Otkrivena DNK struktura virusa "zika"

Brazilski naučnici otkrili su DNK strukturu virusa "zika" koji prenose "Aedes" komarci.
Naučnici na Univerzitetu u Rio de Žaneiru analizirali su primerke virusa pronađene u mozgu fetusa sa mikrocefalijom, kao i u plodnoj vodi trudnica.
 
Prema rečima profesora Renata Santane, ovo otkriće će pomoći u razumevanju zbog čega virus napada moždane ćelije beba, a ne odraslih ljudi. 
 
Iz Ministarstva zdravlja Brazila smatraju da je veći deo žena, koje su rodile decu sa mikrocefalijom, zaraženo upravo virusom zika.
 
Ovaj virus je prvi put registrovan 1940. godine u Ugandi, odakle se proširio celom Afrikom. Virus se potom pojavio u Južnom Pacifiku i Aziji, a odnedavno i u Latinskoj Americi. Opasni virus, za koji još uvek ne postoji lek, prenosi komarac "Aedes". Ovaj komarac je ujedno i prenosilac žutice, kostolomne denga groznice i virusa čikungunje.
 
Simptoni virusa "zika" najčešće uključuju groznicu, osip, bol u zglobovima, crvenilo i bol u očima, kao i bol u mišićima, glavobolju i povraćanje. Pored uboda komarca, virus se širi i transfuzijom krvi, ali i polnim putem. Ustanovljeno je da zika izaziva i neurološki poremećaj koji može dovesti do nepotpunog razvoja mozga kod novorođenčadi.
 
Autor: 021.rs
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Na listi RFZO 245 novih generičkih lekova

RFZO je usvojio novu listu lekova na koju je stavljeno 245 novih generičkih lekova, odnosno zamena za lekove koji se već izdaju o trošku RFZO, ali od različitih proizvođača.

Da li postoji idealno vreme za večeru?

Zaboravite na univerzalno "pravilno" vreme za večeru. Iako smo često čuli da je idealno večerati između 17 i 19 časova, nutricionisti poručuju - to ne važi za sve.