Razvoj neuronauke u Srbiji

Stanovništvo Srbije sve je starije, a sa godinama dolaze i brojna neurološka oboljenja.
Stanovništvo Srbije sve je starije, a sa godinama dolaze i brojna neurološka oboljenja. Zato su važna istraživanja u ovim oblastima, kako bi se bolest na vreme otkrila, ranije započelo lečenje i pronašle nove metode lečenja.

"Srbija ima adekvatne naučne rezultate, godišnje se objavi 740 naučnih radova na milion stanovnika, što je na nivou razvijenih država Evrope. Ceo taj rad realizuje se sa veoma oskudnim sredstvima. Sredstva namenjena za nauku su 0,3 bruto društvenog proizvoda a sa kreditimaa dostižu 0,5 odsto. To sve nije dovoljno za naš iskorak", rekao je pomoćnik ministra nauke Ivica Radović.

Predstavnica Društva za neuronauke Srbije Ivanka Marković objasnila je da su najčešće neurološke bolesti Alchajmerova, Parkinsonova bolest, mišićne distrofije, ali i drugi neuromišićni poremećaji i bolesti perifernih nerava. Ona je dodala da su to bolesti koje se razvijaju u dužem vremenskom periodu i da se obično otkrivaju kada je stradao veliki broj nervnih ćelija i one se više ne mogu regenerisati, vratiti.

"Zbog toga je važno da povećamo stepen opštih saznanja o tome šta su bolesti mozga, na šta treba obratiti pažnju, kako raditi prevenciju, šta su rani znaci bolesti. Što ranije krenemo sa terapijom to će pacijent duže moći da funkcioniše". Ona je podsetila i da je veliki problem sa ovim bolestima što su one onesposobljavajuće za pacijenta i što oni zahtevaju pomoć i podršku porodice, okruženja, društva u celini, što je veliko opterećenje za najbliže srodnike i veliki trošak za društvo.

Marković je navela da se u Srbiji 15 odsto istraživača bavi neurološkim istraživanjima, ali i da su ona zahtevna i u materijalnom i u obrazovnom smislu i da je Srbija u trci sa društvima koja imaju mnogo značajnija sredstva za istraživanje.
  • Sima Zivac

    21.06.2013 13:04
    Srbi su neuronauti.
  • 21.06.2013 12:55
    Dajte ne zanosite se! Ima te li uopšte ideju kolko to košta? I kakva je tehnologija potrebna za neuroistrazivanja?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Batut: Ne držite dijetu na svoju ruku

Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" apelovao je danas da se prolećne dijete ne sprovode "na svoju ruku", već pod nadzorom stručnjaka.