
Očekuje se reakcija tržišta nafte nakon napada Irana na Izrael: Kako to može da utiče na Srbiju?
Posle napada Irana na Izrael nije bilo reakcija na berzama nafte, ali će se to svakako dogoditi.

Foto: Beta/AP
Srbiju ne možemo da izolujemo od svetskog tržišta kada je nafta u pitanju. Više od 80 odsto derivata nafte koje trošimo potiču ili direktno od uvoza derivata, ili od prerade uvezene sirove nafte.
Generalni sekretar udruženja naftnih kompanije Srbije Tomislav Mićović kaže za RTS da na berzama nije bilo reakcija posle napada Irana na Izrael, ali napominje i da je zaista prerano da se o tome govori.
"U subotu uveče je nastao sukob. Iran je konstatovao da je to njihova reakcija na napad na ambasadu i da su završili. S druge strane, Izrael kaže da će odgovoriti, videćemo kada i kako. To su velike nepoznanice. Da li je ovo zaista sve završeno i kada će nastupiti odgovor", napomenuo je Mićović.
On nema dilemu, očekuje reakcije na naftnom tržištu.
"Izvoz Irana je 2023. povećan čak 50 odsto. I očekivano je da se u 2024. taj izvoz Irana poveća još dvostruko. Znači na to se računalo. E sad, pitanje je da li možemo na to da računamo", kaže Mićović.
Dodaje da je već u nedelju uspostavljena komunikacija između zemalja G7 o eventualnim sankcijama Iranu.
"To bi značilo da su ove količine nafte veoma ugrožene, a one pre svega završavaju na dalekom istoku - Japan, Kina, Koreja, taj deo sveta. Onda bi te zemlje morale da se okrenu ka nekim drugim izvorima i globalno bi nastao potencijalno problem", rekao je Mićović.
Prema njegovim rečima, kada bi postojao deficit nafte na Dalekom istoku, tada bi te zemlje zapravo morale da se snabdevaju iz izvora kojima se snabdevamo i mi i ostatak sveta.
"Tesnac između Omana i Irana, to je najvažnija tačka u tranzitu sirove nafte na svetu. Tu prolazi 21 odsto ukupne svetske potrošnje. Jedno od najjačih oružja koje Iran može da primeni je blokada tog tesnaca", kaže Mićović.
Naglasio je da je svuda u svetu visoka cena goriva, da su i cene logistike transporta veće.
"Specifičnost je da je 2022. cena sirove nafte došla do 127 i cena goriva je bila jako visoka, 220 dinara je bio dizel. Onda se to spustilo dosta niže sa 127 na 80 dolara, pa još jedan skok, onda je ponovo došlo do potrebe da se povećaju cene transporta. Mi treći put prilazimo visokim cenama, pa svaki put, ako su već prvi put ugrađene visoke cene goriva u cenu transporta, pa ne možemo to ponavljati tri puta", kaže Mićović.
Ističe da nisu svi vratili cene na nivo kada je cena goriva pala.
Kada je reč o usklađivanju akciza, Mićović kaže da sada nije povoljan trenutak. Podsetio je da je država reagovala 2022. godine i da je to jedini način na koji možemo da utičemo kako bi cenu goriva učinili nešto pristupačnijom i ekonomiji i građanima.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Pogledajte šta su nagrade: Novi krug nagradne igre "Uzmi račun i pobedi"
01.05.2025.•
0
Počeo je novi krug nagradne igre "Uzmi račun i pobedi" koju organizuje država Srbija.
Radni sat u Evropi i u Srbiji - ispod proseka
01.05.2025.•
0
Tokom 2024. godini cena rada po satu se u zemljama Evropske unije kretala se od 10,6 evra u Bugarskoj do 55,2 evra u Luksemburgu.
NIS: Dobit manja 16 odsto u prvom kvartalu ove godine
30.04.2025.•
1
Neto dobit Naftne industrije Srbije (NIS) u prvom kvartalu iznosila je 1,5 milijardi dinara, što je 16 odsto slabiji rezultat u odnosu na isti period prošle godine, saopštila je danas ta kompanija.
Srbija će se nakon praznika zadužiti za 372 miliona evra
30.04.2025.•
18
Uprava za javni dug najavila je za 13. maj treću emisiju 10,5 godišnje obveznice u vrednosti od 43,5 milijardi dinara (oko 372 miliona evra), a koje su preostale od 180 milijardi emisije iz januara.
Objavljeno koliko će koštati gorivo do narednog petka
30.04.2025.•
2
Cena evrodizela do narednog petka biće jeftinija za jedan dinar i koštaće 188 dinara, dok će cena benzina biti nepromenjena 176 dinara, prenosi RTS.
Zbog zaliha mleka obustavljeno izdavanje dozvola za uvoz
29.04.2025.•
16
Ministar poljoprivrede Dragan Glamočić izjavio je da je zbog povećanih zaliha mleka obustavljeno izdavanje dozvola za uvoz mleka, proizvoda od mleka i proizvoda od palminog ulja, koji zamenjuju mleko.
