"Bordelski dezert" ili halka tatlisi jedno je od omiljenih i najstarijih uličnih jela u Istanbulu.
Halka tatlisi je u narodu poznat kao bordelski dezert jer se služio u bordelima, piše Klix.ba.
Ova poslastica se danas može probati na svakom ćošku Istanbula, a za nju se kaže da pomaže u vraćanju snage nakon sati provedenih u šetnji užurbanim ulicama.
Kružno testo koje je duboko prženo do zlatno-braon boje i natopljeno agdom (sirupom) dugo se povezivalo sa "hrabrijom" stranom grada i to je ta konotacija koja je dovela do njegovog lokalnog naziva "bordelski dezert", piše BBC.
"Tulumba je zaista ista stvar kao halka tatlisi, osim što se razlikuje po svom obliku", objasnila je istoričarka Naval Nasralah.
Ona je objasnila da su mnoga jela migrirala u Istanbul kada su osmanski sultani zapošljavali arapske kuvare da rade u njihovim elitnim kuhinjama.
Ovi dezerti dele iste osnovne sastojke i metodu, gde se dizajniranim instrumentom sipa testo u vruće ulje.
Halka tatlisi se tradicionalno prodavao u Karakoju unutar četvrti Bejoglu na evropskoj strani Istanbula.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Testo je isto kao Tulumba tanjeg oblika i malo hrskavije sa malo Cimeta! Dovoljna slatka da se okrepis i popijes vode ili neku bezalkoholnu tecnost! Najbolji ukus se dobija u kazanu sa uljem i odredjenom dozom Putera i Limuna! Ovaj specijalitet u Srbiji znaju da prave u orginalu samo nekoliko starih Goranskih porodica koji cuvaju orginalni recept usmenim putem sa kolena na koleno! Potreba za ovim slatkisom u Srbiji nije toliko trazena i obzirom na trenutnu skupocu nije isplatljiva da se proizvodi jer bi do samog kupca bila preskupa za nasa primanja! Turska je nesto drugo gde je hrana i potreba daleko jeftinija i trazenija! Licno uvek konzumiram ovaj slatkis na ulicama Istanbula kada boravim tamo i to vam je kao Njujorski Hot-Dog eto koliko uziva potrebu u Turskoj! Topla preporuka svakom da proba ako je u Turskoj i zaista daje sitos ta slatkoca i testo a bogme i malo se oseti i energija kod muskog pola!
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Ljubitelji slatkog namaza Nutela će verovatno morati da uskoro plaćaju više za svoj omiljeni proizvod pošto je najjači prolećni mraz u poslednjoj deceniji značajno smanjio rod lešnika u Turskoj.
Za neke je nezamisliva, a tu su i uobičajena pitanja "koji je onda smisao kafe?" Za druge, to je jedini način da uživaju u ukusu kafe bez nervoze, nesanice ili ubrzanog pulsa.
Mnoge svakodnevne namirnice koje imamo u kuhinji – pa čak i one koje se često reklamiraju kao "zdrave" – mogu usporiti metabolizam i na duge staze doprineti gojenju.
Salata kao jelo potiče još iz antičkog doba - stari Rimljani su uživali u zelenom lišću koje su umakali u so i zvali ga "herba salata", što u prevodu znači posoljeno bilje.
Oko 200 kilograma trešanja vrhunske sorte u vrednosti od oko milion jena (oko 6.900 evra) ukradeno je iz voćnjaka na severoistoku Japana, saopštila je policija prefekture Jamagata.
Mnogi ljudi unose više šećera nego što su svesni - iako ga najčešće povezuju s kolačima i gaziranim pićima, šećer se krije i u brojnim svakodnevnim namirnicama.
Iako na prvi pogled deluju isto, đelato i sladoled se značajno razlikuju — ne samo po ukusu, već i po sastavu, temperaturi, količini vazduha i načinu pripreme.
Kompanija koja stoji iza Milke, jedne od najpopularnijih čokolada na svetu, najavila je nove promene u pakovanjima, a očekuje se kako će se one implementirati u Evropi u narednih nekoliko nedelja.
Ministar poljoprivrede Dragan Glamočić kaže da za sve namirnice životinjskog porekla mora da se zna poreklo, kroz koje zemlje je pošiljka prošla, gde će biti skladištena i kako će biti korišćena.
Ministar poljoprivrede Dragan Glamočić izjavio je da je usvojena Uredba o dodatnim zahtevima za stavljanje na tržište proizvoda sa mlečnom komponentom koji sadrže palmino ulje ili druga biljna ulja.
Komentari 1
J. M
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar