Štelovanje kilometraže ide u istoriju?

Evropski parlament pokrenuo je ove nedelje inicijativu ka Evropskoj komisiji koja bi mogla drastično da smanji prevare u vezi s kilometražom polovnih automobila.
Štelovanje kilometraže ide u istoriju?
Foto: Pixabay
Kao najizglednije rešenje čini se preuzimanje belgijskog modela na nivou EU koji je tu vrstu prevara smanjio za čak 97 odsto. 
 
Odbor za saobraćaj Evropskog parlamenta naručio je stručnu studiju o manipulacijama s brojačima pređenih kilometara u automobilima. Takve studije su obavezne kada Evropski parlament pokreće zakonodavnu inicijativu i njima se nastoji dokazati dodata vrednost određenog zakonskog predloga na nivou Unije. 
 
Studija procenjuje da je kod pet do 12 odsto polovnih automobila prosečno smanjen broj pređenih kilometara na nivou nacionalnih tržišta u članicama EU. No, kod polovnjaka koji se prodaju iz jedne članice u drugu to se penje čak do 50 odsto. 
 
U Poljskoj, najvećem nacionalnom tržištu polovnih automobila u EU, procenjuje se da čak 90 odsto uvezenih polovnih automobila nema korektno prikazanu kilometražu. Nemačka je najveći izvoznik takvih automobila, a procenjuje se da jedna trećina tih automobila ima smanjenu kilometražu. 
 
Tim problemom znatno su pogođenije nove članice EU, dok je u starim članicama EU to znatno ređi fenomen, čak za dva i po do tri puta. 
 
Smanjivanjem broja pređenih kilometara veštački se povećava vrednost automobila, a studija pokazuje da se to povećanje kreće, u zavisnosti od kategorije vozila, između dve i pet hiljada evra po automobilu. 
 
Ekonomske štete izazvane tom nezakonitom pojavom procenjuju se na između 5,6 i 9,6 milijardi evra na nivou EU. Poverenje u tržište polovnih automobila najniže je među svim tržištima roba u EU. 
 
Taj problem je vrlo uspešno rešila Belgija, koja je još 2006. uvela sistem nazvan Car-Pass. Reč je centralizovanoj bazi podataka, u koju se upisuje broj pređenih kilometara prilikom svake posete auto-servisu ili vulkanizeru.
  • Joca

    29.04.2018 11:50
    Problem EU
    Sta ce sada EU raditi sa babama sto su same vozile i industrijom auto pepeljara.
  • Makako Dane

    29.04.2018 11:02
    Sve je moguce
    Moj auto je presao 123.000 km, a mojoj devojci sam drugi momak. A sad ozbiljno, ovo ce mozda sprectiti prevare na nivou drzava EU, ali kad ti automobili izadju iz rodnog sela i odu u drzave treceg sveta, eto nove mladosti.
  • Комша

    29.04.2018 10:51
    То јесте превара, али километража није једина ствар која показује стање аутомобила. Ако се аутомобил редовно одржава може да буде у бољем стању са 400.000км од оног који се не одржава а има 170.000км. Наравно сваки половњак је мачка у џаку, а преглед код мајстора је обавезан пре куповине. Као и мали и велики сервис.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet