Statistika tvrdi, realnost poriče: Novosađani u novembru prosečno zarađivali 105 hiljada dinara
Prosečna zarada u Novom Sadu u novembru bila je za oko četiri hiljade dinara viša u odnosu na oktobar.
Foto: 021.rs
Kako je objavio Republički zavod za statistiku, Novosađani su u novembru prošle godine zarađivali više od 105 hiljada dinara bez poreza i doprinosa.
Ipak, realnost je da, na republičkom nivou, više od polovine zaposlenih zarađuje oko 70 hiljada, odnosno, 69.088 dinara.
U više opština u Srbiji prosečna plata ne doseže čak ni medijalnu zaradu, pa tako u Baču zaposleni zarađuju u proseku 66.017 dinara.
U Srbobranu je prosečna zarada bez poreza i doprinosa 68.003 dinara.
U regionu Vojvodine, prosečna zarada je ispod realne i u Malom Iđošu.
Medijalna zarada je u novembru u odnosu na oktobar porasla za nešto manje od 2.000 dinara.
Na nivou republike prosečna (bruto) zarada obračunata za novembar prošle godine iznosila je 123.971 dinar, dok je prosečna zarada bez poreza i doprinosa (neto) bila 89.956 dinara.
Kada je reč o zaradi zaposlenih u javnom sektoru, vidi se porast sa 89.543 dinara na 91.144 dinara, bez poreza i doprinosa. Van javnog sektora, građani su u proseku zarađivali oko tri hiljade dinara manje mesečno.
U sektoru obrazovanja, prosečna neto zarada u novembru bila je 82.497 dinara, dok je u zdravstvu ona iznosila 88.282 dinara.
Najniže plate u sektoru zdravstvene i socijalne zaštite bile su u socijalnoj zaštiti sa smeštajem - samo 62.664 dinara, što je skoro sedam hiljada dinara ispod medijalne zarade.
Treba uzeti u obzir i to da je mesečna stopa inflacije u novembru bila viša u odnosu na prethodni mesec.
Inflacija merena indeksom potrošačkih cena u novembru iznosila je 0,5 odsto u novembru, dok je u oktobru bila 0,3 odsto. Međugodišnja stopa inflacije je prošle godine iznosila 6,7 odsto.
Inače, kako je saopštio Republički zavod za statistiku, rast bruto i neto zarada, u periodu januar-novembar 2023. godine, u odnosu na isti period prošle godine, iznosio je 15 odsto nominalno, odnosno dva odsto realno.
U poređenju sa istim mesecom 2022. godine, prosečne bruto i neto zarade za novembar prošle godine nominalno su veće za 14,8 odsto, a realno za 6,3 odsto.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Makedonska stranka odgovara grčkoj zbog spomenika u Novom Sadu: Osporavaju pravo na istorijsko pamćenje
06.08.2026.•
0
Makedonska stranka Srbije je saopštila da "odbacuje pokušaje Građanske stranke Grka Srbije da inicijativu za podizanje spomenika 'Majka Makedonija' predstavi kao provokaciju ili pretnju bilo kome".
Roditelji đaka Jovine gimnazije u subotu organizuju protestnu izložbu: "Građani da ponesu lampe i telefone"
06.08.2026.•
0
Roditelji đaka Gimnazije "Jovan Jovanović-Zmaj" pozvali su građane da se okupe ispred škole u subotu, 8. avgusta.
Muzej u Čereviću ne radi dve godine nakon renoviranja: građani predali peticiju
06.08.2026.•
0
Zbor građana Čerevića predao je opštini Beočin peticiju za otvaranje Zavičajnog Muzeja u tom mestu. Međutim, od nadležnih dosad nisu dobili nikakav odgovor.
Nizak vodostaj Dunava dodatno opterećenje za novosadsko vodosnabdevanje, ali vode ima dovoljno
06.08.2026.•
0
Novosadski vodovodni sistem snabdeva se podzemnim vodama koje su direktno povezane sa nivoom Dunava, zbog čega nizak vodostaj te reke predstavlja dodatno opterećenje.
U Novom Sadu za jedan dan rođene 22 bebe, među njima i blizanci
06.08.2026.•
0
U Novom Sadu su u protekla 24 časa rođene 22 bebe.
