Odakle dolazi Crvenkapa?

Crvenkapa je možda išla ka bakinoj kući ali antropologe mnogo više interesuje odakle je došla i kako se priča o njoj proširila.
Crvenkapa je možda išla ka bakinoj kući ali antropologe mnogo više interesuje odakle je došla i kako se priča o njoj proširila.

Primenom matematičkog modela koji koriste biolozi kako bi proučavali evoluciju vrsta, stručnjaci su uspeli da stvore neku vrstu "evolutivnog drveta" popularne bajke, pokazala je studija objavljena u listu "PLOS ONE".

Projekat, na čelu sa Džejmijem Tehranijem sa engleskog Univerziteta Daram, pokazao je da "Crvenkapa" deli "koren" sa drugom popularnom narodnom pričom "Vuk i deca".

"To je kao biolog koji pokazuje da ljudi i majmuni imaju istog pretka ali su se razvili u drugačije vrste", objasnio je on.

"Vuk i deca" je priča o vuku koji se prerušava u kozu i pojede njenu decu. Priča koja potiče iz prvog veka bila je popularna u Evropi i na Bliskom istoku. "Crvenkapa", gde veliki i zli vuk pojede devojčicu pošto se prerušio u njenu baku pojavila se 1.000 godina kasnije. Priču su zapisala braća Grim u 19. veku ali njeni koreni vode poreklo iz usmenih tradicija Francuske, Austrije i severne Italije, otkrio je Tehrani. A varijacije na temu mogu se čuti u Africi i Aziji, uključujući i "Tigrovu baku" koja se priča u Japanu, Kini i Koreji.

Kako bi otkrio istoriju priče, Tehrani je koristio metod koji se naziva filogenetska analiza na 58 varijacija priče i fokusirao se na 72 varijabile, uključujući i to da li je glavni lik dečak ili devojčica, grupa ili rođaci, da li je zlikovac vuk, tigar ili nešto drugo, kakve su trikove koristili negativci i da li je glavni lik preživeo.

Proces podrazumeva da se daju poeni za svaku varijabilu zasnovanu na sličnosti sa zajedničkim poreklom. Ti poeni kasnije su korišćeni u pravljenju drveta koje pokazuje kako se sve priča širila, menjala i granala.

"Postoji popularna teorija da je arhaična verzija 'Crvenkape' potekla iz kineske usmene tradicije i odatle se proširila na zapad", rekao je Tehrani. "Moja analiza pokazuje da je kineska verzija derivat evropske usmene tradicije".

Terani je rekao da se nada da će njegova studija baciti novo svetlo na migratorne šeme drevnih ljudi.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Zabava - Zanimljivosti

Egiptu vraćena ukradena statua Ramzesa II

Statua stara 3.400 godina koja prikazuje glavu Ramzesa II, vraćena je iz Švajcarske u Egipat, nakon što je ukradena i prokrijumčarena iz zemlje pre više od tri decenije.