Raste broj pneumokoknih infekcija u Srbiji: Vakcinisano tek 9.000 građana iz rizičnih grupa

U Srbiji raste broj pneumokoknih infekcija, s vakcinisano je tek 9.000 građana iz ritzičniuh grupa, saopštili su danas nadležni.
Raste broj pneumokoknih infekcija u Srbiji: Vakcinisano tek 9.000 građana iz rizičnih grupa
Foto: Pixabay (ilustracija)
Pneumokokna bolest, koju izaziva bakterija "streptococcus pneumoniae" i dalje predstavlja značajan javno zdravstveni problem, naročito među decom i osobama starijim od 65 godina, upozoreno je.
Iako je uvođenje obavezne vakcinacije dece 2018. dovelo do značajnog smanjenja broja teških infekcija, obuhvat imunizacijom starijih osoba i građana u riziku i dalje je zabrinjavajuće nizak.
Oboljenja izazvana streptokokom pneumonije predstavljaju značajan globalni javno zdravstveni problem, kazali su u Instititu javno zdravlja Srbije "Dr Milan Jovanović Batut".
 
Rizik od obolevanja i komplikacija je izražen kod odraslih sa hroničnim bolestima, dijabetesom, hroničnom opstruktivnom bolešću pluća, malignitetima i bolestima srca, kao i kod osoba bez slezine ili sa teškim poremećajem imuniteta, upozoreno je.
 
Pneumokokna pneumonija najčešći je oblik bakterijske upale pluća, sa procenjenom stopom smrtnosti od oko 15 odsto, dok kod invazivnih oblika bolesti, smrtnost, naročito kod pneumokoknog meningitisa dostiže i do 30 odsto.
"Vakcinacija je jednostavan, ali efikasan način da se spreče teške komplikacije poput upale pluća, pogoršanja osnovne bolesti, sepse, meningitisa, pa i smrtnih ishoda", kazao je zamenik direktora Klinike za plućne bolesti UKC Srbije Spasoje Popević. 
 
Kako je naveo, u Srbiji se godišnje protiv pneumokoka vakciniše svega oko 9.000 građana iz rizičnih grupa. 
 
"Imajući u vidu da od respiratornih i drugih hroničnih bolesti, dijabetesa, kardiovaskularnih i drugih, boluje više stotina hiljada ljudi, jasno je da veliki broj građana ostaje praktično nezaštićen", kazao je.
 
Prema njegovim rečima, zato si publikovane preporuke koje definišu grupe stanovništva u najvećem riziku i kod kojih je imunizacija protiv pneumokoka.
OGLASI RADNO MESTO!

Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.

Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.

  • Savo

    19.11.2025 21:06
    ove godine su prehlade krenule baš rano, moja majka je prošle godine imala vremena da primi vakcinu dok je bila zdrava i da prođe malo do imuniteta, sad je već krajem septembra krenula prehlada. Srećom pije vitamine, suplemente, biljne preparate, reishi gljivu ekstrakt, probiotike pa je kratko prehlađena, ali za vakcinu ne valja ni kad nos curi...
    verujem da je to situacija i kod drugih

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Evo kada bi trebalo večerati tokom zime

Kada pomerimo sat unazad i mrak padne pre nego što mnogi od nas i napuste posao, ritam zime može delovati teže - kraći dani, duže večeri i često kasnije večere.