Bečki institut smanjio procenu ekonomskog rasta Srbije za 2025, ali povećao za naredne dve godine
29.04.2025.•
2
Bečki institut za međunarodne ekonomske studije smanjio je procenu ekonomskog rasta Srbije za 2025. godinu sa 3,7 na 3,0 odsto, dok ju je za naredne dve godine povećao na četiri odsto.
Dve kineske kompanije na srpskim rudama ostvarile dobit od skoro milijardu evra
29.04.2025.•
9
Kineske kompanije Ziđin koper i Ziđin majning su prošle godine ostvarile neto dobit od skoro milijardu evra.
Radosavljević: Vučićeva tvrdnja da će blokade smanjiti plate i penzije je netačna, ovo su razlozi
29.04.2025.•
13
Najava Aleksandra Vučića da će plate i penzije manje rasti nego što je planirano nema veze sa blokadama studenata, već modelom rasta koji je udario u "plafon" pa nema doboljno para u budžetu.
Svetska banka: Očekivani privredni rast Srbije narednih godina od 3,5 do četiri odsto
28.04.2025.•
2
Očekivana stopa privrednog rasta Srbije u narednim godinama biće oko 3,5 do četiri odsto, saopštila je Svetska banka.
Šejn povećao cene za potrošače u SAD i do 377 odsto
28.04.2025.•
0
Kineski gigant onlajn prodaje Šejn povećao je cene svojih proizvoda za potrošače u SAD i do 377 odsto uoči uvođenja američkih carina na manje pakete.
Počelo dostavljanje poreskih rešenja onima koji izdaju stan na dan
28.04.2025.•
2
Poreska uprava Srbije najavila je da svi poreski obveznici, koji ostvaruju prihod od pružanja ugostiteljskih usluga (tzv. stan na dan) u narednom periodu mogu da očekuju poreska rešenja.
Apple planira da u 2026. preseli proizvodnju svih telefona za američko tržište u Indiju
27.04.2025.•
3
Američka tehnološka kompanija Apple planira da do kraja sledeće godine premesti proizvodnju svih iPhone-a za američko tržište u Indiju.
Globalna kriza za domaću upotrebu: Lošija prognoza MMF-a za Srbiju zbog protesta ili carinskog rata?
27.04.2025.•
3
Ovogodišnji prolećni sastanak Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) i Svetske banke dolazi u vreme velikih globalnih geopolitičkih neizvesnosti.
Kompanije će početi da zapošljavaju virtuelne AI radnike već od 2026.
27.04.2025.•
2
Velike korporacije će već od sledeće godine početi da zapošljavaju virtuelne zaposlene koje je stvorila veštačka inteligencija (AI) i to na puno radno vreme.
Kalifornija postala četvrta najjača globalna ekonomska sila, pretekla Japan
27.04.2025.•
4
Američka savezna država Kalifornija zvanično je pretekla ekonomiju Japana i trenutno je četvrta najjača globalna ekonomska sila.
Janafu na još 60 produžena licenca za transport nafte u Srbiji
27.04.2025.•
1
Društvo Jadranski naftovod (JANAF) saopštilo je da mu je na 60 dana produžena licenca za transport nafte u rafineriju u Pančevu u Srbiji koja je u vlasništvu Naftne industrije Srbije (NIS).
Zašto je malo odobrenih kredita za mlade: Nepoverenje naroda ili nestašica odgovarajućih stanova?
27.04.2025.•
10
Ugovoreno je 165 kredita za stanove, još 256 je odobreno, a 579 zahteva je u obradi, prema rečima Aleksandra Vučića.
Četiri srpska grada potencijalni magneti za strane investicije: Među njima i Novi Sad
27.04.2025.•
1
Na osnovu najnovijeg izveštaja fDi Intelligence za 2025, četiri srpska grada našla su se među najatraktivnijim destinacijama za strane direktne investicije (FDI).
Šejn i Temu podigli cene zbog Trampovih carina: Evo šta treba znati
27.04.2025.•
0
Šejn i Temu, veliki internet prodavci poznati po izuzetno niskim cenama, podigli su cene određenih proizvoda nakon što je Donald Tramp uveo visoke carine na kinesku robu.
Anet Kjobe je nova šefica misije MMF-a za Srbiju
26.04.2025.•
0
Međunarodni monetarni fond (MMF) objavio je da je za novu šeficu misije MMF za Srbiju imenovana Anet Kjobe.
Komentari 25
R49
Boeser Wolf
Ruska vojska je izvršila invaziju na Ukrajinu, zašto ruske rafinerije ne bi bile legitimne mete u ratu? Su Rusi štedeli ukrajinske rafinerije, infrastrukturu? Nije terorizam kad napadnes zemlju ali jeste kad se ta zemlja brani od napada.
Neka nam je Bog u pomoći sa vama naprednim nacional-komunjarama.
Nikola
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar