
Japan u trgovinskom deficitu od skoro 13 milijardi evra zbog carina SAD
17.07.2025.•
2
Japan je zabeležio trgovinski deficit od skoro 13 milijardi evra u prvih šest meseci ove godine što je posledica visokih carina na izvoz koje su uvele Sjedinjene Američke Države, saopštila je Vlada.
Prva virtuelna tura banke u Srbiji je tu: Yettel Bank otvara nova vrata
17.07.2025.•
0
Savremena digitalna banka napravila je još jedan iskorak – virtuelna tura koja omogućava korisnicima i kandidatima da upoznaju prostor i atmosferu pre nego što kroče u njega.
Komentari 25
R49
Boeser Wolf
Ruska vojska je izvršila invaziju na Ukrajinu, zašto ruske rafinerije ne bi bile legitimne mete u ratu? Su Rusi štedeli ukrajinske rafinerije, infrastrukturu? Nije terorizam kad napadnes zemlju ali jeste kad se ta zemlja brani od napada.
Neka nam je Bog u pomoći sa vama naprednim nacional-komunjarama.
Nikola
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar