Kako protiv promena vremena?

Na promene vremena manje-više reaguju svi, a najviše žene srednjih godina. Čak 40 odsto njih su meteoropate, ali nauka još ne zna zašto je to tako.
Na promene vremena manje-više reaguju svi, a najviše žene srednjih godina. Čak 40 odsto njih su meteoropate, ali nauka još ne zna zašto je to tako. Međutim, nesporna je činjenica da ženski organizam može da predskaže i kišu i sunce, tako da uznemirenost, neraspoloženje, nesanica, umor, kostobolja često nisu simptom bolesti, već znak da će se promeniti neki meteorološki faktor.

– Iako meteoropate ne moraju da budu hronični bolesnici već medicinski zdravi ljudi, osetljivost na vremenske promene govori o izvesnoj slabosti organizma ili latentnoj bolesti. Što nam je imunitet slabiji, to ćemo intenzivnije reagovati na vremenske prilike, i obrnuto. Što smo zdraviji i jači, to ćemo se lakše prilagođavati klimatskim uslovima – objašnjava dr Nada Macura, kardiolog i portparol Gradskog zavoda za hitnu medicinsku pomoć u Beogradu.

Spavajte 8 sati
Umoran čovek osetljiviji je na sve, pa i na promene vremena. Zato je zdrav san veoma važan za naš organizam. U snu se luče supstance koje snižavaju nivo hormona stresa, regulišu krvni pritisak, jačaju sve odbrambene mehanizme. Važno je da legnete pre ponoći i spavate osam sati. Ako patite od nesanice, pokušajte da rešite problem vežbama disanja, koje su svakako zdravije od lekova.

Vežba za nesanicu
• Lezite, udahnite duboko i, dok udišete, brojte u sebi polako do četiri.
• Izdišite polako, brojeći u sebi do osam, a glasno izgovarajte glas „h“ ili „s“.
• Ponavljajte ovu vežbu sve dok ne počnete da zevate.
• Dok radite vežbu, ne dozvolite da vam misli lutaju. Koncentrišite se na opuštanje, pa ćete osetiti kako vam se relaksira celo telo.

Budite aktivni
Dugoročno gledano, redovna fizička aktivnost jača organizam i pomaže mu da lakše izdrži razne napore i promene, pa i vremenske. Zato je važno kontinuirano vežbati, i to najmanje tri puta nedeljno.
– Međutim, kad živa u termometru pređe 30. podeok, ili temperatura znatno varira i kad je previše sparno, treba smanjiti fizičku aktivnost. Šetnja je preporučljiva, ali kad zahladi, a vežbe treba raditi blažim tempom i nikako napolju, već u rashlađenim prostorijama. Klima-uređaje koristite pravilno, tako da razlika između unutrašnje i spoljne temperature ne bude veća od deset stepeni. Osim toga, izbegavajte česte prelaske iz toplog u hladno – kaže dr Nada Macura.

Idite u saunu
Jedan vid vežbe da se telo privikne na stalne vremenske promene kojima smo izloženi jeste sauna jer ona je veštačko leto, nalik na ovo kakvo je sada, kaže dr Macura. Smanjuje napetost, jača imunitet, podstiče cirkulaciju, blagotvorna je za reumu, artritis i povrede mišića. Međutim, da bi boravak u sauni bio blagotvoran, podrazumeva se poštovanje određenih pravila:
• Ne ulazite u nju ni punog ni praznog stomaka.
• Pre saune se istuširajte i obrišite. Treba da uđete suvi.
• Uđite nagi, ogrnuti peškirom.
• Sedite ili lezite mirno i dišite normalno.
• U finskoj sauni ostanite od 5 do 10 minuta, a u ostalim možete i 15.
• Pre i posle saune se polijte hladnom vodom i popijte šolju čaja ili vode.
• U saunu ulazite u tri navrata, a između toga se odmorite ili plivajte ako u centru ima bazena.

Svež vazduh prija
– Svakodnevno provodite neko vreme na svežem vazduhu jer je to odličan način da se spreče intenzivne reakcije na promene vremena – savetuje dr Macura.
Šetnja po parku, po sunčanom vremenu, popravlja raspoloženje i daje energiju. Međutim, ako je napolju jako toplo, nije preporučljivo da se izlazi iz kuće. Tada boravite u dobro osvetljenim prostorijama.

Što više vitamina
Da biste lakše podneli temperaturne oscilacije, pređite na laganu hranu, a smanjite upotrebu soli i začina ili ih potpuno izbacite iz upotrebe. Jedite što više svežeg voća i povrća, a izbegavajte crveno meso. Pijte dovoljno tečnosti, i to čajeve, prirodne sokove i vodu. Alkoholna pića, koja povećavaju temperaturu tela i gubitak tečnosti, nemojte konzumirati. Ako imate slab imunitet, neka vam lekar preporuči neke suplemente.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Batut: Ne držite dijetu na svoju ruku

Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" apelovao je danas da se prolećne dijete ne sprovode "na svoju ruku", već pod nadzorom stručnjaka.