Novosađani, čuvajte se: Danas vrhunac toplotnog talasa
06.08.2026.•
3
I danas će u Novom Sadu biti sunčano i "pakleno" toplo.
Četvrtak u Novom Sadu: Šta nas osim toplote još očekuje?
05.08.2026.•
4
Polako i sigurno prolazi radna nedelja u kojoj nas čekaju veoma visoke temperature, isključenja struje i raznolik kulturni program.
Makedonski nacionalni savet: Spomenik "Majka Makedonija" nije politička provokacija, već simbol sećanja
05.08.2026.•
29
Makedonski nacionalni savet saopštio je da inicijativa za podizanje spomenika "Majka Makedonija" u Novom Sadu nema političku, teritorijalnu niti međunarodnu konotaciju.
Besplatne radionice prve pomoći za roditelje odojčadi i male dece u Novom Sadu
05.08.2026.•
1
Dom zdravlja Novi Sad organizuje besplatne edukativne radionice za roditelje odojčadi i dece uzrasta do tri godine, posvećene pružanju prve pomoći u kriznim situacijama.
Grčki nacionalni savet protiv spomenika "Majka Makedonija": "Nepotreban istorijski kič u Novom Sadu"
05.08.2026.•
20
Nacionalni savet grčke nacionalne manjine u Srbiji obratio se Skupštini grada Novog Sada i Savetu za kulturu i informisanje povodom inicijative za podizanje javnog spomenika "Majka Makedonija".
Novi Sad među najtoplijim gradovima: U 17 sati izmereno 38 stepeni
05.08.2026.•
5
Najtopliji gradovi u Srbiji u 17h su Sombor i Kikinda, gde je izmereno 39 stepeni, kao i na Paliću, prema podacima Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
Beljanski podneo ostavku na mesto u UO Advokatske komore Srbije
05.08.2026.•
23
Član Upravnog odbora Advokatske komore Srbije (AKS) Vladimir Beljanski podneo je ostavku na to mesto.
Čija je Jovina gimnazija?
05.08.2026.•
57
O ideji da Gimnazija "Jovan Jovanović Zmaj" bude vraćena pod okrilje Srpske pravoslavne crkve u Novom Sadu se priča već duže vreme.
Institut za javno zdravlje Vojvodine: Rizik po one koji se kupaju u Dunavu u Novom Sadu mali do umeren
05.08.2026.•
11
Načelnica Centra za higijenu i humanu ekologiju Instituta za javno zdravlje Vojvodine Sanja Bijelović izjavila je da je, uprkos rekordno niskom vodostaju Dunava, mikrobiološka situacija na području Novog Sada stabilna.
I sutra vrelo u Novom Sadu, minimalno osveženje u petak
05.08.2026.•
0
I četvrtak će u Novom Sadu biti sunčan i "pakleno" topao.
Grčka stranka protiv spomenika "Majka Makedonija" u Novom Sadu: "Direktna provokacija"
05.08.2026.•
40
Građanska stranka Grka Srbije protivi se podizanju spomenika "Majka Makedonija" u Novom Sadu, na inicijativu Saveta makedonske nacionalne manjine.
Meštani Rakovca danima bez vode u večernjim satima: JKP obećava trajno rešenje u septembru
05.08.2026.•
22
Meštani Rakovca žale se da već danima u večernjim satima ostaju bez vode, zbog čega su se obratili redakciji 021.rs.
Vraćanje Jovine gimnazije crkvi: Pitanje obrazovanja ili zemljišta u centru grada
05.08.2026.•
85
Ministar prosvete Dejan Vuk Stanković izjavio je da bi rešenje za Gimnaziju "Jovan Jovanović Zmaj" možda bilo da se ona vrati Srpskoj pravoslavnoj crkvi, koja ju je osnovala.
U Novom Sadu za jedan dan rođeno 20 beba, među njima i blizanci
05.08.2026.•
0
U Novom Sadu je u protekla 24 časa rođeno 20 beba.
Spomen-kompleks svim Srbima stradalim na prostoru Hrvatske biće izgrađen na Banstolu
05.08.2026.•
26
Spomen-kompleks posvećen svim ubijenim, poginulim i nestalim Srbima na prostoru Hrvatske, biće izgrađen kod crkve na Banstolu.
Komentari 26
@Mile
Pera
Novi Sad
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar