Osnovci u Veterniku iznenada raspoređeni u nova odeljenja: Pokrenuta peticija za smenu direktorke
Đaci trećeg i sedmog razreda OŠ "Marija Trandafil" u Veterniku od danas, 1. septembra, dobili su nova odeljenja u koja će ići od ove školske godine, a o promeni su saznali pre četiri dana.
Foto: 021.rs
Razlog je, kako je roditeljima rečeno iz uprave škole, dolazak novih đaka u ove razrede, te je bila neophodna preraspodela đaka.
Međutim, roditelji koji su se obratili portalu 021.rs smatraju da je razlog "pretumbavanja" svih odeljenja to što su upravo ovi razredi odlučili da za nastavu koriste knjige Aleka Kavčića, umesto onih koje je predložila škola.
"Kavčićeve knjige su znatno jeftinije od predloženih udžbenika, zbog čega su roditelji dece u trećem i sedmom razredu izabrali da ih koriste u novoj školskoj godini. Interesantno je da se baš potrefilo da su ti razredi sada ispretumbani, kako bi, navodno, bilo mesta za nove đake iz Ukrajine i Rusije", kaže M.S, otac učenice trećeg razreda u ovoj školi.
Novosađanin B.S, čije dete takođe ide u treći razred, smatra da način na koji je škola pristupila ovoj situaciji nije u redu.
"Kakav je to način da oni nas nekoliko dana pred početak škole obaveštavaju da nam dete ide u novo odeljenje, sa potpuno novom grupom dece i sa novom učiteljicom? Nismo dobili izbor ni da biramo u koje odeljenje i sa kim će naša deca ići, bar da su nas malo ranije i na drugačiji način obavestili", kaže sagovornik 021.rs.
Naglašava da će ovakva promena najviše uticati na decu, koja ne razumeju zbog čega su sada primorana da promene odeljenja.
Direktorka OŠ "Marija Trandafil" Milijana Grahovac Prole za 021.rs kaže da je škola krajem juna dobila uputstvo kojim je određen broj učenika u odeljenjima od drugog do osmog razreda, koji se utvrđuje najkasnije do 7. avgusta za narednu školsku godinu.
"Sa novoupisanim učenicima i zahtevima za upis u treći i sedmi razred u periodu maj - jul, broj učenika u četiri odeljenja trećeg razreda je 129, a u tri odeljenja šestog razreda 93. Prema Zakonu o osnovnom obrazovanju i vaspitanju, propisano je da odeljenje može da ima maksimalno 30 učenika", kaže ona.
Grahovac Prole objašnjava da je zbog toga škola podnela Školskoj upravu Novi Sad zahtev za dobijanje saglasnosti za formiranje pet odeljenja u trećem razredu i četiri odeljenja u sedmom za ovu školsku godinu.
"Na ovaj zahtev smo dobili saglasnost i stručno mišljenje. Novu raspodelu učenika po odeljenjima formirala je stručna služba škole, u saradnji sa odeljenskim starešinama, vodeći računa o koheziji odeljenja, odnosno o strukturi međusobnih odnosa učenika na osnovu raspoložive dokumentacije, evidencije stručne službe i uvida u pedagošku dokumentaciju učitelja", objašnjava direktorka ove škole.
Na pitanje kako komentariše navode roditelja da je do ove promene delom došlo zbog biranja udžbenika Fondacije Alek Kavčić, Grahovac Prole navodi da je izbor udžbenika definisan zakonom i da se svake godine obavlja u skladu sa tim.
"Zakonom se uređuje i pripremanje, odobravanje, izbor, izdavanje, povlačenje i praćenje udžbenika i udžbeničkih kompleta, priručnika i dodatnih nastavnih sredstava za osnovnu i srednju školu. Definisano je i da škola iz Kataloga udžbenika bira iste za svaki predmet u svakom razredu, za period od četiri školske godine, kako bi se mogli nasleđivati", objašnjava ona.
Dalje navodi da ovu odluku donosti Nastavničko veće, a ove godine su udžbenici birani za prvi i peti razred.
"Udžbenici za treći razred birali su se pre dve godine kada je Nastavničko veće u skladu sa procedurom o izboru udžbenika donelo odluku da to budu udžbenički kompleti izdavačke kuće Eduka. Tako da podela odeljenja u trećem razredu nema nikakve veze sa odabirom udžbenika u našoj školi za ovu godinu", navodi direktorka OŠ "Marija Trandafil".
Roditelji su zbog ovih dešavanja pokrenuli peticiju za smenu direktorke, koju je do sada veći broj njih i potpisao.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Uređenje gradskog jezgra: Raspisan tender za radove od 640 miliona
19.12.2025.•
4
Gradska uprava za građevinsko zemljište i investicije raspisala je novi tender za uređenje Ulice Modene i dela Ilije Ognjanovića, a vrednost radova procenjena je na 640 miliona dinara, sa uračunatim porezom.
Šest meseci zatvora Novosađaninu zbog napada na ekipu Informera
19.12.2025.•
3
Novosađaninu Goranu Kajfešu, uhapšenom u avgustu zbog napada na televizijsku ekipu Informera, danas je izrečena kazna od šest meseci zatvora.
ANKETA: Podržavate li javno-privatno partnerstvo za GSP?
19.12.2025.•
23
JGSP "Novi Sad" je u sve većim problemima. Iako je poslednjih godina obnovljen vozni park, prosečna starost i dalje nije na zadovoljavajućem nivou.
Osumnjičenom za napad na ekipu Informera obezbeđen smeštaj kod Milomira Jaćimovića
19.12.2025.•
3
Autoprevoznik Milomir Jaćimović ponudio je smeštaj Goranu Kajfešu koji je i dalje u pritvoru, jer nema prijavljeno mesto prebivališta.
Nestašica đačkih knjižica u Novom Sadu: Problem pred kraj polugodišta
19.12.2025.•
15
Raspust u Novom Sadu i Vojvodini počinje od sledećeg utorka, a neki đaci još uvek nemaju knjižice, i trenutno ne mogu da ih pronađu.
Gradski prevoz u Novom Sadu: Planirano poskupljenje karata, bez plana za nove autobuse
19.12.2025.•
56
Javno gradsko saobraćajno preduzeće "Novi Sad" ni u 2026. godini ne planira nabavku novih autobusa, ali planira se povećanje cene karata.
Novosadska policija: Svesni da se alkohol konzumira tokom slava, apelujemo na sve učesnike u saobraćaju
19.12.2025.•
3
Policijska uprava u Novom Sadu apelovala je na sve učesnike u saobraćaju uoči slava i prazničnih proslava.
UNICEF uplatnice uz račune Informatike: Novosađani mogu da doniraju novac
19.12.2025.•
4
Novosađani će tokom decembra imati priliku da podrže unapređenje mentalnog zdravlja i blagostanja dece i mladih u Srbiji putem novčanih donacija.
Vazduh u Novom Sadu zagađen
19.12.2025.•
22
Vazduh u Novom Sadu ovog jutra je zagađen, pokazuju podaci Agencije za zaštitu životne sredine.
Tri dana gejming festivala na Novosadskom sajmu
19.12.2025.•
1
Festival posvećen gejmingu i popularnog kulturi Games.con, održaće se na Novosadskom sajmu od 19. do 21. decembra.
Lepe vesti: Rođeno 16 beba u Betaniji
19.12.2025.•
0
U prethodna 24 sata u novosadskom porodilištu Betanija rođeno je 16 beba.
Novosađanin pet meseci u pritvoru zbog napada na ekipu Informera: Skup podrške ispred suda
19.12.2025.•
2
Novosađanin Goran Kajfeš već pet meseci nalazi se u pritvoru zbog sumnje da je napao ekipu prorežimskog tabloida Informer, na protestu 15. avgusta u Novom Sadu.
Skup ispred suda ujutru: Podrška Novosađaninu uhapšenom zbog navodnog napada na ekipu Informera
18.12.2025.•
4
Zborovi građana Novog Sada i studenti u blokadi pozvali na skup podrške u petak, 19. decembra, ispred suda u Sutjeskoj.
Novosađani, dolazi kraj radne nedelje: Evo šta vas očekuje ovog decembarskog petka
18.12.2025.•
0
Ovog petka očekujte oblačno vreme, a za vikend vas očekuje dodatno zahlađenje.
Roditelji Jovinih đaka: Direktor oduzeo deo godišnjeg profesorima, šta još treba da se desi da bude smenjen?
18.12.2025.•
13
Roditelji đaka Jovine gimnazije saopštili su da je direktor ove škole Radivoje P. Stojković oduzeo deo godišnjeg odmora zaposlenim profesorima.
Drama SNP počela rad na novoj predstavi: "Posle milijon godina" premijerno krajem februara
18.12.2025.•
0
Drama Srpskog narodnog pozorišta otpočela je sa radom na novoj predstavi, a u pitanju je komad Dragutina Ilića "Posle milijon godina", u režiji Nikole Zavišića.
Biciklisti iz Novog Sada krenuli na veliki protest u Novom Pazaru: Današnji cilj Beograd
18.12.2025.•
5
Šestoro biciklista krenulo je danas iz Novog Sada na protest "Ili oni ili mi", koji se održava u Novom Pazaru 21. decembra.
Sutra još malo toplije u Novom Sadu, a onda zahlađenje i tmurniji dani
18.12.2025.•
0
U Novom Sadu će u petak biti umereno oblačno.
Radivoje Jovović pušten iz kućnog pritvora
18.12.2025.•
7
Pokrajinski poslanik Pokreta slobodnih građana Radivoje Jovović pušten je iz kućnog pritvora da se brani sa slobode.
Planira se rekonstrukcija stadiona kod Dunavskog parka za 37 miliona dinara
18.12.2025.•
19
Rukometni stadion u Ulici Ive Lole Ribara 3, kod Dunavskog parka, trebalo bi da bude rekonstruisan tokom prve polovine naredne godine, a procenjena vrednost radova je 37 miliona dinara sa porezom.
Gradska vlast pretvara dug Spensa od 258 miliona u trajni ulog, izdvaja milione za druga dugovanja
18.12.2025.•
12
Gradska vlast će 285 miliona dinara duga JP "Sportski i poslovni centar Vojvodina", tj. Spensa, pretvoriti u trajni ulog u kapital preduzeća. Ali to nije jedina pomoć grada ovom preduzeću.
Komentari 36
Bojan
Roditelji definitivno nisu kompetentniji od nastavnika da biraju udžbenike. Mada s obzirom na to ko se sve prima među nastavnike, rekao bih da su otprilike podjednako (ne)komeptentni.
Patriota
...
"Skola iz Kataloga udzbenika bira udzbenik za svaki predmet,u svakom razredu, o cemu obavestava Savet roditelja..."
"Odluku o izboru udzbenika donosi nastavnicko vece na obrazlozen predlog strucnih veca za oblast predmeta..."
"U svim odeljenjima istog razreda iste skole, za isti predmet po pravilu se koristi isti udzbenik jednog izdavaca..."
"Izbor udzbenika se vrsi za period od cetiri skolske godine..."
Eto sta zakon kaze...
Kad odete kod doktora, da li odluku o izboru leka i metode lecenja donosite Vi ili doktor? Kad automobil odvezete na popravku, ko bira alat koji ce majstor koristiti da popravi kvar, Vi ili taj majstor?
Nesumnjivo, udzbenici su preskupi, ali nastavnici ne formiraju cene udzbenika! Kao sto ni doktor nema uticaja na cene lekova, majstori na cene materijala i rezervnih delova... kazete - SAMO smo se usprotivili odluci nastavnickog veca! Nije je to SAMO! "Samo" urusavate autoritet ljudi koji vode racuna o obrazovanju nase dece, i "samo" donosite odluke za koje niste kompetentni! Zna se ko je za ove sumanute cene odgovoran, pa hajd' molim Vas "samo" se njima usprotivite, pa da cene udzbenika svih izdavaca budu prihvatljivije i normalnije za sve nas!
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar